تاریخ: ۱۴:۴۷ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
خبر خوش پژوهشی به حوزویان / چگونگی عرضه خدمات صندوق پشتیبانی از پژوهشگران حوزوی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا، حوزه درج کرد: اهمیت پژوهش و ارج نهادن به کار پژوهشگران مورد وفاق تمامی صاحب‌نظران و متخصص ها بوده و به طور مستمر پشرفت روند کیفی و اندکی پژوهش در جامعه معادل بالا بردن علمی کشور عنوان می‌شود. حوزه علمیه نیز به عنوان یکی از جایگاه […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا، حوزه درج کرد: اهمیت پژوهش و ارج نهادن به کار پژوهشگران مورد وفاق تمامی صاحب‌نظران و متخصص ها بوده و به طور مستمر پشرفت روند کیفی و اندکی پژوهش در جامعه معادل بالا بردن علمی کشور عنوان می‌شود.

حوزه علمیه نیز به عنوان یکی از جایگاه ها علمی از این قائله مستثنی نبوده و پژوهش‌های طلاب می‌تواند توفیقات بسیاری را نصیب حوزه بکند. پر بدیهی است که رشد کیفی و اندکی پژوهش‌ها نیازمند بستری مناسب است و مهم‌ترین نیازمندی پژوهشگران اهمیت دادن به کار آنها با استفاده از حمایت‌های مالی از پژوهش و اقداماتی از این قبیل می‌باشد.

به همین منظور، جهت آگاهی از چگونگی عرضه خدمات صندوق پشتیبانی از پژوهشگران حوزوی با محمداسماعیل رستمی‌نیا، مسئول این صندوق به گفت و گو نشسته‌ایم که تفضیل آن را در زیر مطالعه می کنید.

 

از نظر شما چه اهمیتی را برای پژوهش و پشتیبانی از پژوهشگران می‌توان قائل گردید؟

در ابتدا باید به اهمیت پژوهش پرداخت کنیم تا اهمیت پشتیبانی از آن مشخص گردد، در نگاه خستین اگر ما پژوهش را قسمتی از علم بشناسیم، در نگاه دینی و در احدایث موجود نیز اهمیت آن را می‌توانیم به وفور یافت کنیم، علاوه بر این در گستره گسترده علمی باید نگاه کنیم که پژوهش های حوزه علمیه در کدام قسمت این گستره جای می‌گیرد.

با توجه به این مقدمه اگر به بعضی از تعاریف پژوهش مراجعه کنیم، مراد از آن نوعی تسخیر طبیعت بوده و از نظر من کشف واقعیت در سطحی بالاتر از تسخیر طبیعت در حوزه علمیه مطرح است.

این اهمیت ما را متوجه می‌کند که باید با ظرائف خاصی به پژوهش پرداخت کنیم و با این نکته یک تفاوتی بین پژوهش در علوم تجربی و علوم انسانی وجود دارد.

آنچه که درمورد تسخیر طبیعت مطرح است، در حوزه تحقیقات تجربی رقم می‌خورد و کشف واقعیت که علوم انسانی مطرح است، نشانگر اهمیت و دشواری پژوهش در این حوزه است که این امر لزوم امر تحقیق را می‌رساند.

اگر این کار اهمیت دارد، باید بدانیم که نتیجه آن به دست محقق عملی می‌شود و یا اینکه حمایت‌هایی از پژوهشگران را می‌طلبد. قسمتی از عاملان و اجزا در پشت صحنه قرار دارد و کار پشتیبانی از پژوهشگران همان عاملان پشت صحنه شمرده می‌شود و در این روال امکان دارد به طور مثال هشت نفر یک محقق را پشتیبانی بکنند تا کار پیش برود، به صورت مثال یک رزمنده که در جبهه با دشمنان دوئل می‌کند، از طرف چندین نفر پشتیبانی می‌شود.

در نتیجه نقش و اهمیت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و واحدهای پژوهشی حوزه علمیه بسیار با اهمیت بوده و این صندوق باید در جهتی حرکت کند که با برداشتن موانع مادی از سر راه پژوهشگران، حاصل پژوهش با سرعت و دقت بیشتری در جامعه ظاهر گردد.

