تاریخ: ۱۵:۱۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۷
جهت یابی ورزشی برای طبیعت گردان با هوش و ذکاوت بالا

مهدیه سادات موسویان  در گفت و گو ی مخصوص با  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، ، گفت:رشته جهت یابی یکی از رشته های بسیار جذاب و متنوع در محیط های طبیعی شهر هست که خواستگاه جهانی دارد وقدمتی  100ساله در جهان دارد.   وی دنبال کرد:  حدود۴۰ سال از ورود این ورزش به ایران می […]

مهدیه سادات موسویان  در گفت و گو ی مخصوص با  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، ، گفت:رشته جهت یابی یکی از رشته های بسیار جذاب و متنوع در محیط های طبیعی شهر هست که خواستگاه جهانی دارد وقدمتی  100ساله در جهان دارد.

  وی دنبال کرد:  حدود۴۰ سال از ورود این ورزش به ایران می گذرد و علاقه مندان بسیاری را در این مدت  مجذوب  خود کرده هست.

موسویان با اشاره به تاریخچه این رشته که منشا نظامی دارد اضافه کرد: آغاز کار این رشته در پست‌ها ومحیط‌های نظامی صورت می‌گرفته  اما به دلیل جذابیت آن توانسته در بین غیر نظامیان طرفدارانی را  پیدا کند.

نایب ریاست کمیته جهت‌یابی درباره شرایط مورد احتیاج این رشته تصریح نمود:قدرت بدن برای دویدن مسافت‌های بلند وهوش و ذکاوت بالا برای جستجوی اغراض خاص روی زمین، از ارکان با اهمیت این ورزش هست.

وی درباره بازی تیمی و انفرادی گفت: ورزش جهت یابی ابتدا به طور انفرادی صورت می‌گیرد ومجموع انفرادی برای امتیاز تیمی محاسبه می‌شود.

نایب ریاست کمیته  ورزش جهت یابی به  مسابقات برگزار شده و شرکت کنندگان این رشته اشاره نمود و گفت:۸۰ درصد شرکت کنندگان این رشته آقایان نظامی می باشند ولی حدود ۵ سال هست که این رشته برای زنان نیز فعال شده وتوانسته اند به مقام های خوب کشوری وحتی برون مرزی هم نائل گردند.

این مطلبو از دست ندید!  موسیقی، کودکی و بیداری

وی با بیان اینکه رنج سنی اشخاص در مسابقه محدود و بین ۲۰ تا۳۵ سال هست اضافه کرد:البته این ورزش منحصرا مختص اشخاص بزرگسال نیست و اشخاص با توجه به توان بدنی توان دارند در این رشته شرکت کنند ورنج سنی آن از حدود ۸سال تا حتی  سالمندی را دربردارنده می‌شود که شرایط مسافت آن برای هر رتبه سنی متمایز هست.

نایب ریاست کمیته رشته جهت یابی مژده ای به علاقه مندان این رشته داد و گفت:اشخاص علاقه مند به طبیعت‌گردی با توان بدنی خوب توان دارند با مراجعه به این کمیته،رابطه ایجاد کنند و از جزییات مسابقات انتخابیه کشور که در مرداد ماه برگزار می گردند، اطلاع یابند.

موسویان درباره برپایی کلاس نیز اضافه کرد:توجه داریم با برپایی کلاس‌های مقدماتی و مدرن و مربی گریاین رشته اقدام کنند و در مسابقات استانی شرکت کنند ومقام آورندگان آنان برای مسابقات کشوری وبرون مرزی انتخاب می‌شوند.

انتهای پیام /س

برپایی کلاس های مقدماتی و مدرن در ورزش جهت یابی