تاریخ: ۱۰:۴۴ :: ۱۳۹۷/۱۱/۲۷
جزیره آتشفشانی سرتسی

جزیره آتشفشانی سرتسی در این پست قصد داریم به معرفی یکی از مکان های ممنوعه زمین یعنی جزیره آتشفشانی سرتسی برای شما دوستان عزیز بپردازیم. همانطور که می دانید مناطق ممنوعه زیادی در این گره خاکی وجود دارد که دیدن کردن از این مکان ها ممکن است آسیب های زیادی به شما برساند. در این […]

جزیره آتشفشانی سرتسی

در این پست قصد داریم به معرفی یکی از مکان های ممنوعه زمین یعنی جزیره آتشفشانی سرتسی برای شما دوستان عزیز بپردازیم. همانطور که می دانید مناطق ممنوعه زیادی در این گره خاکی وجود دارد که دیدن کردن از این مکان ها ممکن است آسیب های زیادی به شما برساند. در این مطلب سعی سده یکی از جزاریر آتشفشانی خطر ناک را به شما معرفی کنیم. امیدواریم مقاله جزیره آتشفشانی سرتسی برای شما جذاب باشد . با ما همراه باشید.

حتما برایتان جذاب خواهد بود چنان چه آگاه باشید در زمین جاهایی وجود دارد که بازدید از آن برای انسان ها ممنوع است! بله درست شنیدید چنین محل هایی در کره زمین وجود دارند و ما نیت داریم امروز شما را با یکـی از آنان آشنا کنیم.

جزیره آتشفشانی سرتسی

جزیره آتشفشانی سرتسی

در ۴۰ کیلومتری جنوب ایسلند جزیره ای با نام سرتسی (Surtsey) وجود دارد که بازدید از آن برای گردشگران و مردم معمولی ممنوع هست و از آن به منظور مقاصد علمی و تحقیقاتی بهره گیری می شود .

اما فقط نکته عجیب دربـاره این جزیره ممنوع بودن داخل به آن نمی بـاشد بلکه این جزیره حتی قصه پیدایش عجیبی نیز دارد.

جزیره آتشفشانی سرتسی

جزیره آتشفشانی سرتسی

در صبح روز ۱۴ نوامبر سـال ۱۹۶۳ یک قایق ماهیگیری کوچک که داشت به آرامی از اقیانوس اطلس گذر می نمـود درست در فاصله ۴۰ کیلومتری از ایسلند متوجه قسمتـی از اقیانوس شد که دچار فوران های آتشفشانی شده و دود و ابرهای متراکم بخار آن را احاطه کرده اند. روز پـس از فوران ها جزیره ای به وسعت ۵۰۰ و ارتفاع ۱۰ متر بالاتر از دریا پدیدار شد این جزیره سریع در حال بزرگ و بزرگ تر شدن بود به حد ای که از فاصله ۱۱۰ کیلومتری به آسانی می شد آن را تشخیص داد. جزیره سرتسی در بخـشی از اقیانوس واقع شده که به اعتقاد زمین شناسان در حدود ۱۳۰ متر (یا حتی بیشتر) عمق دارد. از آن بـعد این جزیره به عنوان نمونه ای از یک حیات تازه مورد دقت اکثر تحقیق گـران و زمین شناسان در کشور های مختلـف قرار گرفته هست و تحقیقات زمین شناسی و بستر شناسی بسیاری بر روی آن انجام گرفته می باشد.

جزیره آتشفشانی سرتسی

جزیره آتشفشانی سرتسی

در ۴ ماه اول سـال ۱۹۶۴، آتشفشان سه مرتبه فوران کرد. در آوریل ۱۹۶۴ فوران به شکل ترکیبی از سنگ و خاکستر رخ داد. پـس از یک وقفه ی کوتاه، آتشفشان مجـدد شروع به پرتاب گدازه های سرخ و سفید نمود. در عرض یک سال، بیشتر از یک میلیارد متر مکعب گدازه به آب نفوذ کرد. در آوریل ۱۹۶۵، ساحلی پر شیب به طول ۳ کیلومتر و به ارتفاع ۱۴ متر در جزیره ی سرتسی شکل گرفت.

جزیره آتشفشانی سرتسی

جزیره آتشفشانی سرتسی

نخستین بازدید نمایـند گان این جزیره دو خبرنگار فرانسوی بودند.  میـان دو فوران، این دو خبرنگار شجاعانه قدم به جزیره گذاشته و پرچم فرانسه را در آن برافراشتند.

این مطلبو از دست ندید!  تاج گذاری «بهنوش طباطبایی» برای گربه اش/ عکس

از آن زمان، این جزیره به نام شخصیت اساطیری Surtr (رهبر غول های آتش) نامگذاری شده و تنها برای مقاصد علمی از آن بهره گیری می گـردد و همان گونه که در ابتدا نیز بدان اشاره شد، بازدید از این جزیره برای گردشگران ممنوع می باشد. ‏

اما چنان چه به دیدن آن طرفدار شدید خواهید توانست با کشتی و یا قایق های تفریحی از مناظر اطراف آن لذت ببرید و از دور از این جزیره سحر آمیز هم دیدن نمایید .

خب دوستان عزیز برای مشاهده جاذبه هی گردشگری دنیا سایر مقالات این سایت را دنبال کنید.