تاریخ: ۲۱:۵۵ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
جهد جانانه میمک، آورد و آوردگاهی حماسی ،دل رنجه از بی نشانی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، رزم بی امان ارتش و عشایر منطقه که به قلع و قمع سپاه دشمن انجامید بعد از ازاد سازی میمک نیز حدود یک ماه ادامه داشت که جایگاه و اهمیت بلندای میمک برای صدام و فرماندهان حزب بعث در سطحی بود که باور نمی کردند که […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، رزم بی امان ارتش و عشایر منطقه که به قلع و قمع سپاه دشمن انجامید بعد از ازاد سازی میمک نیز حدود یک ماه ادامه داشت که جایگاه و اهمیت بلندای میمک برای صدام و فرماندهان حزب بعث در سطحی بود که باور نمی کردند که چنین آورد و اوردگاهی را به عشایر مرزدار باخته اند .
مجموعه موانع و استحکامات دفاعی چند لایه دشمن در دامنه و بلندای بسیار سخت عبور میمک در چند روز اول مقهور عزم رزمندگان عشایر و ارتش گردید و دشمن از خاک میهن بیرون رانده گردید اما ناشی از اهمیت جغرافیایی و نظامی میمک به عنوان ارتفاعاتی مشرف بر مرکز عراق ،پاتک های پیاپی و باران اتش انواع جنگ افزار های ارتش بعث بر سر و بدن میمک و فاتحان ان روزهای پیاپی تا میانه بهمن ماه وناامیدی کامل دشمن از غلبه بر مرزداران عشایر و ارتش ادامه داشت.
عملیات ضربت ذوالفقار انتهاء تصرف چند ماهه این منطقه توسط ارتش صدام بود که در بیستم شهریور ماه سال ۵۹ -۱۰ روز پیش از حمله رسمی و تعرض همه جانبه به مرزهای زمینی و هوایی جمهوری اسلامی ایران – میمک را تصرف کرد.
در جریان عملیات ضربت ذوالفقار ضمن اینکه بلندای میمک با ۱۵ کیلومتر ارتفاع و عرض هفت کیلومتر، به گستره ۲۰۰ کیلومتر مربع آزاد گردید سیطره و استقرار بر بلندی های استراتژیک کله قندی و قله های ۶۲۰ و ۶۲۵ و ۵۴۰ تثبیت گردید .
عشایر کوچرو و ایلات منطقه به عنوان قشری که از روزگاران کهن تاحالا به صفت مرزدار اسم گرفته و مباهات می کنند تعرض ارتش اهریمنی به مرزهای میهن و تصرف قسمتی از مراتع قشلاقی خود را برنتافته و برای پس گرفتن و محافظت این منطقه مرتفع راهبردی جنگ افزار برگرفتند و همدل با هم و هم صف با ارتش برای بیرون راندن متجاوزان جهدی جانانه را آغاز کردند و میمک را از کوه و مرتع به نماد اسطوره تبدیل کردند.
عملیات ضربت ذوالفقار در باور زیادی از رزمندگان ، فرماندهان و ناظران سیاسی و نظامی به عنوان نقطه عطفی نیرومند در عوض شدن روند جنگ به آسیب دشمن متجاوز و به نفع مدافعان دفاع مقدس مطرح هست .
آنان اعتقاد دارند که عملیات ذوالفقار نقش موثری در بازسازی روحیه مردم و رزمندگانی داشت که از تبلیغات وسیع در مورد توان نظامی دشمن رنج می بردند و به موازات ان اغاز گر رعب در دل متجاوزان بود رعبی که درسال های بعد از ان با ادامه سلسله عملیات های پیروزمندانه رزمندگان اسلام زیادتر و زیادتر افزایش یافت.
همه ساله با فرارسیدن ۱۹ دی ماه، سالروز حماسه فتح میمک و عملیات ضربت ذوالفقار در ذهن و یاد اهالی ایلام به ویژه عشایر استان که برای ازادسازی ان بذل جان کردند روزی فرخنده و نشانی گویا از حماسه افرینی هشت ساله مردم این دیار هست هرچند که دامنه اسم و یاد این حماسه به ایلام و حداکثر استان های همجوار محدود مانده هست.
محدود بودن و مغفول ماندن جانفشانی عشایر و بی نشان بودن حماسه کم بدیل آزادی میمک در سطح ملی، مایه رنجه روح رزمندگان، فاتحان و حافظان میمک شده هست .
آن کسانی که از دی ماه و روزهای فراوان بعد از آن تا بهمن ماه در خوان ها و آوردهای متعدد ازادی میمک و محافظت این دستاورد در برابر بارش تیر و ترکش پرشمار ماشین جنگی بعث خم به ابرو نیاوردند حالا از مهجوریت این حماسه دل دلواپس می باشند.
انان که انچنان و انقدر پا بر زمین ایثار و شهید شدن فشردند تا که اسم ذوالفقار و نشان میمک را به عنوان آغاز بیرون راندن دشمن متجاوز از مام میهن ثبت گردد حالا خواهان معرفی ، ثبت و طرح عملیات ذوالفقار در سطح زیادتر و خوب تر می باشند.
انان گله مند می باشند که به چه سبب این واقعه با اهمیت در هیچ جای تقویم ملی و نظامی کشور اسم ونشانی در خور حماسه بلند ان ندارد که تاثیر ان محدود به ازادی میمک نبود و نماند که عملیات پیروزمندانه ذوالفقار آغاز سازمان یافتن نیروهای چالاک ، شجاع و توانمند عشایر و ایلات کشور در صف مدافعان دفاع مقدس هست.
دیگر اینکه ، ۴۳۰ کیلومتر مرز استان ایلام در جریان هشت سال دفاع مقدس به عنوان جبهه میانی شاهد و میدان عملیات های کوچک و بزرگ زیادی مثل فتح میمک، فتح مهران، سانحه ورزشگاه چوار، بمباران سال ۶۴ ایوان، واقعه کوشک و سارات ایوان و … بود که هیچ کدام انها راه به تقویم رسمی و آیینی کشور نبرده اند .
نخستین تعرض نظامی عراق بعد از پیرزی انقلاب اسلامی در تاریخ ۱۳/۱/۱۳۵۸ به مهران انجام شد و با اهمیت ترین حمله زمینی عراق پیش از آغاز رسمی جنگ از ۱۹ تا ۲۴ شهریور ۱۳۵۹ در منطقه میمک به قوع ملحق شد.
مهران تنها شهری بود که در دوران جنگ چهار بار به اشغال درآمد و پس از آن آزاد گردید.
ایلام در طول هشت سال دفاع مقدس در سه کانون میمک، مهران و دهلران با نیروی نظامی عراق در دوئل بوداما بیشترین تلفات مربوط به پایمردی مردمانی هست که هشت سال یورش بی انقطاع بمب افکن ها را به شهرهای متفاوت استان تاب اوردند و اما شهرها را به عنوان پشت جبهه و محل اسایش و امنیت رزمندگان تهی ومتروکه نکردند.
و همه این ها در هیچ تقویمی نشان نیافته هست.

