گروه: شغل
تاریخ: ۱۹:۳۶ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
ثواب وقف برای علم و فناوری کمتر از وقف مسجد نیست

» IR IR هم‌زمان با ایام نکوداشت «وقف» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی محمدی‌سیرت، نماینده‌ی ولیّ‌فقیه و ریاست ارگان اوقاف و امور خیریه به ارزیابی عرصه‌های تازه وقف و خواسته ها رهبر معظم انقلاب از ارگان اوقاف پرداخته هست. * نگاه رهبر معظم انقلاب به مقوله‌ی «وقف» و چشم‌انداز این مبحث از منظر وی چه […]

» IR IR هم‌زمان با ایام نکوداشت «وقف» در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی محمدی‌سیرت، نماینده‌ی ولیّ‌فقیه و ریاست ارگان اوقاف و امور خیریه به ارزیابی عرصه‌های تازه وقف و خواسته ها رهبر معظم انقلاب از ارگان اوقاف پرداخته هست.

* نگاه رهبر معظم انقلاب به مقوله‌ی «وقف» و چشم‌انداز این مبحث از منظر وی چه طور است؟
* نگاه رهبر معظم انقلاب به مقوله‌ی «وقف» و چشم‌انداز این مبحث از منظر وی چه طور است؟ درباره چشم‌انداز وقف و نگاه رهبر معظم انقلاب، ما چند جمله‌ی اصلی از فرمایشات وی داریم: نکته‌ی اول اینکه وقف یک نهاد ممتاز مذهبی است؛ یعنی رهبر معظم انقلاب به وقف به‌عنوان یک نهاد نگاه می‌کنند.

نکته‌ی دوم این هست که وقف یکی از کارکردهای ارزشمند اقتصادی و اجتماعی نظام اسلامی هست. یکی از ابعاد وقف، امور اجتماعی است؛ به طور مثال مساعدت به نیازمندان، مساعدت به یتیمان و خانواده‌های بی‌سرپرست، مساعدت به مریض ها و در یک جمله مساعدت به قشر آسیب‌پذیر جامعه هست.

نکته‌ی سوم تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف هست. وی همیشه می‌فرمایند هرچه می‌توانید در تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف اقدام کنید تا مردم به آن تشویق گردند.

نکته‌ی چهارم این هست که عملا، مردم را به وقف کردن تشویق کنید. وی فرمودند که آن چیزی که که نیت واقف هست، هزینه کنید و به آن چیزی که در وقف­نامه آورده عمل کنید.

برنامه‌ی ما این هست که امامزادگان به‌صورت هیئت امنایی و از جانب مردم اداره گردند و دولتی نشوند؛ یعنی آن هیئت امنا حلقه‌ی واسط و حلقه‌ی رابطه ای باشد بین مردم و آن بقعه و ارگان اوقاف.
ثانیاً اینکه فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی برای مناسبت‌های متفاوت فرهنگی و انقلابی و اقتضائی که خود آن بقعه و آن منطقه دارد برنامه‌ریزی گردد. در این زمینه، یکی از توقع های که وجود دارد، تربیت روحانیون و طلاب برای تبلیغ در بقاع متبرکه هست که تبلیغ در آنجا شیوه‌ی خاصی می‌خواهد که با مسجد و محراب و منبر و حسینیه متمایز هست.
 
*   * رهبر معظم انقلاب در سال ۹۰ در دیدار با مدیران ارگان اوقاف و امور خیریه اشاره‌ای داشته‌‌اند نسبت به لزوم سخت‌گیری بر مدیران مجموعه از جهت حساسیت این کار. در این زمینه چه کارهایی داشته‌اید؟

علاوه بر اینها یک مجموعه‌ای هم از سمت دفتر مقام معظم رهبری بر ارگان اوقاف نظارت تام دارد.

 
* ارگان اوقاف برای استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی امامزاده‌ها چه برنامه‌ای دارد؟
  * ارگان اوقاف برای استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی امامزاده‌ها چه برنامه‌ای دارد؟ اولاً برنامه‌ی ما این هست که امامزادگان به‌صورت هیئت امنایی و از جانب مردم اداره گردند و دولتی نشوند؛ یعنی آن هیئت امنا حلقه‌ی واسط و حلقه‌ی رابطه ای باشد بین مردم و آن بقعه و ارگان اوقاف.

ثانیاً اینکه فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی برای مناسبت‌های متفاوت فرهنگی و انقلابی و اقتضائی که خود آن بقعه و آن منطقه دارد برنامه‌ریزی گردد. نکته‌ی دیگری که ضروری هست به آن دقت دارا باشیم، اغراض نظام اسلامی هست که در برنامه‌های امامزاده‌ها ضروری هست وجود دارا باشد.

ضروری هست اغراض انقلاب و نظامِ مد نظر امام خمینی و رهبر معظم انقلاب در اینجا بروز و ظهور دارا باشد.

