گروه: نرخ ارز
تاریخ: ۰:۲۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد یکی از عوامل کلیدی واقع شدن جهش های ارزی پیشی گرفتن قیمت ارز تعادلی از قیمت ارز بازار هست. عدم عکس العمل قیمت ارز بازار متناسب با نرخ‌های ارزی تعادلی، می‌تواند به وسیله فهم باوقفه عوامل اقتصادی […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار راهنمای سفر من، بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد یکی از عوامل کلیدی واقع شدن جهش های ارزی پیشی گرفتن قیمت ارز تعادلی از قیمت ارز بازار هست.

عدم عکس العمل قیمت ارز بازار متناسب با نرخ‌های ارزی تعادلی، می‌تواند به وسیله فهم باوقفه عوامل اقتصادی از شرایط جدید و یا کنترل دولت برای عدم افزایش نرخ‌های ارز در بازار برای چند دوره پیاپی باشد.

در نمودار زیر روند قیمت ارز بازار و قیمت ارز تعادلی از سال ۱۳۹۳ تاحالا آورده شده هست. در نتیجه شرایط فعلی همکاری بازار تعادلی و بازار غیررسمی به گونه‌ای نیست که در صورت ثبات اقتصادی و وضعیت سیاسی تا انتهای سال شوکی به بازار ارز وارد گردد که بتوان اسم جهش را به آن اطلاق کرد.

با این وجود باید توجه داشت که صرفنظر از ارتباط قیمت ارز تعادلی و بازار، همیشه و برای همه اقتصادها امکان واقع شدن جهش ارزی به وسیله حادث شدن شوک‌های ناگهانی اجتماعی، سیاسی و بین‌المللی وجود دارد.