 

کشور ما در قیاس با سایر کشورها، چه جایگاهی در پشتیبانی از پژوهشگران را دارا است؟

در سطوح متفاوت جهانی انواع مختلفی از پژوهشگران وجود دارد و در کشورهای مدرن یکی از علل کلیدی موفقیت و نتیجه بخش بودن تحقیقات سطح پشتیبانی مالی بالا از پژوهشگران می‌باشد.

در بعضی از کشورها سرانه پشتیبانی از پژوهش تا ۹۰۰ دلار تخمین شده و این سرانه در کشور ما تا پنج دلار کاهش پیدا می‌کند و همین مقدار در حوزه علمیه علی رغم سختی‌های پژوهش در آن به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند و باید برای این احتیاج چاره‌اندیشی بکنیم.

زیادی از حمایت‌ها منحصر به بُعد مادی نبوده و حمایت‌های غیرمالی نیز از اهمیت برخوردارند که باید این حمایت‌ها محفوظ بماند، در جنبه مادی پشتیبانی از پژوهشگران، ترجیح حوزه این بوده که این مراجع مالی را با مردمی‌ترین شکل موجود تامین کند و قاطبه مردمی که به پژوهش اهمیت قائلند باید خود را شریک و سهیم در جواب به نیازهای پژدهشی حوزه علمیه بدانند.

 

 

صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و واحدهای پژوهشی حوزه علمیه چه هدف و چشم‌اندازی را دنبال می‌کند؟

باید در ابتدا ارزیابی کنیم که چه پژوهش‌هایی در اولویت بوده و پاسخگوی نیازهای امروز جامعه ما است، هدف کلان در بحث پشتیبانی از پژوهش‌های حوزوی این بوده که با توجه به سیاست‌های کلان، پژوهش‌های اولویت دار را شناسایی کرده و از آن پشتیبانی نماید.

از سویی بعضی از پژوهش‌ها در عین با اهمیت بودن گمنام می باشند که صندوق پشتیبانی از پژوهشگران حوزوی باید آن‌ها را کشف و پشتیبانی نماید، این امر پویایی صندوق را می‌طلبد که با هوشمندی خاص پژوهش‌ها را کشف نموده و محدود به یک لیست بسته نباشد.

این مطلبو از دست ندید!  دانشگاه گیلان بر اساس سوابق تحصیلی بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد

تشکیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران حوزوی طبق مصوبه ۶۰۵ شورای عالی حوزه علمیه بوده که در عمل از حدود چهار ماه پیش شروع به کار کرده است، در بعد زمان و انسجام ابزارها پژوهش‌ها تاخیراتی وجود دارد و در مقایسه‌هایی که انجام می‌شود این مطلب به روشنی قابل درک است که باید جبران گردد.

 

با توجه به اینکه این صندوق از چهار ماه پیش فعالیت خود را شروع کرده، چه اقداماتی در این بازه زمانی انجام شده است؟

از زمان ایجاد صندوق پشتیبانی از پژوهشگران حوزوی چندین اقدام انجام شده که از این مورد ها را می‌توان اسم برد: همکاری در تدوین سیاست‌های کلان حمایت‌ از پژوهش در حوزه صورت گرفته که آماده طرح در شورای پژوهشی حوزه است، علاوه بر این در قالب ۱۴ گروه علمی بحث تشخیص و ترویج پشتیبانی از پژوهش‌ها انجام شده است.

استفاده از صندوق پشتیبانی از پژوهشگران کشور با توافقات انجام شده در دستور کار قرار گرفته و دست کم دو تفاهم مطمئنا به سمت اجرایی شدن حرکت می‌گند که یکی از آن‌ها استفاده پژوهشگران حوزوی از اولویت‌های پژوهشی این صندوق می‌باشد و پژوهشگران حوزوی می‌توانند با مراجعه به سایت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران کشور لیست اولویت‌ها را مطالعه کنند.

سازگاری دیگر با صندوق پشتیبانی از پژوهشگران کشور این بوده که اولویت‌های پژوهشی حوزه علمیه نیز در لیست اولویت‌های آن صندوق قرار گیرد که این کار ضمن اینوه می‌تواند به پشتیبانی از پژوهشگران کمک بکند، زمینه تولید ادبیات و تولید علم را نیز در پژوهش‌های حوزوی فراهم می‌کند.

