تاریخ: ۱۳:۵۸ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۸

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج فرهام جلیلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: هم اکنون بیش از ۵۰ نفر از نیروهای مردمی، کارکنان محیط زیست و نیروهای منابع طبیعی استان در حال مهار و خاموش کردن آتش در منطقه دیل هستند. وی ادامه داد: وزش […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج فرهام جلیلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: هم اکنون بیش از ۵۰ نفر از نیروهای مردمی، کارکنان محیط زیست و نیروهای منابع طبیعی استان در حال مهار و خاموش کردن آتش در منطقه دیل هستند.

وی ادامه داد: وزش باد شدید سبب شده که آتش منطقه دهبید مارین که روز یکشنبه طعمه حریق شده بود به سرعت به منطقه صعب العبور چرزو دیل نیز سرایت کند.‌

وی بیان کرد: وزش باد شدید و پوشش گیاهی بالا و صعب العبور بودن منطقه کار مهار را دشوار کرده است.

جلیلی افزود: آتش سوزی جنگل‌های منطقه دهبید مارین از ساعت ۱۵ روز یکشنبه گذشته آغاز شد و پس از سه مرحله توسط امدادگران منابع طبیعی، محیط زیست و نیروهای محلی هم اکنون مهار شده است.

جلیلی گفت: دلیل و وسعت آتش سوزی پس از ارزیابی کارشناسان اعلام خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: وسعت آتش سوزی عرصه‌های منابع طبیعی این شهرستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۳ درصد افزایش یافته است.

جلیلی افزود: ۱۳۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع شهرستان گچساران در سال جاری طعمه آتش شده است. پارسال تا این موقع از سال هشت هکتار از جنگل‌های شهرستان دچار آتش سوزی شد.

این مطلبو از دست ندید!  خداحافظی باشکوه با بازیگری که سکته مغزی کرد

وی گفت: ۱۵ فقره از آتش سوزی‌های امسال در مناطق آبگرمو، کوه سرخ، کوه وزک، خنگ بنار و ریگو نارک، بابا کلان (بن پیر)،دیل و خامی رخ داده است.

جلیلی افزود: ۸۵ درصد از این آتش سوزی در مناطق صعب العبور بر اثر صاعقه و رعد و برق رخ داده است.

وی افزود: آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی این شهرستان با همکاری اقشار مختلف جامعه، دوستداران طبیعت، ورزشکاران، کوهنوردان، بسیجیان، همیاران طبیعت و اکیپ‌های اطفای حریق کنترل و مهار می‌شود.

جلیلی با اشاره به بارندگی‌های مناسب امسال گفت: آتش در کمین جنگل‌ها و مراتع است و شهروندان باید از انجام اقدامات خطرساز در طبیعت خودداری کنند.

وی از گردشگران خواست از روشن کردن آتش در طبیعت خودداری و در صورت استفاده از خاموش شدن آن هنگام ترک منطقه مطمئن شوند.

۹۰ درصد از اراضی شهرستان گچساران را عرصه‌های ملی تشکیل می‌دهد که از این میزان ۷۰ درصد مرتع و جنگل است.
شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد ۴۱۵ هزار هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد.