تاریخ: ۷:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
تهرانیها تنها پایتخت نشینان جهان با خصلتی خاص در گردشگری/ آماری جالب از کافی شاپ های تهران در عبور ۲۱سال

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید محمد بهشتی – رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ اختلال در ویژگی‌های فرهنگی ایرانی‌ها من جمله طبع پرستاری و قائمیت به ذات را سبب تهی از زیست شدن بخش بزرگی از این سرزمین دانست که درگذشته زیست پذیر شده بود. زیادتر بخوانید: چه […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید محمد بهشتی – رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ اختلال در ویژگی‌های فرهنگی ایرانی‌ها من جمله طبع پرستاری و قائمیت به ذات را سبب تهی از زیست شدن بخش بزرگی از این سرزمین دانست که درگذشته زیست پذیر شده بود.

زیادتر بخوانید:

چه طور مساحت ایران هر ساله ۳۰میلی‌متر کم می‌شود/یک نشانی عجیب از هضم مغول در فرهنگ ایران

واقعه ی هدیه "خودنویس تپانچه ای" هیتلر به رضاشاه/نامه تاریخی علامه دهخدا به صدای آمریکا

به چه سبب ایرانیها نام فرزندانشان را اسکندر می‌گذارند/رمز قلعه نساختن یهودیها در ایران/نسبت «you» با تعارف ایرانی

وجود ۷۰هزار گویش در ایران/منشا مشترک کردها و آذری ها چیست/ایران یا سرزمین پارس؟

نقشه‌‌‌‌ای که جهت جنوب آن به سمت بالا هست/ دورانی که چینی ها منحصرا با پول ایرانی کار می‌کردند

بهشتی در دوازدهمین نشست تخصصی " ایران کجاست، ایرانی کیست" (مطالعات طرح آمایش سرزمین) در محل سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: در مدیریت معطوف به سبب خطای محاسباتی، تنوع فرهنگی مختل کننده اتحاد ملی مدنظر داشته شده هست گرچه در طول تاریخ تنوع فرهنگی موجب قویتر شدن اتحاد ملی بوده هست.

تولیداتی که آشغال می باشند

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری من جمله علل این امر به تغییر مفهوم اعتبار در دنیای امروز اشاره نمود و گفت: ما توان تولید ارزشی که هم حالا در دنیای شکارگرانه وجود دارد را هم نداریم و زیادی از کالاهای ما از ابتدا آشغال می باشند.

ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: سرزمین با استعداد ایران در مدت کوتاهی نسبت به بی تدبیری‌ها و بی توجهی‌ها در همه سطوح در حال عکس العمل نشان دادن هست.

زوال هویت ایرانی‌ها

بهشتی با اشاره به انفعال در  برابر بحران‌های موجود من جمله خشکسالی، خیز شگرف کوچ به شهرهای بزرگ، فرونشست زمین، آلودگی‌ها، فساد مالی و اخلاقی و غیره گفت: همه این مسائل موجب شده زیادی به این باور برسند که ایرانی‌ها دچار زوال هویت شده اند و هویت ایرانی در حال نابود شدن هست و چیزی به نام آینده برای ایران و فرهنگ ایرانی متصور نیست.

بهشتی گفت: ایران یکی از نابغه فرست ترین کشورهای جهان هست که نشان دهنده انفعال ما در مواجهه با بحران کوچ هست و از طرف دیگر برای جهانی بودن و در میانه جهان بودن هیچ طرحی وجود ندارد و حداکثر اندیشه در این زمینه، ایران را یک مسیر ترانزیتی مناسب می داند.

بهشتی با اشاره به وجود هاضمه فرهنگی قوی به سبب وجود تعاملات زیاد در طول تاریخ و نبود فکر در پشت تقلید ایرانیان گفت: درگذشته هرگز پدیده تازه ای بدون گذر از هاضمه فرهنگی ایرانی و مبدل شدن به چیزی در خور و جدید قابل قبول نبود اما امروز دستخوش تقلید شده ایم.

