جهاد دانشگاهی یک بازوی توانمند در کنار تمام سازمان‌ها برای رفع مشکلات کشور است

0
اشتراک

جهاد دانشگاهی یک بازوی توانمند در کنار تمام سازمان‌ها برای رفع مشکلات کشور است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از فارس، مسعود رستگار، رئیس جهاد دانشگاهی فارس روز گذشته، ۸ بهمن در دیدار با اعضای شورای اسلامی این استان از آمادگی این نهاد برای همکاری به منظور تحقق اهداف تشکیل شوراهای اسلامی خبر داد و گفت: مشورت و شورا از دستورات مؤکد دینی است و جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی تحقق اهداف شورا را در راستای رضایت مردم و انجام کار گزین و سنجیده، عمل به یک تکلیف دینی می‌داند.

وی افزود: جهاد دانشگاهی برای تحقق اهداف شورای اسلامی با تمام توان در کنار این نهاد مدنی خواهد بود؛ هرگاه، هر نهاد و سازمانی در راستای حل مشکلات و مسائل کشور حرکتی انجام دهد، جهاد دانشگاهی به‌عنوان یک بازوی کارآ و توانمند، همراهی خواهد کرد.

رستگار با اشاره به برنامه‌ها و اهداف شکل‌گیری و فعالیت نهاد انقلابی جهاد دانشگاهی، گفت: این نهاد یکی از نهادهای متولد شده در دوران انقلاب محسوب می‌شود و نهادی عمومی غیردولتی بوده که وظایف پژوهشی، فرهنگی، آموزشی و همیاری در اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را عهده‌دار است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس با بیان اینکه این نهاد طی سال‌های فعالیت، در سطح ملی اقدامات بزرگ و تاثیرگذاری انجام داده است، گفت: از میان اقدامات اجرا شده، می‌توان به اقدامات اجرایی شده توسط پژوهشکده رویان و مرکز تخصصی سلول‌های بنیادی، فعالیت‌های مهندسی در ساخت پهباد و سیستم‌های مختلف دفاعی نظامی، فعالیت‌های علمی اثربخش در حوزه نانو، پژوهش‌های کاربردی در بحث معضلات اجتماعی و …. اشاره کرد.

رستگار با تصریح اینکه بخش مهمی از اقدامات جهاد دانشگاهی، معطوف به حوزه فرهنگی است، گفت: ایجاد خبرگزاری دانشجویان ایران به‌عنوان اولین خبرگزاری غیر دولتی در کشور و راه‌اندازی خبرگزاری بین‌المللی قرآنی ایکنا به‌عنوان یک مرجع رسمی و تاثیرگذار در حوزه اخبار مذهبی و قرآنی، از اقدامات شاخص این نهاد به‌شمار می‌رود.

وی با توضیح مبسوط توانایی‌های آموزشی جهاد دانشگاهی به برگزاری دوره های مختلف برای فرمانداران، شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا اشاره و برای برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت اعلام آمادگی کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان فارس با اشاره به ظرفیت‌های مختلف این استان در حوزه‌های متعدد، گردشگری را یکی از مهمترین توانمندی‌های فارس معرفی و تأکید کرد: جهاددانشگاهی با داشتن مرکز گردشگری دانشجویان، توان و تجربه مناسبی را برای به فعلیت درآوردن ظرفیت‌های گردشگری استان فارس دارد.

وی با معرفی مرکز افکارسنجی جهاد دانشگاهی و سوابق و جایگاه ملی آن به‌عنوان یک مرکز موثق افکارسنجی، گفت: با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیرازو با هدف سنجش میزان رضایت‌مندی شهروندان از اجرای طرح پزشک خانواده، افکارسنجی پیرامون سطح رضایت‌مندی خانواده‌ها در شیراز و شهرهای استان فارس از این طرح، به‌زودی کلید می‌خورد و امید است با همکاری شوراهای اسلامی شهر و روستاو آحاد مردم، اینافکارسنجیبه احسن وجه انجام و نتایج آن زمینه ساز و کمک‌رسان تصمیم‌گیری مسئولین ذیربط در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و وزارت بهداشت و درمان بشود.

حسین نعمتی، رئیس شورای اسلامی استان فارس نیز در این جلسه گفت: شورا باید سند چشم‌انداز داشته باشد و با کارهای اصولی و مبتنی بر دانش ضعف‌های استان را شناسایی و برطرف کند و در این جهت از مشاورین قوی نیز بهره ببرد.

وی با تأکید بر لزوم توجه به منابع انسانی، حمایت از نخبگان و مدیریت علمی، گفت: شورای اسلامی باید مصوباتی داشته باشد که حلال مشکلات مردم باشد و باری از دوششان بردارد چون ما نیز برخاسته از دل مردم هستیم.

وی با اشاره به افزایش حاشیه نشینی در کشور و خصوصا کلانشهر شیراز، گفت: این موضوع منزلت انسانی را خدشه دار و بسیاری از روستاها را خالی از سکنه خواهد کرد.

نعمتی افزودلازم است روی توانمندی روستاها و شناسایی جاذبه‌های گردشگری آن‌ها اقداماتی انجام شده و زیرساخت‌های توسعه گردشگری و ایجاد اشتغال در روستاها فراهم شود.

رئیس شورای اسلامی استان فارس همچنین با اشاره به اینکه زباله و دفع زباله در روستاها و شهرهای کوچک استان از مشکلات جدی محسوب می‌شود، گفت: می‌توان از زباله ثروت تولید و زمینه‌ اشتغال افراد را فراهم کرد. اکنون هم سرمایه‌گذارانی در این زمینه وجود دارد و تنها اراده‌ای قوی نیاز داریم که این معضل را به یک فرصت برای کسب درآمدهای پایدار تبدیل کنیم.

نعمتی افزایش عوارض را تنها راهکار برای کسب درآمدهای پایدار توسط شهرداری‌ها ندانست و گفت: شورا باید مصوبات قانونی داشته باشد و از ظرفیت‌های قانونی با تکیه بر آسیب شناسی، حداکثر استفاده را برای حل مشکلات مردم انجام دهد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.