جاذبه های گردشگری و دیدنی پالنگان

0
اشتراک

جاذبه های گردشگری و دیدنی پالنگان

جاذبه های گردشگری و دیدنی روستای پالنگان

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با مناطق توریستی ایران آشنا کنیم . در این مطلب قصد داریم جاذبه های گردشگری و دیدنی، روستای پالنگان، را برای شما به نمایش می گذاریم. در صورتی که قصد سفر دارید پیشنهاد می کنیم پالنگان را از دست ندهید. امیدواریم مقاله مناطق توریستی این روستا برای شما نیز جذاب باشد و مورد توجه شما قرار بگیرد.

یکـی از روستاهای گردشگری ایران ، روستای زیبای پالنگان است که در استان کردستان واقع شده می باشد. این روستا علاوه بر معماری بی همتایش حاوی طبیعت بکر و زیبا و منحصر بفردی می باشد. وجود چشمه ها ، آبشارها و  طبیعت بی همتایش سبب شده هست که در میـان گردشگران داخلی و خارجی از محبوبیت بیشتری برخوردار گردد.پالنگان ما را به یاد ماسوله می اندازد ماسوله ای دیدنی که در قلب کوه شکل گرفته می باشد. از میـان این روستا یک رودخانه ی زیبا گذر می کند که بر قشنگی  روستای پالنگان افزوده می باشد.

b4172813-9b26-46e9-a938-b3939bc66c4f

پالنگان یکـی از روستاهای پلکانی ایران هست که در منطقه ی ژاداخل در ۴۷ کیلومتری ” کامیاران” قرار دارد. قدمت این روستا با دقت به مسکن های قدیمی موجود در آن به دوره ی سامانی باز می گردد. جدای از این در روستای پالنگان یک قبرستان خیلی قدیمی وجود دارد که تعدادی سنگ قبر مرتبط به قرن هفتم و یا هشتم هجری در آن وجود دارد که بر روی آن ها به خط کوفی نوشته شده می باشد.

b350ea04-47ac-4973-bc35-8da0782aa649

در فاصله ی ۸۰۰ متری از جنوب شرق این روستا ، قلعه ای خیلی قدیمی در دره ای تنگ قرار داد که در آن بقایای اتاق ها و آتشکده را خواهید توانست ببینید. معماری زیبا ، اقسام چشمه ها ، آبشارها و طبیعت سرسبز بر جذابیت سفر به پالنگان می افزاید. از آن جا که مبدا تامین کننده ی آب این روستا چشمه ها می باشند آبی گورا و خوش مزه دارد. جمعیت حدود هزار نفری این روستا اکثرا حاوی مذهب سنی می باشند و به لهجه ی زیبای اورامی حرف می کنند. محصولات کشاورزی  روستای پالنگان عبارتند از گندم ، انار ، هلو ، زردآلو ، انجیر و.. اقسام مواد لبنی نیز در این روستا تولید می شود . عمده ی درآمد مردم این روستا از طریق گیوه بافی ، جاجیم بافی ، موج بافی و فروش عسل طبیعی بدست می آید. تابستان ها گرم و بهار معتدل می باشد. عشایرها در فصل بهار به این روستا می آیند و در زمان کوچ عشایری مراسم سنتی جذابی از جمله موسیقی گریان ، چپله و سیاچمانه دارند که در میـان گردشگران از محبوبیت بسیاری برخوردار می باشد.

2515

جاذبه های گردشگری روستای پالنگان

۱- معماری پلکانی روستای پلنگان

روستای پلکانی پالنگان ، در میـان کوه قرار دارد. معماری این روستا به گونه ای هست که پشت بام منزل پایینی به عنوان حیاط منزل بالایی مورد بهره گیری قرار می گیرد. معـمولاً مصالح به کار رفته در تهیه مسکن های این روستا ف معـمولاً سنگ هست که به شیوه خشکه چینی بر روی هم قرار گرفته اند. شیوه خشکه چینی به روی هم یا کنار هم چیدن سنگ یا عناصر ساختمانی اطلاق می گـردد که به شکل منظم و بدون بهره گیری از ملات انجـام می شـود . این سبک از سنگ چینی نشانگر ی دانش کهن مسکن سازی قبلی یان می باشد. این سبک مسکن سازی معماری را با فرهنگ مردم وشرایط جغرافیایی تریب کرده و انسان را با طبیعت هماهنگ کرده می باشد. برای تهیه این مسکن ها ابتدا بدنه ی کوه را تراشیده اند تا فضایی تهیه گـردد و پـس در آن فضاها مسکن های سنگی را بنا کرده اند.

روستای-پالنگان

۲- جاذبه های طبیعی روستای پلنگان

این روستا حاوی طبیعتی منحصر به شخـص می باشد. در قسمـت غربی روستا باغ های قشنگی قرار دارند که جلوه ی ویژه ای به روستا بخشیده اند و چشم اندازی سرسبز را به وجود آورده اند. در فاصله ی ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان ، ۲۰ چشمه ی جوشان وجود دارد که آب های آن ها به رودخانه ای که در روستا جاری هست می ریزد. در میانه ی راه آبشارهای دیدنی وجود دارد. این رودخانه پـس از گذشتن از روستای پالنگان در حدود ۳۰۰ متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می ریزد.

