گروه: بلیط
تاریخ: ۱۶:۵۵ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۸
حذف پروازهای چارتری جدی شد؟

            وی اضافه کرد: با نگاه جامع به فعالیت‌های انجام شده و اینکه یکی از اولویت‌های با اهمیت سازمان دور کردن پروازها از مخاطرات و ضمانت بی‌خطری در چند روزی بود که با وضع بد جوی رو به رو بودیم و با جدیت هم دنبال شده هست، نوع نگاه‌ها و […]

    حذف پروازهای چارتری جدی گردید؟         وی اضافه کرد: با نگاه جامع به فعالیت‌های انجام شده و اینکه یکی از اولویت‌های با اهمیت سازمان دور کردن پروازها از مخاطرات و ضمانت بی‌خطری در چند روزی بود که با وضع بد جوی رو به رو بودیم و با جدیت هم دنبال شده هست، نوع نگاه‌ها و قضاوت‌ها نسبت به کوشش بخش هوایی منصفانه‌تر خواهد گردید.
به آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی که قسمتی از صندلی‌های یک پرواز یا همه آن صندلی‌ها را کرایه می‌کنند، یا همه یا عده ای از تخت‌های یک هتل را کرایه می‌کنند چارترکننده و به آن شرکت هواپیمایی (ایرلاین) یا هتلی که صندلی‌های پرواز و تخت‌های اتاق‌هایشان را کرایه می‌دهند، چارتردهنده می‌گویند.     زمانی که تمام صندلی‌های یک هواپیما در یک مسیر پروازی در اختیار چارترکننده قرار بگیرد از آن به‌عنوان پرواز چارتر یاد می‌شود. به طور مثال زمانی که آژانس هواپیمایی یک مسیر پروازی نظیر تهران ـ استانبول یا تهران ـ مشهد را برای مدتی چارتر کند، به آن پرواز، پرواز چارتر می‌گویند. در این مثال، پروازهای تهران ـ استانبول و تهران ـ مشهد از مسیرهای پرطرفداری‌ می باشند که همیشه تقاضاکننده دارند و پرواز این مسیرها به‌صورت هر ساله چارتر می‌شود. اما چارتر برخی مسیرها برای مدت کوتاه‌تری برقرار می‌شود، به طور مثال یکی از شرکت‌های هواپیمایی به توصیه برخی آژانس‌ها یا شرکت‌های گردشگری، پرواز تهران ـ آمستردام را برای مدت سه‌ماه چارتر می‌کند.     در کل به‌دلیل وجود متغیرهایی نظیر زمان و مسیر پروازی، عرصه پرواز چارتر تنوع و گوناگونی بسیاری دارد. اما منحصرا آژانس‌ها و دفاتر خدمات گردشگری نیستند که پرواز را چارتر می‌کنند. سازمان‌ها، ارگان‌ها، اداره‌ها و باشگاه‌های ورزشی و درکل هر نهاد دولتی و خصوصی که برای تعداد بسیاری از نیروهای زیرمجموعه‌اش به بلیت هواپیما احتیاج داشته باشد، اگر تعداد مسافرانش به حد نصاب یک پرواز برسد، ترجیح می‌دهد به‌جای خرید بلیت برای تک‌تک کارکنانش، پرواز چارتر بگیرد. در این شرایط هم هزینه آن ارگان و سازمان کمتر می‌شود و هم برای نیروهایش در طول پرواز اختیار و راحتی بیشتری دارند.

