تاریخ: ۱۵:۰۱ :: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
جشنی که باعث ایست قلبی حیوانات می گردد!

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛قوه شنوایی حیوانات بخصوص سگ و گربه به مراتب قوی‌تر از انسان‌هاست. به این معنا که صدای زیر ۲۰ دسی‌بلی را که انسان‌ها نمی‌شنوند این حیوانات بخوبی می‌شنوند و در نتیجه اگر بخواهیم شبیه‌سازی هم کنیم صدای ترسناک ترقه برای این حیوانات بسیار […]

ایست قلبی حیوانات در چهارشنبه سوریبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛قوه شنوایی حیوانات بخصوص سگ و گربه به مراتب قوی‌تر از انسان‌هاست. به این معنا که صدای زیر ۲۰ دسی‌بلی را که انسان‌ها نمی‌شنوند این حیوانات بخوبی می‌شنوند و در نتیجه اگر بخواهیم شبیه‌سازی هم کنیم صدای ترسناک ترقه برای این حیوانات بسیار زیادتر از انسان‌ها آزاردهنده و آسیب‌زاست. این مبحث می‌تواند نخستین تاثیرش را در اعصاب شنوایی این حیوانات بگذارد.

  جشن چهارشنبه سوریه ای دیگر حال و هوای پیشین را ندارد، این جشن هر سال از آیین سنتی دور و به میدان جنگ شبیه می‌شود. چهارشنبه آخر سال ایرانی‌ها عید چینی‌هاست، چون که میلیون‌ها ترقه ساخت این کشور یک شبه در خیابا‌ن‌ها منفجر می‌شود و دودش به چشم شهروندان و پولش به جیب سازندگانش می‌رود.

اما قربانیان این شب تنها خانواده‌هایی نیستند که فوت یا آسیب‌دیدگی، نوروز را به کامشان تلخ می‌کند لکن زیادی از حیوانات هم در این شب قربانی ندانم کاری بعضی اشخاص می‌شوند؛ پرند‌گان، گربه‌ها و سگ‌ها با صدا‌های ترسناک چهارشنبه سوریه ای تا ابد ساکت می‌شوند.

تا همین چند سال پیش بدون احتیاج به هیچ ابزاری می‌شد متوجه گردید آسمان پایتخت شلوغ‌تر از این سال‌هاست. از گنجشک و کلاغ و کبوتر بگیرید تا طوطی و مرغ مینا و بلبل، اما اکنون آسمان تهران خلوت‌تر از همیشه است.

.. قلی، فعال محیط‌زیست و پرنده‌شناس می‌گوید: این پرنده‌ها چه به‌صورت طبیعی و چه با دخالت آدم جزء گونه‌های جانوری تهران می باشند و درست در آستانه بهار وقتی که پرنده‌ها جفت یابی می‌کنند، جشن چهارشنبه سوریه ای اتفاق می‌افتد.

او در ارتباط با تاثیرات مخرب سر و صدای چهارشنبه آخر سال بر شیوه زیست پرندگان می‌گوید: این روز‌ها اوج فرآیند جفت‌یابی پرندگان است. پرندگانی که تک همسرند هم در حال گزینش لانه می باشند. گزینش لانه برای پرندگان و طبق معمول همه جانداران یک رقابت و فرآیند خیلی با اهمیت و حیاتی است.

در بعضی گونه‌ها مثل قوی ترومپت‌زن در آمریکای شمالی سبب رقابت با قوی‌های دیگر بر سر محل فرزندآوری منتج شده آن‌ها در فراروی خطر انقراض قرار دریافت کنند.

این مثال از منظری با اهمیت است که بدانیم رقابت بر سر محل درست کردن لانه فرآیند مهمی برای پرنده‌هاست. درست در همین زمان جشن چهارشنبه سوریه ای در کشورمان برگزار می‌شود؛ جشنی که مدتی است حال و روز میدان جنگ را پیدا نموده است.

.قلی به فرار پرندگان به‌واسطه صدا‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: صدا‌های جشن چهارشنبه‌سوری باعث فراری دادن زیادتر پرندگان از شهر می‌شود.

