تاریخ: ۱۴:۰۸ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۰

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ نگرانی از آلودگی پلاستیکی که به «آلودگی سفید» سرشناس است، راهش را به عنوان پرکاربردترین کلمه به لغت‌نامه کالینز هم باز کرد و لغت «یک‌بارمصرف» یا «Single-use» مبدل به کلمه سال ۲۰۱۸ این لغت‌نامه گردید. بیشتربخوانید : چالش جدید زیست محیطی با واردات ۲۵ […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ؛ نگرانی از آلودگی پلاستیکی که به «آلودگی سفید» سرشناس است، راهش را به عنوان پرکاربردترین کلمه به لغت‌نامه کالینز هم باز کرد و لغت «یک‌بارمصرف» یا «Single-use» مبدل به کلمه سال ۲۰۱۸ این لغت‌نامه گردید.

جهان در محاصره پلاستیک!

بیشتربخوانید : چالش جدید زیست محیطی با واردات ۲۵ هزار تن آشغال!

نسخه آنلاین این لغت‌نامه، هر ساله بیشتر از ۵ میلیارد کلمه، اصطلاح و عبارت را در زبان انگلیسی و در فضای سایبری زیرنظر می‌گیرد و هر سال فهرستی را از رو به‌رشدترین کلمه‌ها و عبارت‌ها انتخاب می‌کند. سرانجام، کلمه‌ای که زیادتر از همه جست‌وجو و استفاده شده باشد، مبدل به کلمه سال می‌شود.

در لیست سال کنونی این لغت‌نامه، کلمه‌هایی در راستای موضوعات محیط‌زیستی، جنبش‌های سیاسی، رقص و فناوری وجود داشت ولی سرانجام عبارت «یک‌بارمصرف» توانست بر بقیه فائق آید و کلمه سال گردد! متاسفانه پلاستیک یک‌بارمصرف در شکل پلاستیک خرید، ظرف‌های یک‌بارمصرف به‌خصوص لیوان‌هایی که برای نوشیدن از آن‌ها استفاده می‌شود، نی و نخ دندان و صدها محصول دیگر در زندگی امروز، نقش پررنگی بازی می‌کند.

بااین‌حال، همین پلاستیک یک‌بارمصرف مبدل به یکی از مشکلات بزرگ برای زندگی بشر شده است؛ چون در سراسر جهان، بخش عمده‌ای از زباله‌ها را تشکیل می‌دهد و متاسفانه از آن نوع زباله‌هایی است که زیرساخت لازم برای بازیافتش وجود ندارد در نتیجه بخش عمده‌ای از این پلاستیک‌ها در طبیعت و به‌خصوص در اقیانوس‌ها رها و مبدل به نابودگر زیست‌بوم‌ها و حیوانات می‌شود. آلودگی پلاستیکی طی این سال‏‎ها مبدل به یکی از معضلات زیست‎محیطی شده تا جایی که شعار سال کنونی روز جهانی محیط زیست هم «مبارزه با آلودگی پلاستیکی» انتخاب گردیده است.

این مطلبو از دست ندید!  تصاویری از طبیعت سرسبز و بهاری در روستای درکه

تجزیه ظروف پلاستیکی و کیسه‌های یک بار استفاده در طبیعت نه فقط می‌تواند حتی تا چهار قرن طول بکشد لکن مواد شیمیایی موجود در آن از طریق خاک وارد آب، گیاهان و چرخه غذایی می‌شود و صدمات جبران‌ناپذیر بهداشتی و اقتصادی برجای می‌گذارد. با این حال تنها در کشور ما هر ساله حدود ۱۸۵ هزار تن پلاستیک تولید می‌شود و از این نظر جزء ۱۰ کشور پر استفاده ظروف یک بار استفاده در دنیا هستیم. این در حالی است که به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مهر، پارلمان اروپا جدیدا استفاده از پلاستیک‌های یک بار استفاده از قبیل «نی»، «اسفنج»، «بشقاب‌های یک‌بار مصرف»، «بطری»، «کارد و چنگال» و غیره را ممنوع اعلام نموده است. به گفته یکی از اعضای پارلمان اروپا، «اگر هیچ کاری انجام نشود، تا سال ۲۰۵۰ زیادتر از ماهی، پلاستیک در اقیانوس‌ها وجود خواهد داشت».

در آب‌های اروپایی، هر ساله حدود ۱۵۰ هزار تن پلاستیک پدیدار می‌شود که تنها بخش کوچکی از ۸ میلیون تُن ظرف یک بار استفاده در سراسر جهان است. حیوانات دریایی به صورت تصادفی این زباله‌های پلاستیکی را می‌خورند و در پی آن، میکروپلاستیک‎ها از اقیانوس به غذای انسان‌ها سرازیر می‌شود و بدون این که متوجه باشیم، خودمان غیر مستقیم به خودمان عارضه می‏رسانیم. شاید جالب باشد بدانید، واژه منتخب سال گذشته یعنی سال ۲۰۱۷ «fake news» (اخبار جعلی) بود.

مرجع: روزنامه خراسان