تاریخ: ۱۰:۳۴ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

روزنامه آسمان آبی – میلاد بابانژاد: در دنیایی که روزانه در آن پیشرفتی اتفاق می افتد و سرعت ابداعات و نوآوری ها در صنعت تلفن همراه موبایل و امثال آن بسیار زیادتر از دیگر جاهاست، چه طور هنوز عمر باتری تلفن همراه ها به زیادتر از دو روز نمی رسد؟! عمر باتری سوژه ای بسیار […]

روزنامه آسمان آبی – میلاد بابانژاد: در دنیایی که روزانه در آن پیشرفتی اتفاق می افتد و سرعت ابداعات و نوآوری ها در صنعت تلفن همراه موبایل و امثال آن بسیار زیادتر از دیگر جاهاست، چه طور هنوز عمر باتری تلفن همراه ها به زیادتر از دو روز نمی رسد؟! عمر باتری سوژه ای بسیار قابل بحث هست. شرکت های متفاوت تبلیغات زیادی در این بخش انجام نمی دهند و اگر هم تبلیغی کنند زیادتر بازی با کلمات و ارقام هست. برای مثال همین آی فون را در نظر بگیرید؛  اگر از زمان آی فون ۵ روند تحولات باتری تلفن همراه های اپل را ارزیابی کنیم شاهد هستیم اگر چه ارقام بالاتر رفته هست، این عوض شدن ارقام سرانجام ۱۰ درصد بهبود کارآیی را برای شما به ارمغان می آورد و در دنیایی که توان پردازشگر و گرافیک تلفن همراه ها هر ساله ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می کند، پیشرفت ۱۰ درصدی باتری در طول ۶ یا هفت سال نه تنها نوآوری نیست، لکن مصیبت هست.البته این منحصرا یک مدعا از سوی ما نیست و خود شرکت اپل هم این را خوب می داند.  رویای عمر بیشتر      اگر برگردیم به روز معرفی تلفن همراه های آی فون ۸ و ۸ پلاس و ۱۰ که اپل آنان را شاهکار طراحی خود می داند، شاهد هستیم پیتر شیلر کوچک ترین اشاره ای به عمر باتری آی فون ۸ نمی کند – البته قدرت شارژ شدن بی سیم این تلفن همراه ها که همه سال ها منتظرش بودند به کنار – تنها جایی که پای عمر باتری وسط می آید، هنگامی هست که بیان می کنند عمر باتری آی فون ۱۰، دو ساعت زیادتر از آی فون ۸ معمولی هست که خب ۸۹۵ میلی آمپر اضافه ای که در باتری این تلفن همراه جاسازی شده هست هم بی اثرگذاری نیست.    تلفن همراه های آی فون تنها یک مثال بود؛ این روند را می گردد در باقی شرکت ها و برندها و تلفن همراه ها هم به راحتی دید و در مورد آنان سخن گفت. البته بجز تلفن همراه های همراه مبحث عمر باتری در دوربین های دیجیتال و حتی درون ها یا همان پهپادهای خودمان نیز این روزها بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته هست؛ به ویژه در بخش پهپادها که اکنون به نظر می آید عمر باتری پاشنه آشیل این فناوری هست. 

باتری های امروزی بازار
تقریبا تمام باتری هایی که امروزه در تلفن همراه های موبایل به کار برده می گردد از نوع لیتیومی و به صورت خاص از نوع لیتیوم یونی می باشند. فناوری این باتری ها در دهه ۷۰ میلادی کشف گردید و همه چیز را عوض شدن داد و در همه چیز کاربرد پیدا نمود و از دهه ۹۰ بشر به صورت انبوه از این نوع باتری ها در همه جا استفاده می نماید.
تلفن همراه های موبایل و امکانات الکترونیکی هم از این مبحث مستثنا نیستند. شرکت هایی پیدا شدند که اهتمام کردند قضیه را کمی بهبود ببخشند و کمی این فناوری را دستکاری کنند. مثالش شرکت سونی هست که مدت ها اهتمام می کرد باتری های لیتیوم پلیمری را تبلیغ کند که پس از مدتی خودش هم پشیمان شد و دو مرتبه به باتری های لیتیوم یونی برگشت. 
 در طول ۴۵ سال گذشته بشر نتوانسته هست هیچ جایگزینی برای این باتری ها پیدا نماید و دورنمای پیدا کردن جایگزین برای آنان دست کم برای امروز و فردا و حتی پنج سال آینده، فراوان روشن و امیدوارکننده نیست. اما آیا این به آن معناست که ما باید دور عمر باتری زیادتر از یکی دو روز را خط بکشیم و به همین میزان باتری قانع باشیم؟ پاسخ این سوال یک نه بزرگ هست.

