تاریخ: ۱۱:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
حال پایتخت طبیعت ایران خوش نیست /جولان بی امان گرد و غبار در قلب زاگرس

 به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج؛ این روزها شاهد پدیده گرد و غبار در جنوب ، جنوب  غربی و غرب کشور هستیم که زندگی را برای شهروندان مختل کرده هست. این پدیده در کشور و به ویژه در استان‌های جنوبی و غربی عموما در ماه‌های بهمن و […]

 به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج؛ این روزها شاهد پدیده گرد و غبار در جنوب ، جنوب  غربی و غرب کشور هستیم که زندگی را برای شهروندان مختل کرده هست. این پدیده در کشور و به ویژه در استان‌های جنوبی و غربی عموما در ماه‌های بهمن و اواخر اسفند رخ می داد اما چند ماهی هست که نه فقط این پدیده کاهش پیدا نکرده لکن استان های دیگر را هم در برگرفته هست.

گفته می شود منشاء گرد و خاک صحرای عربستان ، شمال آفریقا و جنوب عراق هست و در دوره های خاصی از سال زیادتر نواحی جنوب غربی و غرب کشور را تحت اثرگذاری قرار می دهد. اما این را هم نمی شود منکر گردید که خشک شدن تالاب ها ومنابع آبی کشور از یکسو و کاهش پوشش گیاهی از سوی دیگر در شدت این گرد و غبار ها بی تاثیر نبود.

 

 حال پایتخت طبیعت ایران خوش نیست /جولان بی امان گرد و غبار در قلب زاگرس

احتمال افزایش روزهای آلوده پایتخت در سال‌ ۹۷ / گرد و غبار دلیل آلودگی هوای نوروز

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه دلیل آلودگی هوا در عید سال کنونی پدیده گرد و غبار با منشا داخلی بود، گفت: احتمالا سال کنونی شرایط کیفی هوای تهران در قیاس با سال‌های گذشته مطلوب نخواهد بود.

حسینی با اشاره به اینکه نوروز سال کنونی برای تهران نوروز بی سابقه‌ای بود، تصریح نمود: طی دهه موخر اندازه‌گیری آلاینده‌های جوی به‌صورت علمی و با استناد به معیارهای متداول جهانی انجام شده هست و ارزیابی این آمار نشان می‌دهد که هیچ‌گاه هوا در پایتخت در ایام نوروز به اندازه سال کنونی آلوده نبود.  

  حسینی در مورد دلیل این آلودگی گفت: یکی از عاملان کلیدی افزایش غلظت آلاینده‌های جوی پایتخت در روزهای موخر ورود گرد و غبار به فضای تهران هست.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دنبال کرد: با بیان اینکه احتمالا سال کنونی شرایط کیفی هوای تهران در قیاس با سال‌های گذشته مطلوب نخواهد بود، تصریح نمود: امکان دارد طی سال کنونی شاهد افزایش روزهای آلوده و ناسالم هوای شهر تهران در قیاس با سال گذشته باشیم .

وی در انتهاء گفت: بخش عمده پدیده گرد و غبار به عنوان یکی از عاملان کلیدی آلودگی هوای شهر تهران منشا داخلی دارد و راهکار کلیدی مبارزه با این پدیده مدیریت مراجع آبی کشور با هدف مبارزه با گرد و غبار  است 

بارش‌های بهاری هم رقیب گرد و غبار عربی نشد تا همچنان «زاگرس» آماج هجوم موج‌های پی‌درپی گردوغبار قرار بگیرد و  مردم اردیبهشت خود را در هراس روزهای غبارآلود تابستان بگذرانند.

این روزها که باران بهاری به شهرهای متفاوت غرب و جنوب طراوت بخشیده هست، شاید فرصتی پیدا کرده‌ایم که روزهای غبارآلود چند ماه پیش را اندکی فراموش کنیم.

بااین‌حال تا آسمان اندکی مجال می‌کند که بین دو باران نفسی تازه کند، گردوغبار عربی راهی آسمان می‌شود تا اذن نفس کشیدن بی‌دغدغه را به ساکنان غرب و جنوب کشور ندهد.

گرد و غبار از کهگیلویه وبویراحمد تا ایلام

هنوز از آخرین ساعات بارانی استان های غربی و جنوب غربی چند روزی نگذشته که بازهم گردوغبار هوای این استان ها را ناسالم کرد. وضعیت در ایلام، چهارمحال، کرمانشاه ، اصفهان ، اهواز و کهگیلویه وبویراحمد هم تعریفی ندارد.
آلودگی هوا در کرمانشاه به مرز اخطار رسید، گردوغبار آسمان ایلام را بی‌نصیب نگذاشت، هوای چهارمحال و بختیاری هم در وضعیت ناسالم قرار گرفت،گرد و غبار زاهدان را درنوردید ،حال و روز پایتخت طبیعت ایران خوش نیست، این‌ها تنها عده ای از سر خط اخبارهای روز دوشنبه تا به حال از منطقه های متفاوت کشور بود.
هرچند که هواشناسی از ورود سیستم بارشی جدید به منطقه خبر داده اما به نظر می‌رسد بارش‌های بهاری نتوانسته رقیب گرد و غبار شود، سوژه ای که مردم را دلواپس روزهای گرم تابستان کرده هست.