جشن ما، کوچ آن‌ها

این همه ماجرا نیست، چون درباره ها زیادی هم رویت شده که بعضی از درختان سوزنی برگ به علت صمغ‌شان آتش می‌گیرند و به این شکل لانه بعضی پرندگان نیز خراب کردن می‌شود.

‌‌به گفته این فعال محیط زیست، فراری دادن پرندگان به این معنا نیست که آن‌ها به محل زندگی‌شان برمی‌گردند، این پرندگان با این صدا‌ها از محل زادآوری‌شان می‌گریزند. به‌طوری که پرنده احساس ناامنی کرده و آن منطقه را تا ابد ترک می‌کند. این صدا‌ها به شکلی اخلالی در مکانیزم مشی طبیعی پرندگان ایجاد می‌کند.

.. قلی اعتقاد دارد سکته در پرندگان به وسیله سر و صدا امکان دارد موردی باشد و نمی‌توان آن را به تمام پرندگان نسبت داد، اما تاثیر آلودگی صوتی در این شب بر گریز از لانه و زادگاه پرندگان ثابت شده است.

منحصرا پرندگان، قربانیان آلودگی‌های صوتی چهارشنبه‌های آخر سال نیستند. گربه‌ها و سگ‌ها هم در این میان آسیب‌های بسیاری می‌بینند. هومن ملوک پور، دامپزشک در این باره به می‌گوید: اضطراب هم در گربه‌سانان و هم سگ‌سانان تاثیر زیادی در تندرستی آن‌ها دارد.

به گفته وی، موجودات زنده شهری به وسیله ورود انسان‌ها به زیستگاهشان تا حدی توانسته‌اند خودشان را با اتفاق هایی مثل ترافیک وفق بدهند. ولی در این‌که این مورد ها اثر تخریبی روی آن‌ها دارد، تردیدی نیست.

به گفته این دامپزشک، حیوانات طبق معمول می‌توانند خودشان را با محیط‌های شهری وفق دهند، اما میزان تطابق این حیوانات فرق دارد. به‌عنوان مثال، پرنده‌ها دیرتر عادت می‌کنند تا سگ‌سانان. حیوان هر چه از نظر طبقه زیستی بالاتر باشد نسبت به موجودات دیگر تطابق‌پذیری‌اش هم زیادتر می‌شود.

این مطلبو از دست ندید!  مناظری بی مثل از طبیعت پاییزی در پایتخت + عکس ها

عامل دیگر در تطابق‌پذیری حیوانات ذی ربط به عاملان محیطی است و یکی از این عاملان آلودگی‌های صوتی است. آن‌طور که این دامپزشک به جام‌جم می‌گوید، نرمال آلودگی صوتی در انسان‌ها حدود ۷۰ دسی‌بل است به این معنا که بالاتر از آن باعث بیماری‌های گوناگون و آسیب‌های زیادی می‌شود. این رقم در حیوانات بسیار پایین‌تر است.

قوه شنوایی حیوانات بخصوص سگ و گربه به مراتب قوی‌تر از انسان‌هاست. به اعتقاد ملوک‌پور، ایست قلبی منحصرا محدود به گربه‌ها نیست و هرگونه افزایش هیجان چه براثر صدا یا برخورد می‌تواند باعث ایست قلبی در دیگر گونه‌ها هم بشود. هر چند این دامپزشک می‌گوید، این افزایش هیجان به‌واسطه صدا‌های ترسناک چهارشنبه سوریه ای باعث سنگ‌کوپ کردن این حیوانات می‌شود و این مورد با سکته تفاوت دارد.

همه عاملان محیطی مورد اشاره کارشناسان من جمله آلودگی هوا و ترافیک، باعث رفتن حیوانات از شهر‌ها شده است.

نمونه قابل لمسش پرنده‌هایی می باشند که سال‌ها پیش در آسمان تهران دیده می‌شدند و اکنون از این شهر فرار کرده‌اند.

فرار حیوانات از تهران

قلی، تهران محل گذر بیشتر از ۲۰۰ گونه پرنده است.