**کوره کوران میمک فرصتی برای استعلا
فرا رسیدن سی و هفتمین سالگرد عملیات ذوالفقار باعث طرح و آنالیز موضوعات مربوط به این عملیات در استان شده هست من جمله این موضوعات همان گونه که ذکر گردید ضرورت ثبت ان در تقویم ملی و جنگی کشور هست که بنا بر اظهار مسئولین مربوط پیگیری ان جریان دارد.
میزان نقش رزمندگان عشایر ایلات متفاوت استان دراین عملیات از دیگر موضوعات مطروحه و البته حاشیه ای در مورد عملیات میمک هست که به نظر می آید طرح این چنین موضوعات در منافات با اغراض و نتیجه های عملیات ازاد سازی میمک هست چون که رزمنده عشایری دفاع مقدس هیچ دسته بندی و خط کشی چند دستگی گرایانه ای نداشت و ندارد که وی هویت ، هدف و رویکرد خود را طبق سرباز دفاع مقدس تشریح و سامان داده هست.
برخلاف روح واگرایانه قبیله ای که تاقبل از جنگ تحمیلی کم و بیش در این استان رایج بود ، دوران دفاع مقدس زمان حذف این پیرایه ها و مستحیل شدن همکه رزمندگان دراقیانوس سربازان انقلاب و نظام اسلامی بود .
و دراین میانه ازاد سازی میمک یک نقطه عطف و اوج هست که کوره کوران میمک مجال و زمینه ای برای حذف پیرایه های اختلاف افکن و واگرایانه و ایجاد همدلی ، معیت و اتحاد فکری و دینی بین ایلات متفاوت عشایری گردید.
به نظر می آید عملیات ضربت ذوالفقار در نخستین سال جنگ تحمیلی نقش معروف و آغاز گر دراستحاله و استعلا رزمندگان جامعه عشایری بسوی صف و ید واحد شدن بر بر علیه متجاوزان ، داشته هست .
نمونه نمادین ان رزمندگان دو ایل بزرگ استان ایلام هست که در ماه های پیش از عملیات ازاد سازی میمک ارتباط انها ناشی از اختلافات معمول در جوامع عشایری دچار تنش شده بود اما چند ماه بعد در میمک اوج همدلی ، معیت و اخوت را به نمایش گذاشتند.
رزمندگان ایلات خزل ، ارکوازی و بولی در جریان پاتک های متعدد ماشین جنگی صدام برای تصرف دو مرتبه میمک پهلو به پهلو هم فشردند و چنان مقاومتی در برابر توفان تیر و ترکش صدامیان نمایش دادند که مایه شگفتی حتی فرماندهان ارتش بعث گردید که مقاومت در برابر ان ظرفیت از اتش توپ و تانک را محال می دانستند.
این متن با گفت و گو و اظهارهای چند نفر از فرماندهان و رززمندگان دوران دفاع مقدس ومسئولان مربوط با مورد ها مطروحه ادامه می یابد.