در برابر پروازهای چارتری، پروازهای سیستمی قرار دارد. شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین‌ها) بنا بر ابزارها و شرایط‌شان، مسیرهای پروازی مختلفی دارند که بر طبق برنامه‌ریزی هر ساله در آن مسیرها، در طول هفته یا ماه، پروازهایی با نرخ مشخص برقرار می‌کنند که به این پروازها، پرواز سیستمی می‌گویند. تفاوت با اهمیت این پروازها با پرواز چارتر در این هست که برنامه آنان در طول هفته و ماه و هزینه‌‌شان مشخص هست.     به طور مثال مسافر می‌تواند از چند ماه قبل به مقصد زوریخ بلیت هواپیما بخرد و هزینه‌اش را بپردازد، پس از آن بنا بر تغییر شرایط سفرش تاریخ پرواز را جابه‌جا کند، یا اینکه اگر نتوانست به‌دلیلی سفر کند، بلیت را پس بدهد و هزینه پرداختی‌اش را پس از کسر جریمه کنسلی پس بگیرد. یکی دیگر از ویژگی‌های پرواز سیستمی این هست که در این پروازها نرخ بلیت طبق شرایط سنی تشریح می‌شود، به طور مثال بهای بلیت برای گروه سنی بزرگسالان، کودکان و نوزادان متمایز هست و بلیت نوزادان، ارزان‌ترین و بلیت بزرگسالان، گران‌ترین بلیت هست.     اما وقتی مسافری بلیت چارتر می‌خرد، به هیچ عنوان امکان تغییر تاریخ پرواز را ندارد. اگر به هر دلیلی نتواند سفر کند، نمی‌تواند بلیت پرواز چارتر را پس بدهد و پو‌لش را پس بگیرد و در این حالت بلیت‌اش سوخت می‌شود. در نتیجه همیشه پیش از خرید بلیت چارتر، مسافر باید از برنامه سفرش اطمینان داشته باشد؛ از تاریخ رفت‌وبرگشت‌ و مدت‌زمانی که می‌خواهد در مقصد اقامت کند، تماما اطمینان داشته باشد. تفاوت دیگر پرواز چارتر با سیستمی در تفاوت نرخ بلیت برای رده‌های سنی متمایز هست.

این مطلبو از دست ندید!  اجرای مسیر ریلی مشهد به گرگان در اولویت وزارت راه و شهرسازی هست

بلیت چارتر تنها برای نوزادان زیر دوسال ارزان‌تر هست و قیمتی معادل ۱۰‌درصد بهای بلیت بزرگسالان دارد، در غیر این‌صورت بهای بلیت چارتر به طور مثال برای کودک ۷‌‌ساله‌ و پدرومادرش یکسان هست. بر این اساس اگر قرار هست خانوادگی و با تعداد بسیاری کودک سفر صورت پذیرد، بلیت پرواز چارتر چندان به‌صرفه نخواهد بود، مگر در شرایط خاص. یکی دیگر از ویژگی‌های با اهمیت پرواز چارتر، خطر متاثر از پر یا تهی بودن پرواز هست که به‌طور مستقیم متوجه چار‌ترکننده هست.     چارترکننده به‌دلیل اینکه از پیش، هزینه تک‌تک صندلی‌های پرواز را پرداخته، ترجیح می‌دهد تمام صندلی‌های پروازش پر گردند و تمام بلیت‌های آن پرواز را به فروش برساند. به همین سبب برای فروش بلیت چارتر وسیله متنوعی را به کار می‌برد. به‌ویژه وقتی به زمان پرواز نزدیک می‌شویم، برای اینکه تمام بلیت‌هایش را به فروش برساند، نرخ بلیت را کاهش می‌دهد.     در این شرایط خرید بلیت پرواز چارتر برای یک خانواده پرازدحام با تعداد کودکان فراوان (مثلا هفت‌ساله و پنج‌ساله و سه‌ساله)، به صرفه هست. اما دو مرتبه هم راه بی‌مشکل و آسانی نیست، چون امکان دارد در فصل پرتردد پروازی باشد و برای مقصدی که موردنظرشان هست اصلا در تاریخ نزدیک پرواز و به آن عده ای که می‌خواهد، نتواند بلیت چارتری تهیه کند یا نرخ آن بالا باشد.     امکان دارد در برخی زمان‌ها بلیت پرواز چارتر، ارزان‌تر از بلیت سیستمی باشد، ولی نباید فراموش کرد که بلیت چارتر انعطاف‌پذیری ندارد و نمی‌توان تاریخ و ساعت بلیت‌‌ را عوض کرد.