صفحات نمایش کم استفاده رویای عمر بیشتر 
در حال حاضر دو نوع پنل برای صفحات نمایش تلفن همراه های موبایل ساخته می گردد: پنل AMOLED که زیادتر تلفن همراه های سامسونگ و در چند سال گذشته چندین و چند شرکت دیگر از آن استفاده کردند و پنل LCD که تقریبا ۹۰ درصد شرکت ها بجز سامسونگ آن را به کار می گیرند. این که بگوییم کدام یک از این دو پنل باتری کمتری استفاده می کند مبحثی بسیار پیچیده هست؛ به صورت تئوری پنل AMOLED به سبب قدرت روشن و خاموش کردن هر پیکسل جداگانه و تولید رنگ سیاه به راحتی و با خاموش کردن پیکسل هایش باید باتری کمتری استفاده کند، اما عملا و در زیادی مورد ها شاهد هستیم که همیشه این چنین نیست.
کاش می گردید با چند نمودار و چارت جذاب و زیبا به شما نمایش داد کدام باتری با چه توانی و روی چه صفحه نمایشی خوب ترین کارکرد را دارد، اما واقعا پیدا کردن سبب استفاده زیادتر یا کمتر باتری در صفحات نمایش تقریبا غیرممکن هست. بگذارید یک مثال آسان و قابل درک برایتان بزنیم:
بگذارید یک مثال آسان و قابل درک برایتان بزنیم:آی فون ۱۰ از صفحه نمایش AMOLED استفاده می نماید و ۲۵ میلی آمپر حجم باتری زیادتر نسبت به آی فون ۸ پلاسی دارد که از صفحه نمایش IPS که نوعی LCD هست، استفاده می نماید، اما صفحه نمایش آی فون ۸ پلاس توان دارد سه ساعت زیادتر از آی فون ۱۰ روشن بماند. پیدا کردن سبب این مبحث واقعا سخت هست؛ محتمل هست علتش پیکسل های بیشتری باشد که آی فون ۱۰ استفاده می نماید یا شاید هم بهینه نبودن رابط کاربری آی فون ۱۰ مشکل ساز شده هست، محتمل هست فیس آی دی زیادی باتری استفاده کند.
پس میتوان نتیجه گرفت آینده تلفن همراه ها ربطی به انتخاب صفحه نمایش AMOLED یا LCD -برعکس آن چیزی که سامسونگ قصد دارد ما باور کنیم- ندارد. اما انقلاب صفحات نمایش مطمئنا توان دارد به عمر باتری تلفن همراه هایمان مساعدت کند.
و به شکلی دقیق این جاست که پای فناوری Micro LED یا mLED به میان می آید. این فناوری در سال ۲۰۰۰ میلادی ابداع گردید و اکنون زیادتر از همیشه به تولید انبوه نزدیک هست. صفحات نمایشی که از این فناوری استفاده می نمایند در واقع از پیکسل های رنگی بسیار کوچکی متشکل اند که نیازی به روشنایی پس زمینه ندارند. به علت اندازه کوچک شان توان دارند رزولوشن صفحات نمایش را بالاتر ببرند و صفحات نمایش انعطاف پذیر با این فناوری قابل دسترس تر هست.
اما از لحاظ استفاده باتری با این که روشنایی آنان توان دارد تا سه برابر OLED های موجود در بازار برسد، استفاده یکسانی دارند؛ به این مفهوم که شما با همین روشنایی پنل های بازار توان دارید سه برابر عمر باتری زیادتر بگیرید. این فناوری قرار هست همه چیز را عوض کند؛ اپل و سامسونگ به خوبی متوجه آن شده اند و از سال ۲۰۱۴ دارند تمام استارت آپ ها و شرکت های فعال در این زمینه را یکی پس از دیگری می خرند و مال خود می کنند. اما شاید تولید انبوه این فناوری کمی طول بکشد و قاعدتا باید از گجت های پوشیدنی آغاز گردد. به نظر می آید سال ۲۰۱۹ سالی باشد که بتوانیم به صورت عملی این دسته از صفحات نمایش را در ساعت های هوشمند و پس از مدتی در تلفن همراه های همراه نگاه کنیم.
 
نسل پنجم شبکه های مخابراتی و بلوتوث پنج
یک زمانی دغدغه سازندگان امکانات مخابراتی افزایش سرعت تبادل اطلاعات بود و معرفی نسل چهارم شبکه های مخابراتی  این دغدغه را به خوبی رفع کرد. پس از ان بود که پای استفاده بهینه باتری به عنوان بزرگ ترین دغدغه به میان آمد و در ساخت و توسعه نسل پنجم این شبکه ها موردنظر جای گرفت نسل پنجم شبکه های مخابراتی از چند طریق توان دارد استفاده باتری را در تلفن همراه های شما بهبود بخشد.  رویای عمر بیشتر
  یکی از مهمترین عللی که باتری تلفن همراه شما زیادتر در شبکه مخابراتی تهی می گردد، این هست که به صورت طبیعی تلفن همراه شما را به نزدیک ترین آنتن متصل می کند، اما هنگامی آن آنتن ظرفیتش تکمیل باشد باید به آنتن دورتر وصل شوید و باتری بیشتری استفاده کنید. یکی از بزرگ ترین خصوصیات نسل پنجم شبکه های مخابراتی افزایش حجم شبکه و مهمتر از آن کوچک تر شدن آنتن ها و استعداد انتصاب آنان در فواصل کمتر هست. در گذشته آنتن های بزرگی که بتوانند مساحت بیشتری را پوشش دهند مزیت شمرده می گردیدند، اما در نسل جدید توان داریم آنتن های کوچک تر با حجم زیادتر در مسافت های کمتر انتصاب کنیم که در عمر باتری بسیار تاثیرگذار هست. گمان کنید حجم نسل پنجم چهاربرابر نسل چهارم هست و استفاده باتری در آن بیشتر از ۲۰ درصد خوب تر شده هست؛ این تازه جدا از مساله فاصله آنتن هاست که مطرح نمودیم.
یکی دیگر از عوامل خانمان برانداز باتری تلفن همراه های ما بلوتوث هست که با معرفی بلوتوث پنج این نگرانی تا حد زیادی رفع شده هست و شما توان دارید به صورت بلوتوث به گجت های خود وصل شوید و باتری کمتری استفاده کنید.

