گروه: شغل
تاریخ: ۱۴:۱۲ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰

حجت‌الاسلام محمدعلی فیض آبادی، مدیر مدرسه علمیه آیت الله خویی مشهد، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، طبق آیات قرآن نماز و انفاق دو مولفه‌ای انسان کامل است که به وضوح این دو مولفه در زندگی امام حسین(ع) نمود داشته است، گفت: از انواع انفاق می‌توان به انفاق علمی، عاطفی، روانی و […]

حجت‌الاسلام محمدعلی فیض آبادی، مدیر مدرسه علمیه آیت الله خویی مشهد، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، طبق آیات قرآن نماز و انفاق دو مولفه‌ای انسان کامل است که به وضوح این دو مولفه در زندگی امام حسین(ع) نمود داشته است، گفت: از انواع انفاق می‌توان به انفاق علمی، عاطفی، روانی و معنوی اشاره کرد، اما بیشتر افراد انفاق را فقط در بحث مالی می‌بینند، که ابعاد این موضوع در رفتار سیدالشهداء به خوبی مشهود بود.
وی با بیان حدیثی از امام حسین(ع) که صدقه و احسان راستین و پاکیزه آن است که صاحبش آن را با عرق جبین و چهره‌ای غبار آلوده بدست آورده باشد، ابراز کرد: درجات انفاق بر حسب نوع برخورد با نیازمند و کسب درآمد آسان و سخت و …تقسیم بندی می‌شود، علاوه براین ائمه اطهار(ع) بخشش را زمانی ارزشمند می‌دانستند که از راه تقوا و با انگیزه الهی صورت پذیرد.
حجت‌الاسلام فیض آبادی گفت: انفاق اهل بیت(ع) از راه حلال بوده، اما گاهی انسان‌هایی درآمد نامشروع را برای انفاق صرف می‌کنند که این از نظر اسلام و اهل بیت(ع) مذموم است.
مدیر مدرسه علمیه آیت‌الله خویی مشهد در ادامه با اشاره به سیره امام حسین(ع) در برخورد با افراد نیازمند، افزود: امام حسین(ع) گاهی از بیماران عیادت می‌کردند و در ضمن آن به رفع مشکلات مالی آن‌ها نیز می‌پرداختند، به عنوان نمونه می‌توان به عیادت سیدالشهداء از اسامه بن زید اشاره کرد.
در انفاق عزت نفس افراد را پایمال نکنیم
وی ادامه داد: با توجه به سیره امام حسین(ع) باید بدانیم که انفاق و قرض دادن ما باید پاسخ به نیاز مردم باشد، نه در خواست آنها، زیرا در حال حاضر برخی از افراد برای خرید ماشین مدل بالاتر و ایجاد یک زندگی مجلل، احتیاج به درآمد بیشتری دارند، اما برخی برای رفع مشکلات و نیازهای ضروری زندگی نیازمند هستند که باید به این نکته توجه کرد و به این افراد انفاق تعلق می‌گیرد.
این کارشناس دینی با بیان اینکه در حوزه انفاق عملی سیره امام حسین(ع) نکات ویژه‌ای نهفته است، ابراز کرد: در حوزه انفاق عملی نباید به شخصیت انفاق گیرنده توهینی شود، زیرا در این صورت نه تنها خدمتی صورت نمی‌گیرد، بلکه مایه انزجار و نفرت نیز خواهد بود که در این صورت شیرین‌ترین ثمره خدمت به تلخ‌ترین خاطره‌ها تبدیل خواهد شد.
وی در خصوص نحوه رفتار امام حسین(ع) به نیازمندان گفت: این بزرگوار در انفاق و کمک‌رسانی به نیازمندان بیشتر از درخواست فرد متقاضی به وی کمک می‌کردند، تا علاوه بر حل مشکل فرد، موجبات شادی وی را نیز فراهم کنند، که این موضوع درس بزرگی برای همگان است تا در حد توان خود به خوبی انفاق کنند.
حجت الاسلام فیض آبادی با اشاره به اینکه باور به رزاق بودن خداوند و پاداش مضاعف انفاق در رفتار و سیره امام حسین(ع) به خوبی مشهود بود، عنوان کرد: توجه به رزاق بودن خدا و اینکه پاداش انفاق چندین برابر از سوی خداوند خواهد یود، موجب نهادینه شدن فرهنگ انفاق در جامعه می‌شود، زیرا اگر مردم باور کنند که با صدقه دادن ده برابر آن از سوی خداوند پاداش دریافت می‌کنند، فرهنگ انفاق در بین مردم گسترش می‌یابد.
خلیفه الله یعنی انسان امانت دار الهی است
این کارشناس مذهبی با بیان اینکه خداوند در سوره مبارکه حدید به این موضوع که ثروت‌های دنیوی امانتی در دست انسانها است، اشاره و انسان را به انفاق کردن دعوت می‌کند، ابراز کرد: بخشندگی تنها راهی است که باعث رشد بشر می‌شود و ابعاد معنوی آن نیز برکات اخروی بسیاری برای فرد با خود به همراه دارد.
مدیر مدرسه علمیه آیت‌الله خویی مشهد به برکت اجتماعی بخشش و انفاق اشاره کرد و افزود: حل مشکلات مردم در زمینه‌های درمانی، اجتماعی، فرهنگی با انفاق میسر است، بنابراین باید به این موضوع اهمیت ویژه‌ای داد، علاوه براین یکی دیگر از خصوصیات بارز سید‌الشهداء(ع) که به خاطر آن قیام عاشورا رقم خورد، احیاء امر به معروف و نهی از منکر بود.
وی افزود: احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت دیگران یکی دیگر از آموزه‌های اخلاقی امام حسین(ع) است که باعث می‌شود مردم نسبت به سرنوشت یکدیگر بی تفاوت نباشند و جامعه نیز مسیر پیشرفت را طی کند.

برچسب ها: , , ,