جنون در کاخ سفید؛ سکوت در وزارت امور خارجه/عکس العمل ظریف به نژادپرستی ترامپ

0
اشتراک

جنون در کاخ سفید؛ سکوت در وزارت امور خارجه/عکس العمل ظریف به نژادپرستی ترامپ

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس، ترامپ بامداد شنبه نهم بهمن ماه جاری با امضای فرمان «غربالگری مهاجران از کشورهای مسلمان»اتباع کشورهای ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبی، سودان و سومالی را شامل قانونی جدید کرد تا نشان دهد مسئولان کاخ سفید قصد کناره گیری از سیاست نژاد پرستی علیه مردم جهان را ندارند.

کاخ سفید در راستای اجرای این فرمان از ورود اتباع کشور ایران و حداقل شش کشور مسلمان دیگر به آمریکا جلوگیری خواهد کرد.

این در حالی است که به قول سورنا ستاری رئیس بنیاد ملی نخبگان کشورمان «حدود ۱۱ تا ۱۲ هزار دنشجوی عمدتاً نخبه ایرانی در ایالات متحده آمریکا مشغول به تحصیل هستند» که اجرای این فرمان برای تمامی این دانشجویان مشکل آفرین خواهد بود.

اما آنچه بیشتر از هر حرف و حدیث دیگری در اجرای این فرمان که یکی از شعارهای انتخاباتی ترامپ است مورد توجه بخش از ایرانیان قرار گرفته در واقع لگد امریکایی‌ها به شعار حسن روحانی در دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران است که از بازگرداندن اعتبار به پاستور ایرانیان وعده داده بود.

اجرای این قانون به طرفداران «کدخدا» در ایران، نشان خواهد داد هژمونی آمریکایی به هیچ فرد و گروهی پایبند نیست و حتی افرادی که تا کمر در مقابل آنها خم می‌شوند نیز از تیر دشمنی آنان سالم نخواهند ماند.

اما در چند روز گذشته که اخبار امضاء قریب الوقوع فرمان جنون آمیز ترامپ در صدر رسانه‌های کشورمان قرار گرفته بود چهره‌های مختلف سیاسی کشورمان عکس العمل های مختلفی نسبت به امضا و اجرای این فرمان نژاد پرستانه داشتند.

سرسپرده شدیم و عزتمان هم از بین رفت

 

در همین راستا رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به یکی از خبرگزارها می‌گوید: ما این‌همه مذاکره کردیم که نتیجه‌اش این باشد؟ اینکه آنها می‌خواهند سرسپردگی را بپذیرند، حتی فرض کنیم نتیجه قبول این سرسپردگی حل مشکلات بوده که این‌طور نیست، زیرا ما هم چوب و هم پیاز را خورده‌ایم. یعنی هم سرسپرده شدیم و هم عزت و اقتدار کشور از بین رفت و هم وضعیت کشور ما به‌شدت بحرانی‌تر شد.

 

نصر الله پژمان فر می‌افزاید: سکوت وزارت امور خارجه در قبال اقدام اخیر رئیس‌جمهور آمریکا بسیار غلط است، ما هر موقع منفعلانه در برابر این قضایا سکوت کرده‌ایم، ضرر دیدیم و نتیجه سکوتی که امروز داشته‌ایم، نتیجه‌اش پایمال شدن بیشتر حقوق مردم ما بوده است.

 

وی اظهار می کند: در مقابل این اقدام اخیر آمریکا باید یک واکنش و پاسخ دیپلماتیک انجام بگیرد اما متأسفانه آن چیزی که مشاهده می‌کنیم فقط عقب‌نشینی و سکوت خفت‌بار است.

 

یک عضو فراکسیون امید نیز این قانون نژاد پرستانه را بر نتافته وی می‌گوید: با این فرمان ترامپ، یاد فرمایش رهبری افتادم که گفتند هر کدام از این‌ها [ترامپ یا کلینتون] روی کار بیایند، می‌توانند آمریکا را نابود کنند و ترامپ هم ظاهراً در همین جهت در حال حرکت است.

 

حجت‌الاسلام مهدی شیخ می‌افزاید: دولت ایران به عنوان حافظ منافع اتباع ایران باید در قبال فرمان رئیس‌جمهور آمریکا در محدودسازی صدور روادید، موضع متناسب اتخاذ کند.

 

رونمایی از ترامپ

 

محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره فرمان اجرایی جدید دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا جهت محدودسازی صدور روادید برای اتباع شش کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران نیز بیان می‌کند: همانطور که قابل پیش‌بینی بود شخصیت واقعی آقای ترامپ در حال رونمایی است.

 

وی فرمان محدودسازی صدور روادید برای اتباع چند کشور به‌ویژه ایران را نمونه بارزی از نژادپرستی مدرن دانسته و اظهار می‌کند: در اولین رونمایی، مشخص شد که پیش‌بینی‌ها درست است و ترامپ نماینده جدیدی از تفکر نژادپرستی است.

 

وکیلی با اشاره به اینکه نژادپرستی خود برآمده از ناسیونالیسم افراطی است، تاکید می‌کند: ناسیونالیسم و نژادپرستی نوعی رفتار فاشیستی را در صحنه عمل و رفتار سیاسی به همراه می‌آورد.

 

سکوت؛ پاسخ ظریف به فرمان ترامپ

 

اما آنچه بیشتر از عکس عمل‌های صاحب نظران ایرانی و آمریکایی در مقابل فرمان جدید ترامپ خودنمایی می‌کند سکوت عجیب وزیر خندان وزارت امور خارجه در برابر این رفتار ضد ایرانی کاخ نشین جدید آمریکا است.

 

از آنجا که جامعه ایرانی هرگز تاب و تحمل زورگویی و تحقیر شدن را نداشته و صدور چنین قوانینی آن هم از جانب یکی از نژاد پرست ترین و منفورترین روسای جمهور آمریکا را نشانه دشمنی کینه توزانه علیه خود می‌داند لازم است تا ظریف و وزارت امور خارجه هر چه سریعتر پاسخ لازم را به این حرکت رئیس جمهور آمریکا نشان داده و اگر عزت را به پاسپورت ایرانیان باز نمی‌گردانند لا اقل آبروی خودشان را بیشتر از این بر باد ندهند.

 

گزارش: – سید رضا افروز

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.