جلسات تفسیر رهبر انقلاب پشت درهای بسته مدرسه میرزا جعفر

0
اشتراک

جلسات تفسیر رهبر انقلاب پشت درهای بسته مدرسه میرزا جعفر

جلسات تفسیر رهبر انقلاب پشت درهای بسته مدرسه میرزا جعفربه گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام فرزانه، امام جمعه موقت مشهد و از شاگردان رهبر انقلاب صبح امروز، ششم مهرماه، در آیین معرفی کتاب تفسیر سوره برائت که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به خاطره‌ای از جلسات مشترک با رهبر انقلاب از قول شهید مطهری عنوان کرد: شهید مطهری می‌گفت آقای خامنه‌ای یک متخصص در قرآن است.

وی ادامه داد: در سال‌های ابتدایی دهه ۵۰ همراه شهید هاشمی‌نژاد در حرم مطهر رضوی از آیت‌الله خامنه‌ای درخواست کردیم که برای ما درس اخلاق بگویند، اخلاق نمی‌توان اما درس تفسیر قرآن امکان پذیر است.

تفسیر روشنگرانه آیات در رابطه‌ با وظیفه‌شناسی انسان‌ها
امام جمعه موقت مشهد تصریح کرد: در جلسات تفسیر مدرسه میرزاجعفر مشهد رهبر انقلاب سوره‌های انفال، مائده و توبه را تفسیر کرده‌اند که به لطف نوارهای صوتی به جا مانده از آن زمان کتاب تفسیر سوره توبه تدوین شد، طلبه‌های جوان وقتی پای دست می‌نشستند، با توجه به آدرس‌ها و نکاتی که در رابطه با وظیفه انسان در هر زمان توسط آیت‌الله خامنه‌ای عنوان می‌شد معرفت شاگردانشان افزایش پیدا می‌کرد.

وی اظهار کرد: تفسیری که رهبر انقلاب آن زمان می‌گفتند در مشهد سابقه نداشت و در زمان‌های بعد هم ما نمی‌توانیم چنین تفسیری در مشهد داشته باشیم، آن زمان ما نمی‌دانستیم باید چه کاری انجام دهیم، ما باید تمام نکات تفسیری را یادداشت و حفظ می‌کردیم، ما گمان می‌کردیم این نعمت جلسات تفسیر همیشه خواهد بود.

تفسیری اصیل و روز آمد از رهبر انقلاب

فرزانه با اشاره به ویژگی تفسیر رهبر انقلاب گفت: این اثر یک تفسیر اصیل و متکی به اصول است که با خواندن آن انسان گمان می‌کند مفسر در حال حاضر این تفسیر را بیان کرده است.

حجت‌الاسلام علی خیاط، از شاگردان رهبر انقلاب و از اعضای گروه تدوین کتاب تفسیر سوره برائت نیز ضمن بیان گزارشی از روند تدوین این اثر اظهار کرد: این اثر در ۶ مرحله آماده ارائه شد، ابتدا جستجو و تلاش زیادی برای رسیدن به منابع نگارش این کتاب انجام گرفت که در نتیجه دو اثر که یکی از آن‌ها دفتر نوشته شده از نوارهای صوتی و دیگری یادداشت‎های حجت‌الاسلام داودی بود، مورد استفاده قرار گرفت.

وی ادامه داد: سایر یادداشت‌های شاگردان در رابطه با این تفسیر از بین رفته و هم اکنون نیز بخشی از تفسیر آیات این سوره ناقص مانده است، مرحله دوم تدوین این بود که متن تایپ شده در اختیار یک گروه قرار گرفت تا ویراستاری مختصری انجام شود و کارمندیابی برای تفسیر صورت گیرد، در این مرحله به این نتیجه رسیدیم که یک روش و گرایش منحصر به فرد دارد و به این جهت روش و گرایش در حدود ۱۰۰ صفحه با تعداد تقریبی ۸۰ نکته به صورت جداگانه و ضمیمه این تفسیر چاپ شد.

خیاط بیان کرد: در مرحله بعد کار منبع‌یابی تکمیل‌تر شد و پس از آن کار به موسسه حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه ای تحویل داده شد، ما در ادامه به این نتیجه رسیدیم که نیاز است تا یک دست‌سازی و یکسان‌سازی و همچنین تکمیل و بازسازی و بازنویسی به طور جدی پیگیری شود و تفسیری در شأن رهبر انقلاب به چاپ برسد.

تفسیر برخی آیات سوره برائت ناقص مانده است
وی ضمن ارائه پیشنهاداتی برای پژوهش در رابطه با تفسیر سوره برائت رهبر انقلاب گفت: باید آیات تفسیر نشده و باقیمانده که حدود ۲۰ آیه از سوره برائت است در این تفسیر تکمیل شود، ضمن اینکه کتاب می‌تواند به یک درسنامه جهت تدریس در مجامع علمی تبدیل شود.

این پژوهشگر قرآنی افزود: می‌توان براساس روش و گرایش استخراج شده و همچنین یادداشت‌های رهبر انقلاب تفسیر سوره انفال را نیز به همین نحو تدوین کرد البته در گفتار و آثار مختلف رهبر انقلاب در مجامع و سخنرانی‌های مختلف نکات قرآنی نابی وجود دارد می‌توان آن را در قالب اثر مکتوب گردآوری کرد.

رضا خوراکیان، مسئول دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مشهد گفت: از دهه ۷۰ با هدف تدوین و انتشار منظومه افکار و آثار ایشان آغاز به کار کرد، همزمان با تهران فعالیت دفتر در مشهد نیز آغاز شد و از همان ابتدا بحث کار فرهنگی مطرح بود، بعد از آن بحث خاطرات شفاهی اضافه شد و در ادامه ما به سمت تربیت پژوهشگر پیش رفتیم، پژوهش به ویژه در رشته‌های قرآن و حدیث و تفسیر و همچنین تاریخ اسلام به طور جدی پیگیری شد.

وی افزود: با توجه به ظرفیتی که در مشهد وجود دارد مثل حوزه‌های علمیه و دانشگاه علوم اسلامی رضوی نام‌های بعدی را با موفقیت برداریم، در حال حاضر هم قابل توجهی از آثار و گفتار رهبر انقلاب نیاز به تدوین انتشار دارد که بخش زیادی از این مجموعه‌ها نیز به حوزه قرآن و تفسیر مربوط است.

انتهای پیام

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.