جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر همدان ایران

0
اشتراک

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر همدان ایران

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر همدان ایران

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با مناطق توریستی ایران آشنا کنیم . در این مطلب قصد داریم جاذبه های فرهنگی، تاریخی، گردشگری و آداب و رسوم همدان ، را برای شما به نمایش می گذاریم. در صورتی که قصد سفر دارید پیشنهاد می کنیم همدان را از دست ندهید. امیدواریم مقاله مناطق توریستی این شهر برای شما نیز جذاب باشد و مورد توجه شما قرار بگیرد.

همدان یکـی از استان های خیلی زیبای کشور ایران می باشد. استان همدان حاوی جاذبه های گردشگری زیاد و پذیرای تمام نوع سلیقه ای می باشد. همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران می باشد. این استان از شمال با استان های زنجان و قزوین ، از جنوب با لرستان ، از شرق با استان مرکزی و از غرب با استان های کردستان و کرمانشاه همسایه می باشد. همدان اقسام جاذبه های مذهبی ، طبیعی و تاریخی را دارد و مردم را با هر نوع سلیقه و ذائقه ای به خود جذب می کند . مرکز استان شهر همدان می باشد که در وقـت حکومت مادها بر ایران بنا شده است و در آن وقـت به هگمتانه مشهـور بوده و پایتخت ایران به شمار میرفت . در ادامه مطلب

به معرفی جاذبه های گردشگری شهر همدان می پردازیم.

62766429934858313050

جاذبه های گردشگری همدان

غار علیصدر

غار علیصدر زیاد ترین غار آبی دنیا و یکـی از با ارزش ترین انگیزه های سفر به شهر همدان و یکـی از با ارزش ترینجاذبه های گردشگری ایران می باشد. این غار در ارتفاعات ساری قیه و نزدیک به روستای علیصدر شهرستان کبودر آهنگ قرار گرفته می باشد. ارتفاع غار علیصدر از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است و محوطه ی غار حاوی دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای زیاد می باشد. برای بازدید از این غار می بایست از قایق بهره گیری کرد . دمای درون غار ثابت و همیشه ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. ساعت بازدید از غار از ۸ صبح الی ۱۷ می باشد.

a6ab8a02-a3c8-48fa-9e07-bcadfd30a4ec

گنج نامه

این مجموعه ی تفریحی ، توریستی و ورزشی در میدان گنج نامه و در ۵ کیلومتری غرب شهر همدان و کوه های الوند قرار دارد. آب و هوای مطبوع کوهستانی و چشم انداز زیبای دشت میشان بر جذابیت آن افزوده می باشد. این مجموعه حاوی چندین جاذبه ی گردشگری می باشد. سنگ نوشته های گنج نامه و آبشار گنج نامه از جمله جذابیت های دیگر آن می باشد. شما خواهید توانست تله‌کابین گنج‌نامه ، پیست اسکی تاریک‌دره ، تله‌ سیژ و تله‌اسکی ، ورزش تعادل هوایی در ضلع غربی مجتمع گنج‌نامه ، پیاده‌روی بر روی پل معلق ۲۰۰ متری، تیرول یا پرواز فردی بر روی کابلی به طول ۵۲۰ متر و بسیاری تفریحات دیگر را نیز در این مجتمع تفریحی گردشگری تجربه نمایید .

a3856346-6842-4a2a-b52e-855e365e9b8c

دریاچه و سد اکباتان

دریاچه ی اکباتان در ۱۱ کیلومتری شرق همدان قرار گرفته می باشد. این دریاچه ی زیبا به علـت دارا بودن فضای سبز و امکانات تفریحی وگردشگری مسافران بسیاری را به سوی خود جذب کرده می باشد. از جمله تفریحاتی که در این دریاچه وجود دارد ورزش های آبی شبیه قایقرانی و اسکی روی آب می باشد. ضمناً برای آسایش و رفاه مسافران و گردشگران ، امکاناتی چون رستوران و مهمانسرا در این منطقه ی تفریحی تهیـه شـده می باشد.

f752c3a8-b474-4211-ad12-8dc7b40a1b45

آرامگاه بابا طاهر عریان

باباطاهر عریان شاعر ایرانی و دو بیتی سرای اواخر قرن چهارم و اواسط قرن پنجم می باشد. آرامگاه باباطاهر در میدانی به این نام و در شمال شهر همدان قرار دارد. کاشی کاری های معرق و تزئینات خیلی ظریفی در درون آرامگاه به کار رفته می باشد. اشعار بابا طاهر به لهجه ی ملایری که لهجه ای از زبان لری است ، سروده شده اند. ۲۴ دوبیتی که بر روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک شده ، در بخـش زیـر و اطراف محوطه ی داخلی مزار نصب گردیده می باشد. ساعت بازدید از آرامگاه تمام روزه از ۹ صبح تا ۸ شب می باشد. در کنار این آرامگاه ، موزه ی صنایع دستی استان همدان نیز قرار دارد که خواهید توانست از آن هم بازدید نمایید .

