تاریخ: ۲:۲۹ :: ۱۳۹۶/۱۰/۳۰
تولید کنندگان حقیقی صادرکنندگان اند

مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و ریاست سازمان توسعه تجارت کشور در این مراسم با بیان مطب بالا، به مشکلات اقتصادی کشور اشاره نمود و اضافه کرد: ریشه زیادی از مشکلات به نظام مدیریتی ما بر می‌گردد چون که به نظر می‌رسد نظام شایسته سالاری را نتوانسته‌ایم در همه بخش‌های اجرایی و […]

مجتبی خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و ریاست سازمان توسعه تجارت کشور در این مراسم با بیان مطب بالا، به مشکلات اقتصادی کشور اشاره نمود و اضافه کرد: ریشه زیادی از مشکلات به نظام مدیریتی ما بر می‌گردد چون که به نظر می‌رسد نظام شایسته سالاری را نتوانسته‌ایم در همه بخش‌های اجرایی و قانونگذاری کشور بدرستی پیاده کنیم.

ریاست سازمان توسعه تجارت کشور به بعضی از چالش‌های اقتصادی کلان کشور اشاره نمود و گفت: بازار صادرات بازار پویایی هست و مرتب بازیگران آن در حال عوض شدن و دگرگونی می باشند و به همین علت بنابراین لازم هست صادر کنندگان متناسب با عوض شدن ذائقه استفاده کنندگان و تحولات تکنولوژی پیش بروند.

ریاست سازمان توسعه تجارت کشور گفت: داشتن یک متولی واحد که بتواند برای صادرات تصمیم گیری کند لازم و ضروریست .

خسروتاج دنبال کرد: اگر سازمان توسعه تجارت به جای آن که در حد یک اداره کل دولتی باشد به یک سازمان توسعه‌ای مبدل ‌شود منشأ خدمات بهتری درباره سرمایه‌گذاری در منطقه های محروم کشور می‌شد.

وی اضافه کرد: وجود مشوق‌های صادراتی لازم‌‌اند و اگر ۲ درصد ۴۵ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور را بخواهیم به عنوان مشوق صادراتی در نظر دارا باشیم نیازمند چهار هزار میلیارد تومان ارزش هستیم که با توجه به محدودیت‌های اعتباری لازم هست از درآمدهای وارداتی در جهت توسعه صادرات کمک دریافت کنیم.

ریاست سازمان توسعه تجارت کشور به ارایه آمار ۹ ماهه صادراتی کشور و قیاس آن با مدت همانند سال قبل پرداخت و گفت: در ۹ ماهه سال جاری ۲میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار فرآورده ها پلیمری صادر کرده‌ایم که نسبت به مدت همانند سال قبل بدون عوض شدن مانده هست و سبب کلیدی آن ایجاد محدودیت‌هایی از سوی چین به عنوان اصلی‌ترین مشتری ما در این حوزه بوده هست.

خسروتاج دنبال کرد: در بخش متانول ۸۰۰ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که رشد ۱۹ درصدی نسبت به سال گذشته ایجاد شده هست.

وی صادرات کود را ۵۰۰ میلیون دلار ذکر نمود و اضافه کرد: نسبت به سال قبل ۱۵ درصد کاهش صادرات داشته‌ایم و سبب کلیدی این مبحث کاوش نکردن درست بازارهای بین‌المللی هست به گونه‌ای که تولید کود در هندوستان از چهار میلیون تن به ۱۲ میلیون تن افزایش داشته هست و ازبکستان نیز از طریق ترانزیت کشور ما توانسته هست بازار همسایه‌های غربی ما را تصاحب نماید.

وی اضافه کرد: بخش اقلام عمده معدنی فلزی و غیرفلزی در مجموع با حدود پنج میلیارد دلار صادرات نسبت به سال قبل ۱۷ درصد رشد داشته‌ایم.

ریاست سازمان توسعه تجارت کشور گفت: در بخش نساجی نیز بالای یک میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که رشد ۱۹ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد.

خسروتاج دنبال کرد: فرش دستباف با ۳۰۹ میلیون دلار صادرات و رشد ۲۷ درصدی و نیز پوشاک با ۴۵ میلیون دلار صادرات و رشد ۲۸ درصدی را دیگر اقلام صادراتی کشور هست.

وی اضافه کرد: در بخش پوست و چرم علی رغم وضعیت عارضه ها خاص برای جلوگیری از خام فروشی و کمک به رشد صنعت چرم با ۶۷ میلیون دلار صادرات ۲۹ درصد رشد داشتیم.

ریاست سازمان توسعه تجارت کشور گفت: صادرات فرش ماشینی با ۲۵۰ میلیون دلار و رشد هفت درصدی به فرش دستباف نزدیک شده هست.

خسروتاج دنبال کرد: صادرات لوازم خانگی همانند سال گذشته در حد ۱۸۰ میلیون دلار بوده هست.

وی اضافه کرد: صادرات فرآورده ها فلزی همانند سال گذشته یعنی ۶۱۰ میلیون دلار بوده هست که در این بخش شیرآلات توانسته هست با رشد خوبی ۱۲ درصد افزایش صادرات داشته باشد.

ریاست سازمان توسعه تجارت کشور به بخش خودرو نیز اشاره نمود و گفت: در بخش خودرو، قطعه‌سازان از خودرو سازان جلو زدند و دو  برابر صادرات داشتند.

خسروتاج دنبال کرد: در بخش کشاورزی میوه و تره‌بار با ۷۵۶ میلیون دلار صادرات ۲۱ درصد رشد داشته هست.

وی اضافه کرد: ۵۰۰ میلیون دلاری شیرینی و شکلات صادرات داشته‌ایم که به رشد ۲۲ درصدی در این حوزه و نیز ۵۴۰ میلیون دلاری لبنیات و رشد ۳۱ درصدی داشته هست.