این مطلبو از دست ندید!  رهایی یک پلنگ توسط محیط بانان مازندرانی

**هیچ نیروی غیر سرزمینی ضربت ذوالفقار همکاری نداشت
مشاور عالی نظامی رهبری در مورد خصوصیات فتح میمک نیز گفت: ضربت ذوالفقار تنها عملیاتی بود که از ابتدا تا انتها در آن منحصرا نیروهای نظامی و محلی سرزمینی شرکت نمودند و هیچ نیروی غیر سرزمینی همکاری نداشت و با همکاری تیپ یک لشکر ۸۱ زرهی ارتش و عشایر استان از عراق بازپس گیری گردید.
وی یادآور گردید: بعد از بازپس گیری میمک عراق هفت پاتک برای تصرف دو مرتبه میمک انجام داد که با رشادت و مقاومت ارتش و نیروهای محلی خزل، ارکوازی و بولی رو به رو شده و ناکام ماندند.

**فتح میمک
جانشین پیشین سپاه امیرالمومنین (ع) ایلام و از رزمندگان عملیات آزادسازی میمک نیز گفت:در فتح میمک عشایر این استان به عنوان خود اکتفاترین و چالاک ترین نیروی محلی منطقه دوشادوش یکدیگر بر علیه دشمن مبارزه کردند و حماسه خلق کردند اما در هیچ جایی ثبت و ضبط نشده هست.
سرهنگ محمدتقی قاسمی با اظهار اینکه عملیات آزادسازی میمک دارای مراحل مختلفی دربردارنده آماده سازی، شناسایی، آفند (شکستن خطوط دفاعی دشمن، تثبیت و پدافند) هست، گفت: نیروهای کلیدی در فاز آفند ۳۰۰ نفر از نیروهای خط شکن ایل خزل بودند.
وی یاداوری کرد: در فاز تثبیت که از ۲۰ دی ماه ۵۹ تا ۱۶ بهمن ماه آن سال و بصورت ۲۴ ساعته ادامه داشت، تمامی ایلات به ویژه ارکوازی و بولی و نیروهای مردمی و ارتش استان های متفاوت کشور حاضر بودند و در این مدت بیشتر از ۷۰ پاتک سنگین و شدید عراقی ها دفع گردید.
فرمانده پیشین سپاه امیرالمومنین(ع) ایلام گفت: در دوئل نفس گیر ۳۰ ۲۴ ساعته تثبیت آزادسازی بلندای میمک، نیروی پیاده با نیروی مکانیزه و زرهی و عشایر تعلیم ندیده ما با کماندوهای حرفه ای و ورزیده عراقی به مبارزه پرداختند و شاهد دوئل تن با تانک بودیم.
سرهنگ قاسمی اضافه کرد: برتری نیروهای پادگان ندیده و تعلیم ندیده ما بر زبده ترین نیروهای تعلیم دیده و مجهز به ابزارها نظامی روز عراقی ها با هیچ یک از قواعد نظامی منطبق نیست.
وی تاکید کرد: رخدادهای جبهه ایلام به عنوان جبهه میانی دفاع مقدس نگفته های زیادی دارد که رسانه ها در این زمینه رسالت سنگینی دارند و باید این ناگفته ها را برای مردم بازگو کنند.