16340c9e-a15f-40e4-a855-d999ac44b812

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابو علـی سینا در شهر همدان و در میدانی به این نام قرار دارد. در واقع این مکان گردشگری برای اقشار مختلـف مثل فلاسفه و پزشکان خیلی ارزشمند می باشد. . این میدان بیضوی شکل و حاوی درختان چنار کهنسال و آب نماهایی الهام گرفته از باغ های ایرانی می باشد. بنای آرامگاه ابوعلی سینا از روی طرح و نقشه ی قدیمی ترین بنای تاریخ دار اسلامی یعنی برج قابوس بن وشمگیر واقع در گنبد کابووس ، تهیـه شـده می باشد. در بخـش جنوبی آرامگاه یک موزه قرار گرفته است که محل مواظبت کردن سکه ، سفال و اشیای کشف شده مرتبط به زمان پیش از میلاد مسیح می باشد. در قسمـت شمالی آرامگاه از کتاب ها و ورژن های خطی آثار ابوعلی سینا مواظبت کردن می شود .

906f30a8-f9a9-41f8-9744-34f4e2d31af1

تپه هگمتانه

هگمتانه شهری کهن که در وقـت حکومت مادها ، پایتخت ایران بوده می باشد. این شهر به همراه آتن و رم در ایتالیا از معدود شهرهای باستانی دنیا است که کماکان زنده مانده می باشد. این شهر ضمناً بر طبق اسناد تاریخی ساخته ی دیاکو است و حسب گفته ی هردوت حاوی هفت دیوار بوده است که هر یک از دیوارها به رنگ یکـی از سیاره ها بوده اند. حسب کاووش های باستان شناسی محل کاخ های باشکوه ، تـپه ی هگمتانه بوده می باشد. در این شهر شبکه ی منظم و پیشرفته ی آب رسانی وجود داشته می باشد.

تپه-هگمتانه-3

دشت میشان

دشت زیبای میشان در دامنه های الوند قرار گرفته است که یکـی از با ارزش ترین جاذبه های گردشگری همدان می باشد. برای رسیدن به این دشت نیاز به یک کوه پیمایی نیمه سنگین داریم. پیش از رسیدن به راه کوه پیمایی از جاده ی قشنگی که درون دره ی عباس آباد قرار گرفته است عبور می نماییم. در پایـان این جاده و درست پیش از راه کوه پیمایی به کتیبه های باستانی گنج نامه می رسیم که متعلق به زمان هخامنشیان بوده می باشد. مسیری که برای رسیدن به دشت میشان می پیماییم همـان راه کاروان رویی بوده که در وقـت هخامنشیان وجود داشته می باشد.

36870

گنبد علویان

این بنا نمونه ای بی مثل از معماری دوره ی اسلامی می باشد. در ۴ باغ علویان در نزدیکـی میدان امامزاده عبدا.. در شهر همدان قرار گرفته می باشد. این گنبد از سمت شمال در خیابانی که میدان عین القضات را به میدان امامزاده عبدا.. متصل می کند قرار گرفته می باشد. گنبد علویان یکـی از شاهکارهای معماری و گچ بری پـس از اسلام در همدان می باشد.

9ccb4be6-b6ad-4798-a8b5-3efec3eb1f70

امامزاده حسین

در آغاز شهر همدان و در آغاز خیابان شهدا قرار دارد. یکـی از آثار ممتاز معماری شهر همدان است که گنبد آجری قشنگی دارد. امامزاده حسین ، از نوادگان امام حسن مجتبی یا امام حسن عسکری می باشد. ضمناً بر طبق شواهد موجود بنای این امامزاده حداقل مرتبط به زمان صفویه می باشد. اما در طول وقـت در این بنا تغییراتی تهیه شده می باشد.

f4421003-8c6f-4501-8780-5101fc117f05

بازار سنتی همدان

این بازار تاریخی در محدوده ی خیابان های باباطاهر ،اکباتان و شهدا قرار دارد و عمده ی بناهای آن مرتبط به دوره ی قاجاریه می باشد. بازار سنتی همدان مسقف است در قسمـت هایی از آن پوشش گنبدی شکل وجود دارد. به علـت وجود اصناف مختلـف در این بازار ، حاوی معماری خاص ای می باشد.

d08aa156-33b5-4b84-9e77-f06f75b4e87c

برج قربان

برج قربان یکـی از آثار تاریخی مرتبط به قرن هفتم و هشتم هجری می باشد. این بنا مدفن حسن بن عطار حافظ ابوالعلا همدانی و امرای سلجوقی می باشد. دلیـل نامگذاری این برج این است که در جریـان شورش افغان ها در دوره ی صفویه ، این محل سنگرگاه فردی به نام قربان بوده می باشد.

028c9cbb-cd35-4679-98da-b4921f86db1d

حمام  قلعه همدان

یک حمام سنتی در همدان است که در یکـی از محله های قدیمی و اصیل همدان به نام محله ی قاشق تراشان یا محله قلعه قرار در خیابان شریعتی قرار دارد. حمام قلعه مرتبط به دوره ی قاجار است و مساختی مساوی با ۱۵۰۰ متر مربع دارد.

39ee990b-6974-413b-be65-671cce4dbd04

موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه ی تاریخ طبیعی همدان در پایـان خیابان ۴ باغ همدان قرار گرفته می باشد. این موزه که در درون دانشکده ی کشاورزی قرار دارد مجموعه ای کم مثل از اقسام گونه های حیوانی ، گیاهی و طبیعی مرتبط به اقلیم ایران و دنیا را بوجود آورده می باشد. ضمناً در این موزه نمونه های زنده ، سنگواره و تاکسی درمی شده از گونه های مختلـف جانداران مواظبت کردن می شود .

12222

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.