تاریخ: ۱۶:۲۱ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۸
حیرت های خلقت، الهام بخش مهندسین پروازی گردید/ ساخت پهباد بدون نیروی برق

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، شیوه پرواز و حرکت قاصدک‌ها در طبیعت خاص و منحصر به فرد هست و دلیل جابجایی قابل ملاحظه آن‌ها در باد پدیده‌ای نامیده شده به حلقه مجزای گرداب هست. ساقه‌های دانه قاصدک وقتی در کنار هم در باد حرکت می‌کنند، حلقه‌هایی از حباب‌های […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، شیوه پرواز و حرکت قاصدک‌ها در طبیعت خاص و منحصر به فرد هست و دلیل جابجایی قابل ملاحظه آن‌ها در باد پدیده‌ای نامیده شده به حلقه مجزای گرداب هست.

ساقه‌های دانه قاصدک وقتی در کنار هم در باد حرکت می‌کنند، حلقه‌هایی از حباب‌های هوا خلق می‌کنند که به طور عمودی در بالای کاسه گل قاصدک قرار می‌گیرند و ضمن افزایش مقاومت هوا باعث کندشدن روال سقوط قاصدک‌ها می‌شوند و باعث می‌شوند آن‌ها مثل چتر رهایی عمل کرده و با سرعت پایینی در هوا حرکت کرده و بر روی جریان باد سوار گردند و حتی پس از انتهاء وزش باد هم با سرعت پایینی حرکت می‌کنند تا درنهایت بر روی زمین فرود آیند.

حباب‌های هوایی که در پی کنار هم قرار گرفتن قاصدک‌ها شکل می‌گیرند از جریان هوا ثبات بیشتری دارند و باعث می‌شوند قاصدک‌ها مسافت بیشتری را طی کنند.

این مطلبو از دست ندید!  مراقب قارچ های سمی باشید، مرگ در یک قدمی شماست

پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ می‌گویند با استفاده از این شیوه می‌توان پهباد‌هایی تولید کرد که بدون احتیاج به هیچ گونه مرجع تامین برق قادر به طی کردن مسافت‌های طولانی با استفاده از جریان باد باشند و بدین شیوه میزان آلودگی هوا را بسنجند.