1

۳- جاذبه های تاریخی روستای پالنگان

در بالای کوه و در کنار روستا ، قلعه ی پالنگان قرار گرفته می باشد. این قلعه تاریخ را در معرض نمایش بازدیدکنندگان خود قرار می دهد. تحقیق های بیشتری دربـاره این قلعه صورت نگرفته ولی تا قرن دهم هجری این قلعه آباد بوده می باشد. این قلعه حسب اسناد تاریخی ، به دستور شاه صفی در سـال ۱۰۴۶ تخریب گردیده می باشد. دربـاره بنیانگذار و سازنده ی آن نظـر یه ای وجود ندارد. این قلعه که در ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان قرار دارد ، آثار اتاق ها ، آتشکده و پل های قدیمی در آن دیده می شود . در این روستا بقایای منازل قدیمی و گورستانی تاریخی نیز وجود دارد که علاقمندانی را به سوی خود جلب می کنند.

۴- جاذبه های فرهنگی ، بازی ها و آداب و رسوم

عشایر نمـود زبان ، به زمان تابستان و بهار که هوا رو به اعتدال می رود ، وارد این منطقه می شوند و با انجام مراسم سنتی خود ، بر جاذبه های گردشگری روستای پالنگان می افزایند. یکـی از مراسمی که در اسفندماه و برای استقبال از بهار و نوروز باستانی در روستای پالنگان برگزار می گـردد ، روشن کردن و چرخاندن مشعل ها و ضمناً روشن کردن آتش بر بلندی های روستا می باشد. این مراسم با رقص و پایکوبی همراه می باشد. مراسم های ویژه ای که در طول سـال انجام می گـردد از جمله مراسم مذهبی ، شب یلدا و.. گردشگران بیشتری را به سوی این روستا می کشاند.

بازی های مکانی در فصل های پاییز و زمستان که فصل بیکاری مردم روستاست انجـام می شـود . این بازی ها حاوی اسب سواری ، گرزبازی ، غل غلان ، بارباران ، کوشه کوشه و چاک چاک می شوند که در کوچه های روستا شادی و سرحالی زیادی بوجود می آورند.

رقص هل پرکی یکـی از دیدنی ترین رسومات روستای پالنگان هست که در آن هر حرکت نمادی از رزم در قبلی می باشد. این رقص را هر وقتی که به روستا بروید ، حتی چنان چه بساط عروسی به پا نباشد ، شانس دارد ببینید.

3

شیوه های دسترسی به این روستا

اگر می خواهید توسـط ی خودرو فردی خود به این روستا سفر نمایید ، برای رسیدن به پالنگان دو راه وجود دارد یک راه از سنندج و یک راه از کرمانشاه. مسیرتان را با دقت به این که مبدا حرکتتان کجاست ، خواهید توانست گزینش نمایید . بعنوان مثال ضمنا اگـر از تهران یا شهرهای مرکزی ایران راهی پالنگان شده اید ، کرمانشاه مورد ی مناسب تری هست چون تمام راه آزاد راه و حاوی ترافیک روان می باشد. هر یک از این مسیرها را که گزینش نمایید ، مقصد بعدی شما کاماصحاب خواهد بود.کاماصحاب در میانه ی راه کرمانشاه به سنندج واقع شده می باشد. فاصله ی کاماصحاب از سنندج ۷۵ کیلومتر و از کرمانشاه ۵۵ کیلومتر می باشد. فاصله ی روستای پالنگان از کاماصحاب ۵۵ کیلومتر و راه آن کوهستانی می باشد. می بایست از کاماصحاب وارد جاده روستای “توبره ریز” شوید و پـس جاده را مستقیم ادامه دهید تا به روستای پالنگان برسید.

اگر می خواهید از وسیله ی نقلیه ی عمومی بهره گیری نمایید خواهید توانست فاصله ی کرمانشاه یا سنندج را تا کاماصحاب به آسانـی با مینی بوس یا تاکسی طی نمایید . مینی بوس های پالنگان برنامه ی وقتی مشخصی برای حرکت ندارند ولی شما خواهید توانست با تاکسی های خطی راه بیفتید. این تاکسی ها در آغاز جاده توبره ریز می ایستند. چنان چه تاکسی دربست بگیرید که شما را تا روستای پالنگان می رسانند.

در روستای پالنگان خبری از هتل و مهمانسرا نمی بـاشد و برترین راه برای اقامت برپایی چادر می باشد. چنان چه قصد ماندن شب را ندارید خواهید توانست به سراغ باغ های “محی الدین ” و یا ” شیخ عمر” بروید و با پرداخت مبلغی تا غروب آفتاب در آن جا بمانید. ضمناً در معـمولاً باغ ها و پارکینگ های روستا توانایی برپایی چادر وجود دارد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.