تاریخ: ۱۷:۱۶ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
جبهه های ما را امام حسین(ع) نگاه داشت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، به نقل از ستاد خبری برنامه «چهل چراغ»، در ابتدای برنامه محمدرضا شهیدی فرد با اشاره به دغدغه مندی فعالیت های «محمد داوودی» و وجوه مشترک معرفتی که با نگاه «چهل چراغ» دارد، از میهمان برنامه در مورد گره خوردن قصه عاشورا با اندیشه مردان دفاع […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، به نقل از ستاد خبری برنامه «چهل چراغ»، در ابتدای برنامه محمدرضا شهیدی فرد با اشاره به دغدغه مندی فعالیت های «محمد داوودی» و وجوه مشترک معرفتی که با نگاه «چهل چراغ» دارد، از میهمان برنامه در مورد گره خوردن قصه عاشورا با اندیشه مردان دفاع مقدس پرسید که محمد داوودی جواب داد: «استفاده از اسم متبرک سیدالشهدا تا شعارهای آن دوران در محیط آن روزهای مردم وجود داشت یعنی واقعا قصه کربلا و سیدالشهدا در دوران دفاع مقدس به نحو پُررنگی به چشم می خورد. یکی از خوب ترین قصه هایی که برخورد کردم و جزو نخستین امور شهید آوینی بود، عنوان کرد و گویش با بهروز مرادی؛ معلم خرمشهری بود که داستان هجوم غافلگیر کننده دشمن را روایت می کند.»

» » میهمان برنامه تلویزیونی «چهل چراغ» به وجوه عملکردی سینمای دفاع مقدس اشاره کرد و عنوان کرد: «یک کار مطلوبی که در سینمای دفاع مقدس کاملا به نحو خودجوش انجام گردید، این بود که انسان هایی فراوانی در این زمینه دوربین به دست گرفتند و خط و خط بندی وجود نداشت که به طور مثال انسانی که به جبهه آمده چه سابق ای داشته و از کجا آمده و به طور مثال در فلان مجله کار می کرد! هر فردی قصد داشت برای نبرد تحمیلی کاری کند. من آن وقت در صدا و سیما وظیفه داشتم و بعضی ها به من می بیان کردند که امکان حاضر بودن در جبهه را ندارند ولی دلشان برای آن جا می تپد.»

» محمد داوودی با ذکر خاطراتی از دوران حماسه و شهید شدن به محیط آن روزهای جامعه و نقش مردم در حمایت از جبهه ها اشاره کرد و در قسمتی از گفته هایش عنوان داشت: «آقای عبدالله کوتی آن هنگام گزارشگر مرکز اهواز بودند و روزهای اول نبرد ایشان در نبرد گزارش تامین می کرد. آ ما آن جا طرح می کردیم که روحیه مردم پایین آمده هست. آ آقای کوتی چیزی تشریح کرد که جذاب هست. ولی پس از این که اوضاع متشنج گردید یکی از اشخاصی که فوری بازگشت همین آقای شاهنامه خوان بود!»

این مطلبو از دست ندید!  پختن پیتزا در ۲ دقیقه با اجاق گاز هوشمند

»

آ آن هنگام آقای غرضی استاندار خوزستان بود و ما بیان کردیم مردم احتیاج به پشتوانه های فرهنگی دارند و البته اداره هم احتیاج بود. شهید چمران می عنوان کرد که من تنم می لرزد که فردی سخن از پایبندی کند ولی مهارت نداشته باشد. »

» قسمتی دیگر از برنامه «چهل چراغ» یادی از شهید سیدمرتضی آوینی گردید و محمد داوودی با اشاره به فعالیت های آن دوران سید شهیدان اهل قلم عنوان کرد: «متن هایی که ایشان می درج کرد را ما دوست داشتیم و فوق العاده بود. مرتضی آوینی باور این را داشت که قصه کربلا دوباره در جبهه های ما تکرار می شود و چون باور این را داشت توانست مطلوب کار کند.» » وی اضافه کرد: «یادم می آید زنی خارجی که روی مستندهای نبرد کار می کرد به ایران آمد و می عنوان کرد خوب ترین مستندهای نبرد را شما دارید.» » وی اضافه کرد: «وقتی مرتضی آوینی عنوان کرد و گوی خود با بهروز مرادی را آورد، من و آقای افخمی و مینویی و معینی فیلم را نگاه کردیم و می بیان کردیم این که فیلم نیست و تنها گفت و گو است! مرتضی آوینی می عنوان کرد مگر فیلم قصد دارد چه کار کند؟ آن هنگام تاکنون روش آقای کیارستمی با پلان های بلند در سینمای ایران باب نشده بود و مرتضی آوینی می عنوان کرد من به کودک هایم می گویم پلان بلند بگیرید و انسان ها را دنبال کنید و اصلا هم ناراحت نباشید که روند روشنفکری بحث این را مطرح کند که ما داریم کار شعاری می کنید. البته خود آوینی با تلویزیون دعوا داشت و می عنوان کرد دارند کار شعاری می کنند.»

» میهمان برنامه «چهل چراغ» در قسمتی دیگر از عنوان کرد و گو سراغی از مبحث روز گرفت و عنوان کرد: «باید نگاه کنیم که به چه علت شهید حججی این تمام مورد دقت جای گرفت. »