او ادامه می‌دهد: تهران به لحاظ جغرافیایی یکی از کریدور‌های عبوری با اهمیت پرندگان است… بعضی از این پرندگان شاید تا دو هفته در تهران اقامت کنند. تهران یکی از نقاطی است که از لحاظ تنوع پرنده در مسیر کوچ معروف و این روز‌ها به شکلی دقیق زمانی است که خیلی از پرندگان در حال کوچ بهاره‌شان می باشند به این معنا که از عرض‌های جنوبی به سمت عرض‌های شمالی پرواز می‌کنند و سرو صدای این روز‌ها علت اخلال در روند طبیعی حرکت این پرندگان می‌شود. فارغ از صدای چهارشنبه آخر سال، آلودگی هوا و البته نابود شدن زیستگاه پرنده‌ها علل با اهمیت دیگر خلوت شدن آسمان پایتخت است.

قلی بعضی از گونه‌ها می‌توانند خودشان را با شرایط و محیط وفق بدهند؛ گونه‌هایی که به «فرصت‌طلب» معروف شده‌اند.

به‌عنوان مثال، کبوتر چاهی یکی از این گونه‌هاست… طوطی‌ها هم به شکلی جزء این‌گونه‌ها شمرده می‌شوند، چون‌که توانسته‌اند با سرمای زمستان و گرمای تابستان خودشان را وفق بدهند. حتی توانستند به منوی غذایی که این شهر برای آن‌ها تدارک دیده، عادت نمایند. ولی در این سال‌ها وقتی با رقم ترسناک خراب کردن چند ده هزار هکتار باغ بخصوص در یک دهه گذشته رو به رو شده ایم، طبعا زیستگاهی برای این پرندگان دیگروجود ندارد. اسماعیل کهرم کارشناس محیط‌زیست می‌گوید: پدران ما خیلی داهیانه و متفکرانه زمان عید را مشخص کرده‌اند، این‌که همراه با طبیعت جشن می‌گیریم و زمان جشن ما همراه با شکوفایی طبیعت است، اما این زمان یک ایراد هم دارد و آن، این‌که طبیعت در حال بیدار شدن است و درختان جوانه می‌زنند و پرندگان تخمگذاری کرده‌اند و پستانداران آبستن می‌شوند. به این معنا که ما زمانی همگی بیرون از خانه می‌رویم و جشن می‌گیریم که طبیعت بسیار آسیب‌پذیر است.

ترقه‌ها قاتل پرندگان

حیوانات هم به همین شکل در این زمان آسیب‌پذیرند.

پرندگان درست مثل انسان‌ها می باشند، آدم اگر دو شب نتواند بخوابد، تمام سامانه عصبی‌اش به هم می‌ریزد و مریض می‌شود. جانوران و حتی گیاهان هم همین‌طورند. پایین ترین تاثیر ناگوار این صدا‌ها معیوب کردن سیکل خواب پرندگان است که به فوت آن‌ها منتج می‌شود. علاوه بر این نورپردازی‌های تصنعی شدید و آتش بازی‌های این شب تمام سامانه عصبی این موجودات را به هم می‌ریزد. همین نورپردازی‌ها در زیادی از مواقع باعث فوت این موجودات زیبا می‌شود.

ما در پرندگان سکته کم نداریم؛ سکته‌هایی که به‌واسطه همین صدای غیرمنتظره ترقه‌ها ایجاد می‌شود. حتی در گربه‌ها علاوه بر این مورد بسیار شایع است.

این‌گونه به‌واسطه صدا‌های ترسناک، سکته‌های خیلی دشواری می‌کند و به آن «سکته بزرگ» می‌گویند که در آن توده بسیار زیادی از قلب را از کار می‌اندازد. بدیهی است که جشن ایرانی‌ها نباید سبب فوت پرنده‌ها گردد. زیادی از پرندگان به وسیله صدای ترسناک ترقه‌ها از هراس لانه‌های خود را ترک می‌کنند.

قلب یک پرنده ۶۰۰ تا ۷۰۰ بار در دقیقه می‌زند، در نتیجه تاب و تحمل صدای انفجار‌های ترسناک و غیرمنتظره ترقه‌های چهارشنبه‌سوری را ندارند.

مرجع:جام جم