تاریخ: ۱۶:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
خراسان رضوی|«کفه نمکی بردسکن» استعداد ثبت جهانی را دارد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، ، کفه نمکی با اسم علمی پالایا از آثار طبیعی و بی‌نظیر کشور در بردسکن هست که در گذشته به نحو سنتی و به عنوان معدن نمک بهره‌برداری شده هست. این منطقه طبیعی در جنوب شهرستان بردسکن و در ۱۲ کیلومتری جنوب روستای […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، ، کفه نمکی با اسم علمی پالایا از آثار طبیعی و بی‌نظیر کشور در بردسکن هست که در گذشته به نحو سنتی و به عنوان معدن نمک بهره‌برداری شده هست. این منطقه طبیعی در جنوب شهرستان بردسکن و در ۱۲ کیلومتری جنوب روستای رحمانیه در بخش شهرآباد قرار دارد.

این پهنه نمکی از سطح دریاهای آزاد ۸۰۵ متر ارتفاع دارد و با پهنه تقریبی ۷۸۸۸ هکتار مربوط به دوران سوم زمین‌شناسی هست که با جهتی شمال شرقی ـ جنوب غربی در جنوب شهرستان بردسکن واقع شده و به صورت کلی رخدادهای زمین‌شناسی منطقه علت پدید آمدن چشم‌اندازی زیبا از طبیعت بیابانی ـ کویری و رسوبات تبخیری نمکی شده‌ هست.

جلوه‌های زیبای بلورهای نمک در حال شکل‌گیری، تراکم ساختاری بلورهای نمک بر روی شن‌زارها، ایجاد چاله‌های نمکی و حوضچه‌های آب حاصل از تعریق خاک از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این زیستگاه طبیعی هست و آن را در کشور و منطقه به یک زیستگاه منحصر به فرد مبدل کرده‌ هست.    طبیعت زیبا و منحصر به فرد کفه نمکی بردسکن در ۸ دی ۱۳۹۰ به عنوان اولین اثر طبیعی از استان خراسان رضوی در لیست آثار طبیعی ایران با شماره ۱۵۷ به ثبت رسید.

کفه نمکی بردسکن یک ژئوتوریسم منحصربفرد هست

سعید شفیعیانٰ، مسئول اداره مراقبت از محیط زیست بردسکن حول این اثر ملی می‌گوید: پلایا در علم ژئومورفولوژی که موضوعات ریخت‌شناسی زمین را مورد بحث قرار می‌دهد، عمیق‌ترین بخش یک حوزه آبخیز هست. در محیط تبخیری انتهای حوضه رسوبی امکان دارد تشکیل یک کفه نمکه یا کفه رسی را بدهد که هر دو مورد کفه نمکی و کفه رسی در شهرستان بردسکن وجود دارد.

مسئول اداره مراقبت از محیط زیست بردسکن ادامه می‌دهد:‌ جالب هست که اشاره کنم شاید به لحاظ ژئومورفولوژی (ریخت‌شناسی زمین) شهرستان بردسکن علی رغم این دو پدیده و حضور گسل سرشناس درونه در آن و عارضه ها کوهستانی تا کویری یک باغ زمین‌شناسی قابل ملاحظه برای علاقمندان طبیعت و متخصص ها زمین‌شناسی هست.

ژئوتوریسم که شاخه ای از اکوتوریسم (طبیعت گردشگری) هست استعداد طرح در این شهرستان را بصورت جدی دارد و تنها این بخش از گردشگری در شهرستان بردسکن با گردشگری آثار تاریخی آن که بدین لحاظ هم شهرستانی غنی هست تساوی می‌کند. عوارضی چون همین کفه نمکه یا کفه رسی درونه یا بارخان و کویر ملک بابو و دره‌های مینیاتوری زروقت و آثار گسل درونه و … نمونه‌های کوچکی از این گروه جاذبه‌ها می باشند که در قالب گردشگری پایدار و مبتنی بر محافظت محیط زیست می‌توانند هم به اشتغال و اقتصاد و هم محافظت طبیعت کمک کنند.

شفیعیان  می‌افزاید:‌ اهالی و مردمی که از عواید متاثر از گردشگری این چنینی آگاه باشند در محافظت آنان هم همکاری بهتری خواهند داشت. شرط گردشگری پایدار در تمام برنامه‌ریزی‌های آنان باید موردنظر قرار گیرد.با این منظر هم به کفه نمکه بردسکن باید نگریسته گردد. هر تاسیسات و هر برنامه از منظر گردشگری پایدار مبتنی بر محافظت محیط زیست باید دیده گردد.