انفعال در مقابل اندام وارگی سرزمین ایران

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انفعال در مقابل اندام وارگی سرزمین ایران را بحران دیگری دانست و گفت: زیادی از اشخاص که خود را آینده پژوه می‌دانند به خود اذن می‌دهند در مورد موجودیت واحد طبیعی، تاریخی و فرهنگی ایران شک ایجاد نموده و در مورد تقسیمات کشوری جدید، تغییر مرزها و غیره تئوری پردازی کنند.

این مطلبو از دست ندید!  مشاهده «کاراکال» گربه وحشی در حیات وحش ایلام+ تصویر

بهشتی اضافه کرد: اختلال  در اندام وارگی در اثر بی تدبیری و انفعال موجب ایجاد خلایی در ایران فرهنگی و مبدل شدن این منطقه به جولانگاه تروریسم بین المللی شده هست.

ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سوریه، افغانستان و عراق را سه عنصر شاخص توریستی دانست و اختلال اندام وارگی و بی توجهی به آن را عامل این مشکل عنوان نمود. 

 بهشتی با مطرح کردن پرسش‌هایی چون آیا می‌توان درختی بی بار را درختی مرده به حساب آورد یا بی‌برگی آن را به سبب پاییز و زمستان دانست؟ و امروز در کدام یک از این دو موضع قرار داریم، آیا با روش فعلی به سوی اضمحلال فرهنگ ایرانی می‌رویم یا در پاییز و زمستان هستیم؟، قرارگیری بر سر این دوراهی را به سبب لایه‌های بحرانی دانست و از فروپاشی، انزوای جهانی، شکارگر زدگی، احوال شکارگری و بحران مدنیت به ترتیب به عنوان  لایه‌های بحران در ایران نام برد.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: باید زودتر یکی از این دو راه را انتخاب نماییم یا باید با قطع امید از این سرزمین، در انتظار مرگش باشیم یا اینکه احتمال وجود افق روشنی را بدهیم و با شناخت کافی از سرزمین و شناسایی دقیق لایه‌های بحران این سرزمین را رهایی دهیم.

شکوفایی جوانه‌های بهار مدنیت

بهشتی تاکید کرد: برای رهایی این سرزمین باید به لایه‌های بحران و مواجهه جامعه ایرانی با آنان توجه کرد، در نزدیک ترین لایه بحران یعنی مدنیت، شاهد فروکش کردن این بحران هستیم و جوانه‌های بهار مدنیت را می‌توان ندید. 

 وی یکی از با اهمیت ترین نشانه‌های این امر را در شهرها دانست و گفت: در دوره غلبه بحران مدنیت، شاهد تسلط کمیت در شهرها بودیم و در هیچ چیزی زندگی و لطف و صفا وجود نداشت اما امروزه شاهد نشر زندگی از فضاهای خصوصی به شهر هستیم.

ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به وجود منحصرا ۷ کافی شاپ در سال ۱۳۷۶ در شهر تهران گفت: امروز ۵هزار کافی شاپ در این شهر وجود دارد.

بهشتی کافی شاپ را صحنه تعاملات اجتماعی دانست و گفت: امروزه زیادی از عرصه‌های عمومی در حال فتح توسط مردم هست گویی مردم در حال باز پس گیری شهر می باشند.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد: با افول بحران مدنیت و آغاز عرض اندام مدنیت، فرهنگ نیز مجال اظهار وجود پیدا می‌کند.

بهشتی با اشاره به تشریح فرهنگ به عنوان دانایی حاصل از همکاری تاریخی آدم با محیط، آن را دربردارنده چیزهای خوبی دانست که با افول بحران مدنیت در جامعه ایرانی مجال ظهور می‌یابند.

 

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری  با اشاره به کوچ گسترده ساکنان سواحل دجله و فرات به شهرهای بزرگ سوریه به سبب بحران آب، رخدادهای امروز سوریه را حاصل بحران مدنیت دانست.

بهشتی یکی از نشانه‌های افول بحران مدنیت و شکوفایی مدنیت را مطرح شدن این سوال از سوی جامعه دانست که من چه کسی و در کجا هستم؟

وی با اشاره به برپایی تورهای تهرانگردی در پایتخت ایران گفت: این شهر تنها پایتخت جهان هست که تورهای تهرانگردی دارد و تنها مشتری آن تهرانی‌ها می باشند.

 

زیادتر بخوانید:

بچه ناف «طهرونم»