SoC های بهینه تر
اگر مشخصات فنی پردازشگر و گرافیک و به صورت کلی سامانه آن چیپ (SoC) تلفن همراه های سال کنونی و سال قبل را ارزیابی کنید خواهید دید از لحاظ فرکانس و هسته و… عوض شدن زیادی نکرده اند، سال کنونی نیز همان فناوری ۱۰ نانومتری و هسته های A73 سرشناس، منحصرا با کمی فرکانس بالاتر را نگاه کردیم. علتش آسان هست؛ افزایش توان ناگزیر به معنای استفاده بالاتر باتری هست. هرچند این ارتباط خطی نیست، اما در تلفن همراه هایی که با آنان اقدامات روزمره و آسان ای انجام می دهیم مطمئنا عمر باتری را به افزایش توان بی مورد ترجیح می دهیم. در آینده هم به نظر می آید تمرکز تراشه سازان روی بهینه کردن استفاده باتری باشد و شرکت های بیشتری وارد این بازار گردند.
اپل تا چند سال دیگر همه قطعات ذی ربط به سامانه چیپ هایش را خودش تولید می کند و به نظر می آید بقیه شرکت ها هم همین روند را دنبال کردند. ورود تراشه ها با فناوری ۷ نانومتری تا سال آینده توان دارد اثرگذاری خیلی خوبی روی عمر باتری ها بگذارد.

شارژ بی سیم به معنای حقیقی  رویای عمر بیشتر
محتمل هست کمی بی ربط به نظر بیاید، اما همین مبحث محتمل هست دیدگاه ما را به باتری تا ابد عوض شدن دهد. امروزه ما با شارژ بی سیم خارجی نیستیم و توان داریم از این جادو به صورت محدود و با یک پد ویژه استفاده نماییم، اما اگر لازم نباشد گوشیتان را به پدی بچسبانید چه طور؟ دو استارت آپ بزرگ در این زمینه حسابی سروصدا کرده اند و به نظر می آید آینده شارژ بی سیم تلفن همراه های شما به دست یکی از آنان باشد.
نخستین آنان استارت آپی هست که شرکت پای حدود ۱۲میلیون دلار از سال ۲۰۱۵ روی آن سرمایه گذاری کرده هست و تمرکزش بر شارژ کردن تلفن همراه شما به ابزار جریان های ضعیف شده مغناطیسی هست. به مساعدت این شارژر توان دارید با فاصله ای زیادتر و بدون این که لازم باشد تلفن همراه تان را در حالت خاصی بگذارید، شارژ بگیرید.
دومین استارت آپ ذی ربط به شرکت یوبیم هست که فناوری آنان مبتنی بر جریان های مافوق صوت هست. در این روش با استفاده از یک ترانسمیتر که توان دارد شبیه یکی از وسایل دکوری و زیبای داخل منزل شما باشد، این جریان ها ساطع می گردند و تلفن همراه شما این صداها را به شارژ تلفن همراه خود مبدل می کند. اشکال این فناوری آن هست که هیچ چیزی توان ندارد حائل بین تلفن همراه شما و شارژر باشد.
اگر این فناوری ها پایشان به بازار برسد به راحتی توان دارید گوشیتان را به صورت بی سیم و با فاصله شارژ کنید و دیگر دلواپس دور بودن خودتان از تلفن همراه و کابل های دست وپاگیر نباشید.
 
جمع بندی
به نظر می آید اگر همه چیز خوب پیش برود بتوانیم بین پنج تا ۶ سال دیگر تلفن همراه هایی دارا باشیم که بتوانند تا چهار روز به ما شارژ بدهند و پس از ان در انتظار فناوری های تازه ای در عرصه باتری ها باشیم و شاهد انقلاب در آنان. مهمتر از همه برای کمی نازک تر و باریک تر کردن تلفن همراه هایشان نظیر چند سال گذشته سراغ نخستین قربانی که همان باتری بی زبان خودمان باشد نروند.