  * نگاه ارگان اوقاف به عرصه‌های تازه وقف مثل وقف در حوزه‌ی دانش و فناوری چیست و در این حوزه چه سیاست‌ها و برنامه‌هایی را دنبال می‌کنید؟ یکی از مباحث ارزشمند، جهت‌گیری تازهی هست که رهبر معظم انقلاب درباره‌ی نیت ها تازه وقف مطرح نمودند.
 
* نگاه ارگان اوقاف به عرصه‌های تازه وقف مثل وقف در حوزه‌ی دانش و فناوری چیست و در این حوزه چه سیاست‌ها و برنامه‌هایی را دنبال می‌کنید؟
وی فرمودند اهتمام گردد وقف مطابق نیازهای امروز جامعه باشد؛ نمونه زدند که تبلیغ دین با شیوه‌‌های متفاوتی از سابق انجام شده و امروز هم انجام می‌شود ولی آن چیزی که احتیاج هست، تبلیغ دین به‌نحو پیشرفته و امروزی هست، اینکه امروز احتیاج هست که تبلیغ دین متناسب با شیوه‌های تازه که نسل امروز جامعه به‌خصوص جوانان و مخاطبین ما آن را می‌پسندند، باشد. وقف هم همین‌طور هست و ضروری هست متناسب با نیازهای جامعه‌ی امروز باشد. در همین راستا یکی از سیاست‌هایی که رسماً به ما ابلاغ شده، ارتقای قسمت وقف در تولید علم و فناوری هست.

درباره‌ی حوزه‌ی علم، احتیاج هست که مدیران، با ایمان و اعتقاد، آن‌طوری که رهبر معظم انقلاب مطالبه می‌کنند، نسبت به این مبحث اقدام و پشتیبانی کنند. علاوه بر این نخستین مجموعه‌ی حوزوی بودیم که از پارک علم و فناوری بازدید کردیم؛ یا با برخی از فرهیختگان، خودمان مستقیماً نشست های گذاشتیم؛ ولی این کار احتیاج به تصریح دارد؛ مهم‌ترین کار، تصریح مطلوب و عالمانه‌ی این کار است؛ اینکه اصلاً وقف برای تولید علم، یا وقف برای فناوری چیست؟ ما ضروری هست افکار عمومی جامعه را در این زمینه به‌خوبی هدایت کنیم. افکار عمومی جامعه‌ی ما با نیت ها سابق شکل گرفته است؛ یعنی وقف برای مسجد، حسینیه و امام حسین علیه‌السلام؛ اینها همه مطلوب هست، ما اینها را انکار نمی‌کنیم ولی اولویت ما و احتیاج امروز جامعه‌ی ما علم و فناوری هست و ثواب این کمتر از آنان نیست.

اگر علم و فناوری، اولویت باشد، می‌توان همان اغراض امام حسین را در نظام جمهوری اسلامی و کشور ایران و ملت ایران محافظت کنیم و اگر خداوندی ناکرده علم و فناوری را نداشته باشیم دشمن بر ما سلطه پیدا می‌کند. * برای همکاری اشخاصی که علی‌رغم نداشتن سرمایه‌ی بسیار، می‌خواهند در امر وقف سهیم باشند چه راهکاری وجود دارد؟ ما در این زمینه بحث «وقف جمعی و مشارکتی» را مطرح کردیم؛ به مجلس شورای اسلامی ایده دادیم و مجلس هم به‌لحاظ حقوقی و قانونی تصویب کرد و شورای محترم نگهبان هم به‌لحاظ شرعی تأیید کرد.

* برای همکاری اشخاصی که علی‌رغم نداشتن سرمایه‌ی بسیار، می‌خواهند در امر وقف سهیم باشند چه راهکاری وجود دارد؟
آآ یا به طور مثال دویست نفر دانش‌آموز در یک مدرسه درس می‌خوانند که اگر خانواده‌‌ی هرکدام یک مبلغ جزئی کنار بگذارند می‌توانند یک وسیله‌ی آزمایشگاهی بخرند و وقف مدرسه کنند؛ این می‌شود وقف جمعی و همکاریی.

* از حجم وقف برای کاهش اثرها اتفاقات و بلایایی زیرا زلزله و سیل، چه بهره‌برداری‌هایی می‌توان داشت؟ شما در این زمینه کارهایی داشته‌اید؟
تفکر می‌کنم چنین نیت وقفی نداریم؛ اینکه واقف با این عنوان سرمایه‌ای را وقف کند که درآمد موقوفه صرف مساعدت به زلزله‌زدگان باشد؛ نیتش هم ساده باشد و قید و بند نزده باشد. اکنون به این مناسبت ضروری هست بگویم یکی از چیزهایی که مطلوب هست به آن پرداخت، ساده بودن نیت ها وقف هست.

 

بازگشت به صفحه نخست گروه محیط مجازی