گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۷:۲۹ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۹

جاذبه های دیدنی های شهر لار ایران در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با مناطق توریستی ایران آشنا کنیم . در این مطلب قصد داریم جاذبه های فرهنگی، تفریخی، مذهبی شهر لار را برای شما به نمایش می گذاریم. در صورتی که قصد سفر دارید پیشنهاد می کنیم شهر لار را از […]

جاذبه های دیدنی های شهر لار ایران

در این پست قصد داریم شما کاربران عزیز را با مناطق توریستی ایران آشنا کنیم . در این مطلب قصد داریم جاذبه های فرهنگی، تفریخی، مذهبی شهر لار را برای شما به نمایش می گذاریم. در صورتی که قصد سفر دارید پیشنهاد می کنیم شهر لار را از دست ندهید. امیدواریم مقاله مناطق توریستی شهر لار در ایران برای شما نیز جذاب باشد و مورد توجه شما قرار بگیرد.

شهر لار ،یکـی از شهرهای توریستی ایران است که در جنوب استان فارس واقع شده می باشد. این شهر جنوب شرقی ترین شهر استان فارس می باشد. شهرستان لار در یک دشت واقع شده هست و آب و هوای آن خیلی گرم می باشد. در حد فاصل شهرستانهای داراب، جهرم، خنج، فیروزآباد و استان بوشهر و استان هرمزگان واقع شده‌می باشد. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۹۱۵ متر می باشد. در میـان ۷۵ بلوک فارس «بلوک لار» تحت عنوان (گله دار) گسترده ترین از تمام و۴۵x۵۷ فرسخ یعنی در حدود ۱۲۶۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. سرزمین لار در وقـت ساسانیان بعلـت احداث آتشکده در این شهر مورد دقت بوده هست و از اواخر قرن هشتم هجری قمری مرکز ضرب سکه بوده ، سکه‌ دار (لاربن‌)، در سواحل‌ خلیج‌ فارس‌ و هند رایـج بوده می باشد.

 

15543

بر حسب آثار به جا مانده و نوشته های جهانگردان ، حداقل از زمان ساسانی تابحال در این ناحیه سکونت وجود داشته می باشد. “با ارزش ترین صنایع دستی منطقه لارستان، کوزه گری” می‌باشد. “حلوا پزی” نیز در مرکز شهرستان لار، رایـج هست و از صنایع دستی منطقه به حساب می‌آید.با ارزش ترین علت در شکل گیری شهر لار، علت دفاعی بوده هست که جهت حفاظت از راه های تجاری انجام شده هست و بر این مبنا می‌توان گفت که، مهم‌ترین علت در شکل‌گیری این شهر، علت اقتصادی بوده، که این مساله طی سـال های پـس هم‌چنان به عنوان با ارزش ترین علت در ابقای شهر یا رکود و رونق آن مطرح بوده می باشد.

fnkasear

تاریخچه ی شهر لار 

در وقـت های قدیم به منطقه ی گسترده ی از جنوب ایران ، لارستان می گفتند که مشتمل بوده از لامرد ، پارسیان ، بستک ، لار ، مهر و گراش ، زرین دشت ، فورگ و داراب . همه این مناطق جز لارستان و به مرکزیت لار بوده می باشد.

زمینه لرزه های زیاد شهر لار را ویران کرده می باشد. این زمین لرزه ها از ۷۰۰ سـال پیش تابحال و هر ۴۵ سـال یا ۹۰ سـال یک مرتبه لار را ویران کرده می باشد.  بعد از زلزله هولناک در اردیبهشت سـال ۱۳۳۹، شهر لار تازه به کمک اشخـاص نیکوکار حسب یک نقشه عجیب و شگفت انگیز بنا شد که بر حسب اصول ایمنی و ضد زلزله تهیـه شـده می باشد. به این صورت که کلیه خیابان ها یکدیـگر رو قطع می کنند. این نقشه، شهر رو مملو از تقاطع نمـود ولی حتی یک کوچه هم در اون وجود ندارد. خیابان‌های عریض و ساختمان های کم ارتفاع و محکم، به مردم این شهر در زمان وقوع زلزله، شانس زیادتری برای ادامه زندگـی می بخشد.

لارستان در عصر صفویه به علـت واقع شدن در جاده تجارتی اصفهان به خلیج فارس از ارزش خیلی بیشتری برخوردار بوده‌می باشد. عصر قاجاریه را در لار می‌توان آرامش پیش از طوفان نامید. با فـوت فتحعلیخان حاکم قدرتمند منطقه، خلاء قدرت سیاسی در لارستان نمایان شد و در نهایت منجر به دعوت از آیت‌الله سید عبدالحسین لاری به لار و شـروع نهضت مشروطیت گردید.

