گروه: بلیط
تاریخ: ۱۱:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
جواب ریاست انجمن دفاتر مسافرتی به تخلف و خودتعلیقی بعضی سایت های مسافرتی

حرمت‌الله رفیعی، ریاست انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در جواب به ادعای وب‌سایت‌های معروف فروش بلیت هواپیما، قطار و رزرو هتل که مدعی شده‌اند انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران در نامه‌ای آنان را تهدید کرده که اگر از ارزان‌فروشی دست نکشند، بر علیه آن‌ها به مراجع قانون شکایت خواهد کرد؛ به خبرنگار حوزه میراث […]

حرمت‌الله رفیعی، ریاست انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در جواب به ادعای وب‌سایت‌های معروف فروش بلیت هواپیما، قطار و رزرو هتل که مدعی شده‌اند انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران در نامه‌ای آنان را تهدید کرده که اگر از ارزان‌فروشی دست نکشند، بر علیه آن‌ها به مراجع قانون شکایت خواهد کرد؛ به خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند پذیرای این مطلب باشد که من به عنوان طلایه‌دار ایستادگی مقابل ایرلاین‌ها و زیاده‌خواهی‌ها، مخالف ارزان‌فروشی باشم.

حرمت الله رفیعی

ریاست انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی اضافه کرد: سایت مدعی، ارزان‌فروشی نمی‌کند و در یک دوره زمانی کوتاه‌مدت تخفیفی بالغ بر ۵ تا ۹ درصد تخفیف که اغلب بیشتر از ۹ درصد نیز هست، برای بلیت هواپیما می‌دهد که این امر کمر دفاتر مسافرتی را می‌شکند, زیرا آژانس‌های مسافرتی از سازمان هواپیمایی کشوری و ایرلاین‌ها حقوق نگرفته و در مقابل کاری که انجام می‌دهند، کارمزد می‌گیرند.

رفیعی گفت: مساله بعدی این هست که سازمان هواپیمایی کشوری با مشارکت سازمان میراث فرهنگی چند ماه گذشته ۱۸۰ سایت فعال در عرصه عرضه خدمات مسافرتی را می‌بندند و بعد جلسه‌ای می‌گذارند و صاحبان قدرت فشار می‌آورند که ۳ سایت از میان ۱۸۰ سایت متخلف راه بیفتند؛ زیرا منافعی در این سایت‌ها داشتند و به آن‌ها خط می‌دادند. یکی از این ۳ سایت همین سایتی هست که هم‌اکنون مدعی ارزان‌فروشی شده هست.

هر ارزان‌فروشی بی‌حکمت نیست/با اسم مردم بر بر علیه مردم گام برمی‌دارند

پشت پرده درخواست خودتعلیقی بعضی از سایت‌های مسافرتی و درنهایت آن

رفیعی در ادامه در مورد درخواست خودتعلیقی بعضی از سایت‌های مسافرتی  عنوان نمود: مبحث درخواست خودتعلیقی آژانس‌ها را پیش از واقع شدن جمع کردیم. خودتعلیقی به لحاظ سیاسی کار قشنگی نبود و این آژانس‌های مسافرتی به فاصله کوتاهی پیش از عرضه درخواست خودتعلیقی، خواهان برپایی تظاهرات آرام بودند. من به نشانه مخالفت آنان را معیت نکردم؛ در نتیجه به نظر می‌رسد شاید آن مخالفت موجب گردید درخواست خودتعلیقی مطرح گردد. ما هم با برپایی جلساتی با آن‌ها، سازمان میراث فرهنگی و سازمان هواپیمایی کشوری، خواسته‌های طرح شده را بیان کردیم. وضع آژانس‌های مسافرتی تا اندازه‌ای از التهاب افتاد تا با تزریق یک مُسکن، دفاتر عارضه نبینند.

این مطلبو از دست ندید!  لاله‌زار؛ سینما تحت تاثیر بلیت گران و فیلم‌های بد

وی اضافه کرد: در جایی قرائت کردم که به سبب شیب رو به پایین نرخ دلار، نرخ سفر‌های خارجی نیز احتمالا کاهش پیدا می‌کنند. البته قیمت‌ سفر‌های خارجی باید کاهش پیدا نماید، زیرا وقتی دلار تا مرز ۲۰ هزار تومان افزایش نرخ داشت، نباید قیمت‌های بلیت هواپیما بی‌رویه بالا می‌رفت؛ زیرا همه درآمد ما در داخل کشور دلاری نیست و زیادتر بر پایه ریال هست. طبق قاعده تشریح شده، هم‌اکنون باید نرخ بلیت‌های مسافرتی کاهش پیدا نماید زیرا نرخ دلار روند نزولی دارد. البته هنوز قیمت‌ها کاهش پیدا نکرده هست و دوستان ما باید در ایرلاین‌ها کمک کنند تا هزینه سفر ارزان گردد. خواهش ما این هست که قیمت‌ها به جای خود برگردد. حدس من هم این هست که با توجه به کاهش نرخ دلار، قیمت‌های بلیت تا ۵۰ درصد کاهش پیدا نماید.

هر ارزان‌فروشی بی‌حکمت نیست/با اسم مردم بر بر علیه مردم گام برمی‌دارند

انتظار ریاست انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی از دولت

رفیعی  با اشاره به تاثیر افزایش دلار بر صادرکنندگان و واردکنندگان کشور اضافه کرد: ما از دولت و دولتمردان درخواست داریم برای کاهش و تثبیت نرخ دلار کوشش کنند، زیرا وقتی که ترامپ زیر برجام زد و آن را از بین برد، افزایش نرخ نداشتیم. اما روزی که دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را با نرخ ۸ هزار تومان عرضه کردیم، نرخ دلار تا ۱۳ هزار تومان افزایش پیدا نمود و همچنان روند افزایشی داشت.

ریاست انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در انتهاء گفت:  گرچه ترامپ تحریم‌های شدیدی را بر علیه کشورمان مطرح و اجرایی کرده هست، اما شاهد کاهش نرخ دلار هستیم و اگر بگوییم سیاستمداران و مسئولان اقتصادی ما کمک کرده‌اند که دلار با وجود فشار‌های جامعه جهانی کاهش نرخ داشته باشد.