تاریخ: ۲۱:۵۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
خاطرات هاشمی از دهه ۸۰ کی منتشر می شود؟

محسن هاشمی دلیل دیرکرد ۲۰ ساله در انتشار خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را گفته بود. به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، تفضیل گفت‌وگوی «انتخاب» با محسن هاشمی را در ادامه می‌خوانید: در یک سال موخر بحث وصیتنامه زنده یاد آیت‌الله هاشمی همچنان داغ مانده هست. آیا واقعا وصیتنامه گمشده وی وجود دارد؟ […]

محسن هاشمی دلیل دیرکرد ۲۰ ساله در انتشار خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را گفته بود.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، تفضیل گفت‌وگوی «انتخاب» با محسن هاشمی را در ادامه می‌خوانید:

در یک سال موخر بحث وصیتنامه زنده یاد آیت‌الله هاشمی همچنان داغ مانده هست. آیا واقعا وصیتنامه گمشده وی وجود دارد؟

آیا واقعا وصیتنامه گمشده وی وجود دارد؟اینکه وصیت‌نامه‌ای را آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نگارش و پایانی کرده باشند و ما از وجود آن مطلع باشیم، صحت ندارد. بعضی دستنوشته‌های وی شبیه وصیت‌نامه بود که از زندگینامه خودنوشت وی تا قسمتی از تحلیل‌ها و روایت آیت‌الله از اتفاقات سیاسی را در خود جای داده هست. اما اینکه وصیت‌نامه دیگری وجود داشته باشد، خانواده از آن اطلاعی ندارد اما نمی‌توان امکان آن را نیز زیر سؤال برد.

شما به تدوین و جمع‌آوری یک وصیت‌نامه سیاسی از دست‌نوشته‌های وی اشاره کردید. اندکی در مورد جزئیات آن توضیح می‌دهید؟ آیا این دستونشته‌ها تاحالا جایی منتشر نشده‌اند؟ بطور مثال در خاطرات وی .

دستنوشته‌های وی در مورد مسائل موخر هست. تازه‌ترین خاطرات راهنمای سفر من به نقل از روزنو شت وی که منتشرشده ذی ربط به سال ۱۳۷۳ هست، در نتیجه دستنوشته‌ها حدودا دو دهه بعد از نگارش آخرین جلد خاطرات منتشرشده وی تدوین شده هست و این دستنوشته‌ها تا قبل از رحلت وی منتشر نشده و منحصرا قسمتی از زندگینامه خودنوشت وی بمناسبت اربعین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مطبوعات منتشز شد.

زمان انتشار خاطرات دهه ۸۰ آیت‌الله هاشمی چه زمانی هست؟ آیا خاطراتی که از آن به عنوان خاطرات سری آیت‌الله یاد می‌شود به طور اساسی وجود دارد؟ اگر وجود دارد قرار بر انتشار آن هست؟

خاطرات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و سایر آثار وی ، توسط دفتر نشر معارف انقلاب که به همین مقصود و با نظر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۶۹ ایجاد گردید منتشر می‌شود و تا به حال فرایند بر این بوده که هر سال خاطرات راهنمای سفر من به نقل از روزنو شت یک سال وی آماده‌سازی و منتشر گردد که از خاطرات سال ۱۳۶۰ این روند شروع و تاحالا ۱۴ سال به انضمام خاطرات دوران مقابله و دو سال نخست برتری انقلاب، توسط دفتر نشر معارف انقلاب منتشر گردیده هست. محافظت فاصله‌ای حدود ۲۰ سال بین نگارش و زمان انتشار، این مجال را ایجاد می‌کند که حساسیت کمتری نسبت به اتفاقات و مسائل مورد اشاره در خاطرات وجود داشته باشد و امکان انتشار آن با دست کم سانسور فراهم گردد، در نتیجه روند انتشار خاطرات دهه هشتاد حدودا در دهه بعد انجام خواهد گردید الا اینکه دفتر نشر معارف انقلاب بنا بر دلایل یا مصالحی در این روند تجدیدنظر کند.

این مطلبو از دست ندید!  گیلان| "چشمه دَمکِش" جلوه سحرانگیز و رویایی طبیعت گیلان+فیلم

اگر آیت‌الله هاشمی الان زنده بودند چه واکنشی در مورد اتفاقات موخر کشور داشتند؟

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نسبت به مبحث رفاه مردم و محافظت دست کم معیشت و اشتغال برای اقشار محروم جامعه توجه ویژه‌ای داشت و یکی از عللی که وی برجام و حل پرونده هسته‌ای را دنبال می‌کردند این بود که فشارهای شدیدی به اقتصاد کشور و معیشت مردم وارد می‌شد و به تدریج در حال افزایش بود اما در عین حال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، اتحاد و همدلی مردم و مسئولین را مهم‌ترین عامل پیشبرد انقلاب و حل مسائل کشور می‌دانست، در نتیجه در این شرایط وی نظیر همیشه کوشش می‌کرد مسئله های اقتصادی کشور را از طریق رایزنی و عقلانیت حل نماید و از بار فشار اقتصادی بر دوش مردم بکاهد اما فضای جامعه نیز ناامن و بی‌ثبات‌ جلوه نکند چون که بی‌ثباتی و هرج و مرج خود بدترین تاثیر را در فعالیت‌های اقتصادی و تولید درآمد و ثروت و جذب سرمایه‌گذاری دارد.

سبب مرگ آیت‌الله سر انجام چه سوژه ای اعلام گردید؟ خبرهایی که از قول بعضی اعضای خانواده شما در مورد وجود ذرات رادیو اکتیو در بدن وی منتشر گردیده را تایید می‌کنید؟

دلیل مرگ آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از سوی بیمارستان شهدای تجریش، ایست قلبی اعلام گردید اما اینکه ایست قلبی به چه علتی رخ داده، سوژه ای هست که ما از آن بی‌اطلاعیم و به سبب آنکه کالبدشکافی نیز صورت نگرفته هست امکان ارزیابی زیادتر آن از سوی پزشکان دشوار هست. مبحث آلودگی‌های رادیواکتیو، مساله‌ای بود که از سوی دبیرخانه شورای‌ عالی امنیت ملی به خانواده وی اعلام گردید اما اینکه بین درگذشت وی و آلودگی رادیواکتیو چه رابطه ای وجود دارد را هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

از حال و روز خود و خانواده در لحظه شنیدن خبر مرگ آیت‌الله بفرمایید.

من در حال برگشت از دانشگاه به منزل بودم که از سوی محافظان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با من ارتباط گرفتند و گفتند که حال وی مساعد نیست و برای رسیدگی به بیمارستان شهدای تجریش اعزام شده‌اند. وقتی که به بیمارستان آمدم پزشکان و کارکنان بخش اورژانس در حال انجام عملیات احیاء بودند که با نظر پزشکان و با توجه به گذشت زمان از ایست قلبی عملیات احیاء متوقف و قطعی گردید پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به بیمارستان جماران جابه جایی داده گردد. چند دقیقه بعد پیکر آیت‌الله را به حسینیه جماران جابه جا کردیم و مردم برای وداع و تسلیت به آنجا حمله آوردند.