جاذبه های گردشگری شهر لار

شهر لار به علـت نزدیکـی به خلیج فارس مکانی جهت گردشگران خارجی و ایرانیان مقیم کشورهای حاشیه خلیج فارس می باشد. این شهر حاوی فرودگاه میـان المللی می باشد. سوغات مکانی و معـروف لارستان ، حلوای مسقطی لاری می باشد. به علـت نوع آب و هوای آن که گرم و خشک است، نخلستان­های زیاد از یک سو و آب انبارها از طرف دیگر به جلوه شهرستان افزوده می باشد. این شهرستان با پنج واحد اقامتی برای پذیرای میهمانان و گردشگران دارد. جاذبه های گردشگری شهر لار را می توان در سه دسته قرارداد .جاذبه های مذهبی ، جاذبه های تاریخی و جاذبه های طبیعی.

Masghati01-1024x798

جاذبه های مذهبی شهر لار

امام زاده میر علـی بن حسین (علیه السلام)  

این امامزاده در زیـر دو قلعه اژدها پیکر و قدمگاه قرار گرفته هست و بنای فعلی آن نوساز می باشد.اصل بنا در حدود ۷۰۰ سـال پیش ساخته شد، گنبد و دو گلدسته آن با کاشی­کاری­های زیبا معرق شده می باشد.

امامزاده-میرعلی-بن-الحسینع-لارستان

جاذبه های تاریخی شهر لار

قلعه اژدها پیکر

بنای قلعه ی اژدها پیکر مرتبط به زمان پیش از اسلام می باشد. بر فراز کوهی در غرب لار قرار گرفته و به علـت شکل ظاهری آن به اژدها به این نام مشهـور شده، که از این بنا دروازه داخل ی، پایه­های چند اتاق، آب انبار و چاه بر جای مانده می باشد.

848622_519

مقبره مادر نادر

این مقبره به مقبره ی ننه ی نادر مشهـور است که حاوی اطاقی چهارگوش به ابعاد ۴/۵ در ۴/۵ متر به همراه گنبد مخروطی شکل می­باشد و در مجاور قلعه اژدها پیکر واقع شده می باشد.

12712

بازار قیصریه لار

بازار قیصریه ، یکـی از آثار با ارزش معماری ، تجاری و تاریخی فارس حساب می گردد. وقـت ساخت این بازار احتمالا به اوایل قرن هشتم هجری می رسد. این بازار حاوی یک چهارسوق ۸ ضلعی با سقف گنبدی و در چهارسو، ۴ بازار منشعب از آن می باشد. ارتفاع سقف آن ۱۸ متر می باشد. کتیبه­ای به خط نستعلیق مرتبط به همـان وقـت پیرامون چگونگی تهیه بازار در دهانه داخلی آن قرار داده شده می باشد. بازار قیصریه حاوی دو راسته بازار شرقی غربی و شمالی- جنوبی هست که در هر یک ۲۴ دهانه حجره وجود دارد.

139301041556469232407464

قلعه چرو لار

این قلعه مرتبط به دوره ی اسماعیلیان بوده که در ۱۵ کیلومتری غرب دریاچه برم گـردد و بر فراز کوه چروه واقع شده می باشد. قدمت این قلعه به قرن پنجم هجری می رسد.

قلعه قدمگاه لار

قلعه ی قدمگاه در شمال غربی شهر قدیم لار، بر روی محوطه ای گسترده و مرتفع که از سه طرف شیب تندی دارد ، قرار گرفته می باشد. قدمت این قلعه به زمان پیش از اسلام می رسد. این قلعه در واقع پوششی دفاعی برای شهر بوده هست که در وقـت تسلط صفویان بر لار ، این قلعه تخریب شد و حالا از بقایای به جا مانده ی آن می توان به دیواره ی شمال و دو برج اشاره کرد.

پل عباسی لار

این پل که در عهد صفویه در شرق رودخانه ی شور لار بنا شده هست ، احتمالا هفت ستون داشته که زیـادتر آن ها هنور هم باقی مانده اند.

آب انبار سید جعفری لار

یکـی از قدیمی ترین آب انبارهای لار هست که گنبدی جذاب دارد. قطر طاق آن ۱۴ متر و ارتفاع آن ۱۰ متر می باشد. عمق‌ منبع‌ آب‌ آن‌ ۲۰ متر می‌باشد و آب‌ آن‌ از طریق‌ شبکه‌ آبرسانی‌ عصر صفویه‌، تأمین‌ می‌شده‌ می باشد.