مسئول اداره مراقبت از محیط زیست بردسکن علاوه بر این در عکس العمل به راهکارهای مراقبت از این اثر طبیعی معتقد هست: باید رفت و آمد خودروهایی  به صورت آفرود یا هر فعالیت که پوسته نمکی را بشکند در کفه نمکی به عنوان یک اثر ملی و طبیعی محدود گردد و در بهره‌برداری جهت نمک مجال بازسازی دو مرتبه داده گردد.

این مطلبو از دست ندید!  طبیعت گردی مجری ممنوع التصویر و دخترخانمش/ عکس

وی ادامه می‌دهد: گردشگران در راستای رعایت نکات مراقبت کفه و جابه جایی پسماندها به خارج از آن توجیه گردند.کفه‌ها و تالاب‌ها چون در انتهای حوضه آبخیز می باشند دارای اکوسیستم حساسی می باشند. هرگونه فعالیت در بالادست امکان دارد در اینجا دارای اثر باشد بنابراین مراقبت باید محدود به داخل حریم کفه نباشد.

مردم حالا نسبت به مراقبت از طبیعت نسبت به قبل خیلی زیادتر آماده همکاری می باشند و تلاشی که شما خبرنگاران در این خصوص دارید قطعا اثربخش هست.

ضرورت ورود سرمایه گذار به منطقه

احمد صابری زارع؛ مسئول میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری بردسکن  حول این اثر ملی می‌گوید: کفه نمکی بردسکن یکی از آثار و جاذبه‌های با ارزش طبیعی کشور هست که از هفت سال پیش به عنوان اثر طبیعی کشور به ثبت رسید. این کفه به جهت وضع بی‌نظیر و چشم‌اندازهای طبیعی کویری مورد توجه گردشگران و علاقه‌مندان داخلی و خارجی در طول سال قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه این عارضه طبیعی از ارزش و ارزش بالایی بهره مند و در کشور منحصر به فرد هست استعداد ثبت جهانی را دارد.

مسئول میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری بردسکن درباره  وضع جذب گردشگر در این منطقه  می‌گوید: این کفه به لحاظ جغرافیایی با شهرهای بجستان و قسمتی با خلیل‌آباد و طبس مسیری مشترک دارد اما به عنوان کفه نمکی بردسکن  شناخته می‌شود. هر ساله گردشگران خارجی و نیز علاقه‌مندان داخلی بسیاری به این منطقه می‌آیند اما متاسفانه تا امروز حول زیرساخت‌های گردشگری در این منطقه به‌صورت جدی کاری انجام نشده هست. در وهله اول نیازمند ورود سرمایه‌گذار هستیم تا بتوانیم یک مجتمع گردشگری تفریحی کویری را در این منطقه احداث گردد.

صابری زارع می‌افزاید: گردشگرانی که در حال حاضر قصد بازدید از کفه نمکی بردسکن را دارند، باید برای  اقامت به بردسکن مراجعه کنند. در بردسکن یک اقامتگاه و نیز سه اقامتگاه بوم‌گردی  فعال داریم. پنج اقامتگاه بوم‌گردی دیگر نیز با اخذ مجوز در دست اقدام هست و در مجموع زیرساخت‌های گردشگری در بردسکن  مناسب هست اما خوب با کفه نمکی حدود ۴۵ کیلومتر فاصله وجود دارد.    هر چند در حاشیه کویر آثار تاریخی هم وجود دارد که ما دو مسیر تاریخی از بردسکن منتهی به کفه تشریح کرده‌ایم.

مسئول میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری بردسکن با اشاره به ابزارها محدود در این منطقه  دنبال کرد:‌ تنها توانسته‌‌ایم یک کانکس سرویس بهداشتی در آن جا مستقر کنیم. باید گفت واقعا منطقه حجم کار بسیاری دارد؛ به طور مثال در ۱۲ کیلومتری کفه‌های نمکی قلعه رحمانیه هست که اگر سرمایه‌گذاری بیاید می‌توان مجموعه اقامتی بوم‌گردی در روستای رحمانیه ایجاد نماییم.

وی خاظرنشان می‌کند: گردشگران داخلی غالبا از منطقه بردسکن، کاشمر و خلیل آباد مراجعه می‌کنند.گروه‌های علاقه‌مند دانشجویی یا طبیعت گرد و نیز قسمتی گردشگران خارجی نیز به این منطقه مراجعه می‌کنند که زیادتر این بازدیدها در فصل تابستان هست . هرچند در فصل بهار با توجه به بارش باران دریاچه نمکی در این کفه تشکیل می‌شود که باز به جذابیت این منطقه می‌افزاید. اگر ابزارها و توجه بیشتری به این منطقه گردد و اعتبارات ملی برای تجهیز آن تخصیص گردد مطمئن باشید کفه‌های نمکی بردسکن استعداد ثبت جهانی را نیز دارا هست.

گزارش از صادق عسکری