از دیگر استان های کشور که در طول یک سال گذشته و علاوه بر این روز های موخر با گرد و غبار دست و پنجه نرم می کند استان خوزستان هست .

 

 

حال پایتخت طبیعت ایران خوش نیست /جولان بی امان گرد و غبار در قلب زاگرس

قلب زاگرس به‌سختی ایستاده هست

در این میان حال‌ و روز قلب زاگرس هرروز بدتر می‌شود، قلبی که اگر نتپد رخدادهای غیرمنتظره‌ای خواهد افتاد، از کم بودن آب گرفته تا تحولات اقلیمی.

اگر تاحالا توانسته‌ایم مقابل موج‌های مکرر گرد و غبار همچنان سرپا بایستیم بخش عمده‌ای از آن را وامدار زاگرس و تاب‌وتوانش هستیم، اما این روزها حال زاگرس خوب نیست، مشکلاتی از غبار و ریز گردها گرفته تا خشک‌سالی و زوال این زیست‌بوم منحصر به‌ فرد را از تک و تا انداخته هست.

همجواری استان کهگیلویه و بویراحمد با استان های جنوبی و منشا گرد و غبار باعث شده هست تا این استان از پدیده گرد وغبار در امان نماند.

کهگیلویه و بویراحمد که به طور مستمر از استان های پاک کشور محسوب می شود این روزها میزبان مهمان ناخوانده ای به اسم گرد و غبار هست که وضعیت دید و تنفس را برای مردم دشوار کرده هست.

آلایندگی تقریبا شدید هوا و وجود گرد و غبار در کنار زمین لرزه روز های موخر زندگی مردم کهگیلویه و بویراحمد را با مشکل رو به رو کرده هست و درختان، خودروها و طبیعت سرسبز این منطقه های رنگ خاکستری به خود گرفته‌اند.

وجود گرد و غبار در تمامی نقاط کهگیلویه و بویراحمد گزارش شده و در بعضی شهرها من جمله گچساران این وضعیت در شرایط نامناسبی قرار دارد.

در بعضی نقاط نیز باعث کاهش دید افقی برای مردم و راننده های شده هست.وجود گرد و غبار بر روی سقف خودروها و شیشه منازل، گیاهان و درختان به خوبی دیده می شود.

سید اسداله هاشمی مدیر کل محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: از هشت شهرستان استان تنها شهرهای یاسوج و دوگنبدان دارای دستگاه سنجش کیفیت آلودگی هوا می باشند در حالی که باید در هر شهرستان دست کم یک دستگاه سنجش آلودگی موجود باشد.

این مطلبو از دست ندید!  رهاسازی یک قطعه کبک و یک قطعه توکای باغی در دهگلان

هاشمی افزود: پیشنهاد می شود شهرداری‌ها از محل عارضه ها آلایندگی که دریافت می کنند دستگاه سنجش کیفیت آلودگی هوا خریداری و انتصاب کنند.

وی دنبال کرد: شهرستان های گرمسیری بهمئی، گچساران و باشت از منطقه های جنوبی کهگیلویه و بویراحمد در مجاورت استان خوزستان یکی از منطقه های ورود پدیده گرد و خاک از جنوب و جنوب غربی کشور می باشند.

وفایی مقدم مدیر کل مدیریت بحران استان هم درزمینه رعایت نکات امنیت در شرایط موجود اخطار داد.
وی گفت: وجود گرد و غبار شرایط را برای اشخاص سالمند، مریض ها قلبی و خردسالان دشوار کرده هست و مردم تنها برای امور اضطراری از خانه خارج گردند تا کمتر در فراروی عارضه قرار گیرند.

 

حال پایتخت طبیعت ایران خوش نیست /جولان بی امان گرد و غبار در قلب زاگرس

تدبیری برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به کهگیلویه و بویراحمد اندیشیده نشده هست  

پدیده گرد و غبار که سال های موخر تندرستی مردم کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند درختان بلوط و گونه های گیاهی و جانوری، این سرمایه های با ارزش استان را نیز در فراروی مریضی قرار داده هست.

با این حال ضروری هست مدیران کشور از تمام حجم ها برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به کشور و استان سرسبز کهگیلویه و بویراحمد استفاده نمایند.

 

وقتی مسئولین ابراز نگرانی می‌کنند

پدیده‌ قابل‌توجه، انتقاد مسئولین از بروز رخدادهای ناگوار هست! آنان راه‌حل عرضه نمی‌دهند و تنها نسبت به رخدادهای شوم در آینده  حرف می‌گویند. تمام مردم از اثرها جبران‌ناپذیر بی‌آبی در کشور آگاه‌اند و نیازمند عرضه راه‌حل و عمل به آن می باشند، در نتیجه پند و حرف در ارتباط با بروز یک مصیبت برای آنان چه فایده‌ای به‌همراه دارد؟! با افزایش گرمای کره زمین و نوسانات حرارتی، اختلاف حرارت میان دو نقطه جغرافیایی افزایش و میزان بادهای شدید افزایش چشمگیر یافته هست. پیش‌بینی‌ها بیانگر از افزایش این بادها در آینده و تشدید جابه جایی گرد وغبار به سایر منطقه های ایران هست.