**نبود سندهای مربوط با فتح میمک از کلیدی ترین موانع ثبت ملی این حماسه هست
مشاور امور ایثارگران استاندار ایلام نیز گفت: یکی از با اهمیت ترین چالش های ما بعد از اتمام جنگ این هست که سندهای مربوط با حماسه های مردم این استان در هشت سال جنگ تحمیلی خصوصا عملیات فتح میمک وجود ندارد.
جواد رحیمی مقدم اضافه کرد: مردم این استان در دوران دفاع مقدس در خط مقدم جنگ قرار داشتند و از این ناحیه آسیب های بسیاری نیز نگاه کردند اما در سطح ملی هیچ اسم و نشانی از آنان نیست.
وی با اظهار اینکه اتفاق هایی در جریان عملیات آزادسازی میمک رخ داده هست که باور کردنی نیست، گفت: حقیقت های این حماسه عظیم باید از راه های متفاوت برای مردم بازگو گردد.

**فتح میمک مربوط به همه ایران هست/ قومیتی کردن این حماسه آسیب زا هست
مشاور امور ایثارگران استاندار ایلام علاوه بر این در مورد بعضی حاشیه افکنی ها در مورد قسمت ایلات دراین عملیات گفت: حماسه فتح میمک یک حماسه ملی و مربوط به همه ایران هست ونباید آنرا در حد یک عملیات محلی جلوه دهند.
رحیمی مقدم تاکید کرد: قومیتی کردن این حماسه و انحصار آن آسیب زاست و باعث می گردد نتوان حقیقت های آن را به درستی در ابعاد ملی مطرح نمود.

** فقر سندهای مکتوب و عکسی عامل ناشناخته ماندن وضع جنگی ایلام
جانشین فرمانده سپاه ناحیه ایلام نیز گفت: یادگاران به جای مانده از فتح میمک و دیگر عملیات های واقع شده در استان ایلام در خلال و بعد از اتمام جنگ به وظیفه معنوی خود که همانا معروف کردن وضع جنگ تحمیلی در استان ایلام هست به خوبی عمل نکرده اند.
سرهنگ حیدر الفتی اضافه کرد: برخلاف دیگر جبهه ها که دارای سندهای و مدارک مکتوب و آرشیوهای عکسی غنی از زمان جنگ در منطقه های خود می باشند نبود سندهای و مدارک جنگی در استان ایلام به عنوان جبهه میانی باعث بی توجهی و گمنام ماندن چهره جنگ تحمیلی در استان ایلام شده هست.
وی یادآور گردید: باید خاطرات رزمندگانی که در جبهه های استان ایلام مثل منطقه رزمی میمک بوده اند باید توسط رسانه ها و اشخاص اهل فرهنگ و قلم معروف گردد اما این حلقه مفقوده مورد غفلت همگان قرار گرفته هست.
الفتی نقش عشایر و روحانیت را در فتح میمک را بسیار قایل ملاحظه بررسی کرد و گفت: روحانیت مورد وثوقی چون آیت الله حیدری ایلامی در بسیج مردم و تهییج ایلات و طوایف برای مبارزه با متجاوزان بعثی و نیز حضور خودجوش عشایر و مردم محلی، دفاع از بلندای میمک را جلوه ای خاص بخشید.
وی تاکید کرد: باید تاریخ شفاهی جنگ مستند سازی و مکتوب گردد هرچند سپاه استان در این زمینه تلاش های زیادی را انجام داده اما تلاش های سپاه یک تنه قادر به تولید سندهای مکتوب جنگ نیست و این امر اراده ای جدی و همکاری همه جانبه از سوی مسئولین، رزمندگان و روایان جنگ و حتی عامه مردم دارد.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، در ۱۹ دی ماه سال ۵۹ و با تصرف بلندای میمک ۱۵ کیلومتر طول و عرض هفت کیلومتر، آزادی بلندی های کله قندی و قله های ۶۲۰ و ۶۲۵ و ۵۴۰ میمک تثبیت گردید و علاوه بر این در این عملیات ۲۰۰ کیلومتر از اسرائیل آزاد گردید.
گزارش و انتشار : شهریار حیدری فر و معصومه امیدی
۶۰۳۲/۶۰۳۴