تاریخ: ۱۵:۴۱ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
تکنولوژی استفاده از ویدیو به زیبایی فوتبال کمک می‌کند/ بدون گرایش سیاسی در انتخابات شرکت می‌کنم

علیرضا فغانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص قضاوت دیدار تیم‌های گامبااوزاکا و آدلایدیونایتد استرالیا، گفت: خوشبختانه به خوبی از عهده قضاوت این بازی بر آمدیم و دیدار خوبی هم انجام شد به طوری که ۶ گل در این بازی ردوبدل شد. ما هفته آینده هم برای قضاوت میان تیم‌های اف‌سی سئول […]

علیرضا فغانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در خصوص قضاوت دیدار تیم‌های گامبااوزاکا و آدلایدیونایتد استرالیا، گفت: خوشبختانه به خوبی از عهده قضاوت این بازی بر آمدیم و دیدار خوبی هم انجام شد به طوری که ۶ گل در این بازی ردوبدل شد. ما هفته آینده هم برای قضاوت میان تیم‌های اف‌سی سئول و اوراوارد به همراه آقایان سخندان و منصوری به کره جنوبی خواهیم رفت. ناظر این بازی هم علی طریقی از کشور عربستان است. 

وی درباره اینکه چه زمانی برای قضاوت در جام کنفدراسیون‌ها به روسیه خواهد رفت، افزود: طبق برنامه اعلام شده یک هفته قبل از شروع مسابقات به روسیه می‌رویم تا در کلاس‌های آماده‌سازی و هماهنگی شرکت کنیم. این تورنمنت سومین تورنمنتی است که قرار است در آن از تساوی ویدیویی برای کمک به قضاوت کمک گرفته شود. این تکنولوژی اقدام خوبی برای داوری‌ها به حساب می‌آید چرا که اشتباهات تصحیح می‌شود و به داوران در قضاوت در صحنه‌های ریز کمک می‌کند. این اتفاق طی چند ثانیه رخ می‌دهد و می‌توان نظر اشتباه داور را عوض کرد. 

این داور بین‌المللی فوتبال کشورمان در خصوص اینکه آیا چنین تکنولوژی و داوری آیا جذابیت را در فوتبال از بین نخواهد برد، تصریح کرد: فیفا همواره به دنبال رسیدن حق به حق‌دار است البته استفاده از ویدیو در داوری فوتبال مثل والیبال نیست که مربی‌اش یک یا دو بار حق داشته باشند آن را درخواست کنند بلکه این موضوعی است که بین داوران تصمیم‌‌گیری می‌شود. با این تکنولوژی خطاهایی که از دید داوران دور می‌ماند مورد جریمه قرار می‌گیرد و صحنه‌هایی مثل درگیری در زدن ضربات کرنر یا صحنه‌هایی که از دید داوران در زمین دور می‌ماند توسط این تصاویر ویدیویی اعمال قانون می‌شود. این موضوع می‌تواند به زیبایی فوتبال کمک کند به طور مثال در بازی فرانسه و هلند وقتی تیری آنری با دست به ایرلند گل زد و داوران آن را ندیدند باعث شد تا حق یک تیم برای رفتن به جام جهانی از بین برود اما اگر آن زمان تصاویر ویدیویی به داوران کمک می‌کرد این اتفاق رخ نمی‌داد. 

فغانی در خصوص اینکه به دلیل مصدومیت در لیگ دسته اول قضاوت نمی‌کند، خاطرنشان کرد: قرار است به جای من محمدرضا اکبریان بازی فردا را سوت بزند چرا که من کمی دچار مصدومیت شدم و ۴، ۵ جلسه فیزیوتراپی کرده‌ام. جا دارد که از دکتر شیلی پزشک سابق تیم نفت تشکر کنم که در مداوای این مصدومیت به من کمک کرد. به دلیل فشردگی تمرینات در ایتالیا دچار مصدومیت کوچکی شدم و از آنجایی که هفته آینده باید به کره جنوبی بروم و بعد از آن هم جام کنفدراسیون‌ها را در پیش داریم به همین دلیل در حال مداوای مصدومیتم هستم تا بدون مشکل به این رقابت‌ها بروم البته این را هم باید بگویم که قضاوت در لیگ دسته اول برای من هیچ گاه سخت نیست و همواره تابع تصمیم‌گیرندگان بودم. 

این کاندیدای شورای شهر تهران در خصوص اینکه اکثر اهالی ورزش در انتخابات شورای شهر رد صلاحیت شده‌اند، اما برای او این اتفاق رخ نداده، گفت: قبل از هر چیز باید بگویم با این جبهه‌گیری‌ها درباره اهالی ورزش موافق نیستم. به هر حال در شورایی مثل شورای شهر تهران حضور نماینده ورزشکاران هم مهم است چرا که یکی از اصول مهم شهری همین ورزش کردن است. در حادثه پلاسکو ورزشکاران شورای شهر مقصر اعلام شدند اما این در حالی است که فقط ۴ نفر از اهالی ورزش در شورای شهر حضور داشتند. پس سهم ۲۶ نفر دیگر چه می‌شود؟ البته تا جایی که من شنیده‌ام مشکلات عزیزان اهالی ورزش برای تأیید صلاحیت در حال رفع شدن است و همگی در کنار هم برای یک انتخابات پرشور حضور خواهیم داشت.

این داور فوتبال در مورد اینکه در این انتخابات قصد دارد با گرایش سیاسی خاصی وارد کارزار انتخاباتی شود، اظهار داشت: من تا الان فعالیت سیاسی آن چنانی نداشته‌ام هر چند که کارمند رسمی شهرداری تهران به حساب می‌آیم و به عنوان یک کارشناس مسائل شهری وارد انتخابات شدم اما همانطور که در زمینه داوری هیچ گاه متمایل به رنگ‌های قرمز یا آبی یا هیچ رنگ دیگری نبودم و با همه احترامی که به همه اهالی سیاست در هر جناحی قائل هستم اما در انتخابات شورای شهر مستقل و بدون گرایش سیاسی شرکت خواهم کرد و خط قرمز من فقط رهبری است. همواره سعی کرده‌ام به عنوان یک سرباز در زمینه ورزش پرچم مقدس کشورمان را به احتزاز در بیاورم و حالا می‌خواهم در سنگر جدیدی به کشورم خدمت کنم.