خانواده نقش محوری در مؤلفه‌های فرهنگی دارد

0
اشتراک

خانواده نقش محوری در مؤلفه‌های فرهنگی دارد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار مهر، رضا چمن غروب جمعه در چهل و هفتمین همایش سلامت وزندگی به میزبانی سالن همایش‌های پور سینای دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ضمن بیان اینکه در بحث ثبت زندگی سالم باید به مؤلفه‌های ارتباط انسان با خود، ارتباط انسان با خالق، ارتباط انسان با دیگران و ارتباط انسان با طبیعت و محیط پیرامون توجه داشت، ابراز داشت: خودشناسی مقدمه خداشناسی است با خودآگاهی شناخت محدودیت‌ها و آناتومی و شناخت دین می‌توانیم به اصل اول برسیم که دراین‌بین با ارتباط با دیگران تغذیه و فکر و اندیشه سالم و عاری از استرس تحقق پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه منشأ فعل اخلاقی کرامت نفس است، گفت: باید از رفتارهای ناسالم که سلامت دیگران را به مخاطره می‌اندازد پرهیز کنیم و درواقع مجموعه فعالیت‌هایی که فرد آگاهانه و داوطلبانه در راستای سلامت خود انجام می‌دهد آگاهی است که باید آموزش‌ها به نحو مطلوب به طبقات جامعه منتقل شود.

رابطه معنوی سلامت جسمی را در بردارد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه رابطه سالم در ارتباط با مخلوق ما را از محیط پیرامون جدا و استرس را از ما دور می‌کند، ابراز داشت: تجربه‌های عارفانه بهره‌گیری از کلام وحی بدون اجبار و از سر اشتیاق ما را به ایجاد ارتباط سالم سوق می‌دهد که دراین‌بین توجه به ذات آفرینش در طبیعت و اندیشه درباره فلسفه خلقت و رویش طبیعت ما را در پیوند طبیعت و سلامت آشتی می‌دهد.

چمن در ادامه تصریح کرد: با در نظر گرفتن مؤلفه‌های اجتماعی، روانی و معنوی می‌توان سالم زیستن را آموخت و باید نسبت به آنچه منجر به‌سلامت انسان می‌شود اهتمام کافی داشت که ریشه همه این موارد پرستش است و هر چه انسان با خالق خود بیشتر مأنوس باشد بهتر می‌تواند در ایجاد سبک زندگی خود در جامعه موفق‌تر عمل کند.

وی با یادآوری اینکه بزرگ‌ترین معجزه انبیا الهی قرآن است، افزود: کلام را نباید دست‌کم گرفت بلکه باید با آگاهی و خودآگاهی که اساس کار محسوب می‌شود روی آورد و اگر این امر در بین افراد شکل کامل‌تری به خود گیرد می‌توان به داشتن جامعه و خانواده سالم امیدوار بود.

خانواده محور تربیت نسل‌ها است

دکترای روانشناس و مشاور خانواده نیز در خلال این همایش بابیان اینکه اضطراب مادر همه گرفتاری‌های روان‌شناختی است، ابراز داشت: اگر زمانی پدر و مادری قبل از اینکه والدین موفق باشند زن و شوهر موفقی بودند می‌توان به ثبات و پایداری نظام یک خانواده سلامت امیدوار بود خانواده اثربخش لزوماً به معنای آن است که بازیگران اصلی خانواده ضرورت‌های تشکیل زندگی را درک کنند.

مجید گلی در ادامه تصریح کرد: خانواده اثربخش دارای بزرگ‌ترین اندیشه‌ها درباره کیفیت زندگی است و از اینکه زندگی آن‌ها عیناً تکرار شود خودداری می‌کنند و دائم در حال تغییر هستند، در کیفیت زندگی فلسفه حرکت فکر است که مجموعه‌ای از الگوهای ثابت و پایدار را می‌توان با توجه به آن تشکیل داد، در خانواده سالم بایدها، نبایدها جایگاهی ندارد بلکه اساس آن بر پایه فکر و اندیشه و بهره‌گیری از آموزه‌های قرآنی در بطن جامعه نهادینه‌شده است.

وی افزود: باید تلاش کرد تا روحیه استقلال، خودباوری و مسئولیت‌پذیری را در کودکان تقویت کرد و این مهم با در کنار هم قرار گرفتن پدر و مادر در جامعه تحقق خواهد یافت که دراین‌بین خانواده با درک سطوح کمی و کیفی می‌تواند در مسیر تعالی رشد و صعود کند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.