به‌عنوان مثال  در استان خوزستان  درختان زیادی کاشته گردیدند در حالی که به نحوه آبیاری آنان بی‌توجهی گردید و به‌دلیل آبیاری غلط خشک گردیدند.

تثبیت گرد و غبار، مشکل آینده شهرها

قطعا در آینده‌ای نه چندان دور شاهد پدیده تثبیت گرد و غبار  و تشدید آلودگی‌هوا در شهرها می باشیم. پدیده گرد و غبار به‌دلیل کاهش بارندگی و فعالیت زیادتر محور های گرد و غبار به‌صورت سراسری تشدید خواهند گردید. در حال‌حاضر کانون‌های گرد و غبار به‌صورت محلی در زیادتر استان‌های کشور تولید شده‌اند که با کوچک‌ترین وزش باد از آنان گرد و غبار بلند شده و وارد حلق و ریه مردم می‌شوند. این مشکل در آینده‌ای نزدیک برای تمام ایران پیش‌بینی می‌شود و من جمله هشدارهایی هست که از هم‌اکنون باید به مردم داده شود.

 

راهکارهای شهرهای بزرگ جهان برای آلودگی هوا و ترافیک

در سال‌های موخر در کشورهایی که با معضل آلودگی هوا دست به گریبان می باشند راهکارهای متفاوتی من جمله هزینه اضافه پارکینگ برای خودروهای دیزلی و جلوگیری از رفت و آمد خودروهای شخصی از خیابان‌های کلیدی به کار گرفته شده‌ هست. با این حال هنوز بشر نتوانسته به راهکاری پایدار برای برطرف آلودگی هوا دست پیدا نماید.
در حقیقت میزان تولید مواد آلاینده و سمی بویژه در کلانشهرهای دنیا با سرعتی بی‌سابقه همچنان رو به افزایش هست.
با توجه به پهنه و شدت معضل آلودگی به نظر می‌رسد تمام تلاش‌هایی که تاحالا در زمینه مبارزه با آن انجام گرفته ناکافی بوده‌اند.
پکن، لندن، مکزیکوسیتی، دهلی‌نو و پاریس من جمله شهرهای جهان می باشند که در سال ۲۰۱۶ به سبب سطح فزآینده آلودگی هوا در محور توجه بوده‌اند. با این حال بر طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) این شهرها تنها شهرهای آلوده جهان نیستند و در حقیقت ۹۲ درصد از جمعیت شهرنشین جهان در مناطقی زندگی می‌کنند که هوای آن آلوده و سمی هست.
با این حال تاحالا شیوه‌های مختلفی برای فهم و توجه به مشکل آلودگی هوا در کشورها و شهرهای متفاوت مدنظر داشته شده که در ادامه به بعضی از آنان برای مبارزه با این چالش اشاره شده‌ هست

در هوای آلوده چه بخوریم؟

  معصومی معاون مرکز بهداشت بویراحمد در ارتباط با محافظت تندرستی در برابر آلودگی هوا  به خبرنگار ما گفت : اگر آلودگی هوا  خیلی شدید باشد،  نمی شود از اثرها سوء آن در امان ماند، ولی در مورد ی آلودگی که به صورت مرسوم در همه شهرهای بزرگ و صنعتی من جمله تهران و در دیگر شهر های کشور وجود دارد، می‌توان با استفاده بعضی از غذاها اثرها مضر آلاینده‌ها را کم کرد.

برای کم شدن مضرات آلودگی هوا، استفاده مراجع غذایی ویتامین E و ویتامین D را پیشنهاد می شود. این ویتامین‌ها می‌توانند اثرها مسموم‌کننده گازهای آلاینده را خنثی کنند.

ویتامین E در روغن‌های گیاهی ، گردو ، بادام ، زیتون ، جوانه گندم ، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارد. مراجع مناسب ویتامین D هم شیر ، کره و زرده تخم‌مرغ می باشند که باید در برنامه غذایی روزانه‌تان باشند. البته می‌توانید با تجویز متخصص، مکمل‌های ویتامین E و D را هم استفاده کنید.

معصومی عنوان نمود: علاوه بر این ویتامین‌ها، استفاده غذاهایی سفارش می شود که در بر دارنده آنتی‌اکسیدان‌های سلنیوم و بتاکاروتن اند.

از سویی ویتامین C هم می‌تواند به دفع سربی که با هوای آلوده وارد بدن ما شده، کمک کند.

وی تاکید کرد:پس به‌طور کلی خوب تر هست مردم از سبزی‌ها و میوه‌ها و لبنیات زیادتر استفاده نمایند تا اثرها مخرب هوای آلوده را کاهش دهند.

 گزارش از مرضیه سادات غلامی