139301071045314542421974

جاذبه های طبيعي شهر لار

باغ نشاط

این باغ در کنار رودخانه ی خشک در مرکز شهر قدیم لار قرار گرفته می باشد. باغ سرحالی مربوط به زمان صفویه هست و حاوی یک بنای دو طبقه با پایین زمین می باشد. در وسط شاه ­نشین عمارت، منفذی ۸ ضلعی جهت نورگیری و تهویه هوای زیرزمین قرار دارد. زیرزمین این عمارت در سال­های اخیر به عنوان زورخانه سنتی و این بنا در دوره­های پـس از صفوی  به عنوان دارالحکومه مورد بهره گیری بوده می باشد. درکنار عمارت، حمام با سقف هلالی و ستون­های سنگی مارپیچ و آهک بری­های زیبا واقع شده می باشد. از دیگر آثار شهرستان لارستان می­توان بنای پیرسرخ، مسجد کامل لار، پل و بند رودخانه خشک، آب انبارهای دهان شیر و آب انبارهای زیاد دیگر را نام برد.

ad0db7a6-08d1-4937-864f-805b60374663

منطقه حفاظت شده لار 

این منطقه در شرق شهرستان لارستان و در مرکز مشترک استان فارس و هرمزگان قرار گرفته هست و حدود ۱۵۱۲۸۴ هکتار وسعت دارد. این‌ منطقه‌، از نظـر برخورداری‌ از گونه‌های‌ گیاهی‌ و جانوری‌ خاص‌ مناطق‌ گرمسیری‌ و قوچ‌ لارستان‌، یکـی ‌ از مناطق‌ بی‌مثل و قابل‌ توجه‌ گردشگاهی‌ و تحقیق ی‌ است‌.

139301051910592142414414

رودخانه شور لار

این رودخانه حاصل بهم پیوستن چندین نهر که از کوه های مشکی ، ملک تیر و جم سرچشمه می گیرند ، تشکیل شده می باشد. رود شور لار، پس‌ از جذب‌ زهکش‌ دشت‌های‌ لار و علی‌آباد و اخذ ‌ آب‌ چند چشمه‌ دیگر، از شهرستان‌ لار، خارج‌ می‌گردد.

کهن ترین بنای تاریخی لارستان

کهن ترین بنای تاریخی در لارستان، مرتبط به زمان اشکانیان بیشتر از دو هزار سـال قبل آتشکدهُ کاریان است، که یکـی از سه آتشکده بزرگ ایرانی در زمان پیش از اسلام هست و نام آن را به زبان فرس قدیم، «آذر فَرَنْبَعْ» گفته‌اند. بنای این آتشکده اکنون به شیوه تلی از خاک به نام (تمب تشی) در نزدیکـی روستای کاریان، از توابع قسمـت جویم به چشم می‌خورد.

راه‌های باستانی لارستان

وجود راه‌های باستانی که از فیروزآباد و استخر از طریق خنج، و علامرودشت و فال و اسیر به طرف بندر باستانی سیراف، و جنوب می‌رفته‌است و آثار آن بر جای مانده در این مسیر، از نشانه‌های وجود فرهنگ و تمدن پیش از اسلام در این منطقه‌می باشد. نام این شهر در متن‌های تاریخی پیش از اسلام به شکل‌های مختلـف آمده‌است که از آن جمله در شاهنامه فردوسی لاد (سپاهان به گودرز کشواد داد * به گرگین میلاد هم لاد داد)، و در تاریخ طبری (اَلار) و در متن‌های ارمنی پیش از اسلام (گِلار) ذکر شده و معیـن می‌شود که نام کنونی برگرفته از اسامی پیش از اسلام می‌باشد که در طول زمان، به عـلت ها مختلف، تغییر شکل یافته‌می باشد. آنچه از جمع‌بندی تاریخ این دوره می‌توان ذکر کرد، این هست که منطقهُ لارستان پیش از اسلام، به علـت وجود آتشکدهُ کاریان و نیز گذر جاده‌های کاروانی راه سیراف از نواحی شمالی آن، حاوی ارزش ویژه ای بوده‌است و این امر باعث شده تا در اوایل دورهُ اشکانیان مراکز شهری مختـلفی به وجود آید که از آن جمله می‌توان شهرهای لار، اسیر، اشکنان، خنج، کاریان و فرشته جان را نام برد.

بناهای تاریخی لارستان

از جمله بناهای تاریخی پیش از اسلام در لارستان تمب بت، آتشکدهُ کاریان، قلعه اژدها پیکر در لار، آتشکدهُ محلچه در میـان راه مهـم لار به شیراز، قلعهُ سفید خنج، قلعهُ فرشته جان، قلعه ایلود، کاروانسراهای واقع در میـان جادهُ خنج،کاروان سراهای واقع در میـان جادهُ خنج به فال و فال به سیراف، قلعه جبرئیل در بنارویه، قلعه کیقباد در جویم، و آثار و بقایای جادهُ باستانی عصر ساسانی میـان جویم و جهرم و میـان فال و اسیر به سیراف، و فیروزآباد به خنج، و خنج به کاریان را می‌توان ذکر کرد.