ما فهرستی را از سازمان‌های حمایت کننده موضوعات علمی تهیه کرده‌ایم و با آن‌ها وارد مذاکره شده‌ایم که از قسمت متناسب با نیازهای حوزه بتوانیم بهره‌مند شویم.

ما باید سازوکارهای نیازمند به پژوهش‌های حوزوی را ایجاد کنیم، چون که سازمان‌ها با توجه به ارزش‌های دینی به این مطالعات احتیاج دارند و ما به دنبال فراهم نمودن بستر بهره گیری سازمان‌ها از نتیجه این تحقیقات هستیم.

پشتیبانی ما از پژوهشگران علاوه بر بعد مادی در ابعاد دیگر نیز بروز و ظهور پیدا می‌کند و یکی از این حمایت‌ها کشف و شناسایی استعدادهای درون حوزه است، چون که این یک بحث بنیادین بوده و ما به دنبال این هستیم که حوزویان علاوه بر طرح موضوعات دینی، می‌توانند در موضوعات ذی ربط به کارآفرینی نیز ورود نمایند و در همین زمینه برپایی سمینار جشنواره پژوهشگران حوزه برگزار و دستاوردهای حوزویان در حوزه کارآفرینی معرفی خواهد گردید.

یکی از موضوعات مطح شده برپایی سمینار روحانیون متخصص بوده که در ذیل این سمینار آثاری از طلاب وجود دارد که تولیدات فناورانه آن‌ها بهره بردن از پژوهش‌های حوزوی را می‌طلبد.

محمداسماعیل رستمی‌نیا

 

 آیا گستره کار صندوق پشتیبانی از پژوهشگران حوزوی، حوزه‌های علمیه سایر استان‌ها را نیز در بر می‌گیرد؟

گستره کار این صندوق در سطح ملی بوده که در همین زمینه ایجاد خانه پژوهش در جایگاه ها استان‌ها حدس شده است.

امروز پایگاه علم و فناوری که در کشور وجود دارد، بعد از مدتی به شرکت‌های دانش بنیان مبدل می‌شوند که این سازوکار در حوزه علمیه کمتر وجود دارد و به همین سبب ما باید از راهکارهای دیگری استفاده نماییم که تشکیل خانه پژوهش در جایگاه ها استان‌ها قدمی در رسیدن به همین امکان است.

ما در حال حاضر در فاز نیازسنجی و امکان سنجی در مورد خانه پژوهش هستیم که این مبحث نیز به زودی در شورای پژوهش حوزه علمیه مطرح می‌شود و ان‌شاءالله با ترجیح تامین مراجع مالی به صورت مردمی به سمت اجرا حرکت می‌کنیم.

با اهمیت به جریان افتادن این بستر بوده و اگر این حرکت صورت پذیرد، در حوزه‌های علمیه خراسان و اصفهان نیز شاهد آن می باشیم.

کوشش ما در استفاده از کلیت ابزارها نظام بوده و در اساسنامه صندوق پشتیبانی از پژوهشگران ابتدا اسم حوزه و بعد دانشگاه مذکور و حوزه علمیه نیز از این صندوق سهمی را دارا است.

بنا به تاکید آیت‌‌الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه، کمیته ای با مسیولیت دفتر برنامه ریزی راهبردی حوزه علمیه شهر قم متشکل که این کمیته وظیفه تجمیع اجزاء داخلی حمایت‌کنندگان از پژوهشگران حوزه علمیه و عرضه آن به صندوق حمایت‌ از پژوهشگران حوزوی را عهده دار است.

شروع کار ما پیام تبریکی بوده که در هفته پژوهش به پژوهشگران ابلاغ گردید و در این پیام از متخصص ها این حوزه درخواستی که از طریق لینک‌های https://gap.im/sfrhawzah در پیام‌رسان گپ، https://eitaa.com/sfrhawah در پیام‌رسان ایتا و https://sapp.ir/sfrhawzah نظرات خود را به ما جابه جا کنند، علاوه بر این رایانامه sfr.hawzah@gmail.com

انتهای پیام