گروه: بلیط
تاریخ: ۱۵:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
تقسیم مهیب طرفداران استقلال و پرسپولیس در شهرآورد!

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو، بر این اساس، دیگر هر دو تیم حاضر در شهرآورد ۵۰درصد سکوها را در اختیار نخواهند داشت و قرار هست ۹۰درصد ورزشگاه آزادی به تیم میزبان سپرده گردد. این حرکت در نگاه اول می‌تواند یک گام به طرف حرفه‌ای‌گری تلقی گردد اما اگر […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری دانشجو، بر این اساس، دیگر هر دو تیم حاضر در شهرآورد ۵۰درصد سکوها را در اختیار نخواهند داشت و قرار هست ۹۰درصد ورزشگاه آزادی به تیم میزبان سپرده گردد. این حرکت در نگاه اول می‌تواند یک گام به طرف حرفه‌ای‌گری تلقی گردد اما اگر سازوکار درست و دقیقی برای آن وجود نداشته باشد، شهرآورد در فراروی یک خطر بزرگ قرار خواهد گرفت. سازمان لیگ، تجربه موفقی را در فروش اینترنتی بلیت‌های این مسابقه پشت سر نگذاشت. در مقطعی که همه بلیت‌های شهرآورد به‌صورت آنلاین در دسترس هواداران فوتبال قرار می‌گرفتند، نابسامانی‌های عجیبی روی سکوها رخ داد. درحالی‌که همه بلیت‌های بازی در وب‌سایت رسمی فروش بلیت در اختیار هواداران قرار گرفته بود، انتظار می‌رفت سکوهای آزادی تماما پر گردد اما در روز برپایی مسابقه، ناگهان قسمتی از سکوهای هواداران استقلال تهی ‌ماند تا مشخص گردد پرسپولیسی‌ها بلیت‌های بیشتری را خریداری کرده‌اند. به همین سادگی، در نیمی از ورزشگاه جمعیت زیادتر از حجم حقیقی استادیوم مستقر شده بود و در نیم دیگر، سکوها علی رغم اتمام بلیت‌ها پر نشده بودند. اگر در طرح «90-10» نیز چنین بی‌نظمی‌هایی انجام گیرد، شاید اجرای آن به زمان دیگری موکول گردد؛ وقتی که در آن هر صندلی دارای شماره خاص خودش باشد و هر بلیت طبق شماره صندلی در اختیار هواداران قرار بگیرد.

سازمان لیگ، تصمیم تازه‌اش برای به هم زدن «تعادل» سکوها در شهرآورد را تحت‌تأثیر برنامه۹۰ گرفته هست اما شاید خوب تر باشد این نهاد به جای این میزان از کرنش در برابر برنامه‌های تلویزیونی، نقشه‌هایش را با اقدامات تحقیقاتی دقیق‌تر و فنی‌تر به فاز اجرا برساند. گمان می‎شد واقعی‌شدن ضیافت و میزبانی در شهرآورد و از میان‌بردن برابری تماشاگرها روی سکو، فشار را روی تیم مهمان افزایش خواهد داد و تساوی‌های پرشمار این مسابقه سنتی را به دست کم خواهد رساند اما واقعیت آن هست که همه تساوی‌های پرتکرار شهرآورد، تنها به‌خاطر جو ورزشگاه اتفاق نیفتاده‌اند. « «نباختن» به طور مستمر اولویت کلیدی سرخابی‌ها در این جدال خاص بوده و بعید به‌نظر می‌رسد «90-10» شدن سکوهای آزادی، در این اولویت تغییرچندانی به‌وجود بیاورد. در شهرآورد رفت لیگ هجدهم، همه‌‌چیز در فاز «آزمایش» قرار خواهد داشت. سازمان لیگ برای اجرای این طرح، باید مورد ها بسیار بسیاری نظیر نحوه فروش بلیت، چگونگی ساماندهی تماشاگرها، درصد سکوهای تهی و… اگر این تجربه نیز نظیر بلیت‌فروشی اینترنتی شهرآورد شکست بخورد، دیگربار ۲ حریف سنتی در فوتبال ایران، نیمی از سکوهای شهرآورد را به تسخیر خودشان در‌خواهند آورد.

این مطلبو از دست ندید!  آمار فروش تماشاخانه‌های اداره کل هنرهای نمایشی اعلام شد

اگر استقلال به‌عنوان میزبان دربی۸۸ نتواند قسمت ۹۰درصدی‌اش از این مسابقه را روی سکوها پر کند، چه سرنوشتی منتظر سکوهای تهی می باشد؟ جواب فتاحی به این سوال، تا حدود بسیاری نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد. مسئول برپایی مسابقات لیگ اعلام نموده که درصورت پرنشدن سکوهای ذی ربط به تیم میزبان در فاصله یک ساعت به برپایی بازی، هواداران تیم مهمان می‌توانند روی این سکوها حضور پیدا کنند؛ نقشه‌ای عجیب و منحصربه‌فرد که ابدا نسبتی با منطق ندارد. علی الظاهر فتاحی انتظار دارد در فاصله یک ساعت به آغاز بازی، دیگر هیچ‌کدام از هواداران استقلال در اطراف آزادی آفتابی نشوند و پرسپولیسی‌ها نیز از راه‌های دور و نزدیک، خودشان را به ورزشگاه برسانند تا درصورت پر‌نشدن سکوهای میزبان به‌عنوان هوادار «ذخیره» وارد استادیوم گردند. اگر پرسپولیسی‌ها خودشان را به‌عنوان هوادار استقلال جا بزنند و روی قسمتی از سکوهای تیم میزبان مستقر گردند، سازمان لیگ چگونه می‌تواند با این مبحث برخورد کند؟ اگر هواداران در «اقلیت» مانده تیم مهمان مورد حمله هواداران پرشمار میزبان قرار دریافت کنند، سازمان لیگ چگونه از آنان حراست خواهد کرد؟ البته که همه دیدارهای بزرگ فوتبال دنیا، با رعایت قوانین میزبانی و ضیافت برگزار می‌شود اما برای تیم‌هایی با استادیوم مشترک، وضعیت اندکی متمایز هست. حتی در شهرآورد بزرگ میلان، تیم مهمان سهمی در حدود ۳۵درصد دارد و در سن‌سیرو، خبری از حضور ۱۰درصدی تماشاگرها نیست. فوتبال ایران اما ناگهان قرار نیست پس از سال‌ها، شمایل ابدی آزادی در روز برپایی شهرآورد را بر هم بزند. به‌نظر می‌رسد تا وقتی که سازوکار دقیقی برای فروش بلیت طبق شماره صندلی وجود نداشته باشد، هر تصمیم متفاوتی به جای تبدیل‌شدن به فرصتی برای پیشرفت، یک تهدید برای فوتبال ایران می باشد.

مرجع: همشهری ورزشی