گروه: بلیط
تاریخ: ۱۷:۵۳ :: ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
تفریحات ورزشی خانوادگی چقدر برایتان هزینه به دنبال خواهد داشت؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛پدر همین که پشت دستور نشست، رو به اعضای خانواده کرد و سؤال کرد: «خب اکنون کجا برویم؟» سوالی تکراری و تقریبا بی جواب. کوچک‌ترین عضو خانواده، بدون هیچ معطلی گفت: «بریم شام بخوریم.»، برای چند لحظه همه در سکوت به فکر فرو […]

تفریحات خانوادگی چقدر برایتان هزینه به دنبال خواهد داشت؟به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛پدر همین که پشت دستور نشست، رو به اعضای خانواده کرد و سؤال کرد: «خب اکنون کجا برویم؟» سوالی تکراری و تقریبا بی جواب. کوچک‌ترین عضو خانواده، بدون هیچ معطلی گفت: «بریم شام بخوریم.»،

برای چند لحظه همه در سکوت به فکر فرو رفتند. مادر گفت: «بچه ها! امشب چه جور جایی دوست دارید؟ برویم پیاده روی یا در ماشین بمانیم؟» و بدون این که منتظرپاسخ دو سوالی که مطرح نموده بود، بماند دنبال کرد: «با پاساژ گردی موافقید؟» که با جواب منفی، البته هماهنگ و قاطع دیگران روبه رو گردید. پدر گفت: «چه طور است چرخی در خیابان‌ها بزنیم و بعدش سلامی به امام رضا (ع) عارض شویم و برگردیم.

پسر خانواده که از پیشنهاد پدر اندکی خوشش آمده بود گفت: «یعنی می‌رویم حرم برای زیارت؟» پدر گفت: «نه. سلام از راه دور، امروز بسیار خسته ام و توان راه رفتن ندارم. اگر هم بیرون آمده ام به علت شماست و الا من الان خانه را به هر جای دنیا ترجیح می‌دهم.» » پسر گفت: «پس قطعا به پارک هم نمی‌رویم.

اگر این طور است، من هم در خانه بمانم خوب تر است. من که باید در ماشین بنشینم پس همان خوب تر که جلوی تلویزیون باشم، دست کم چیز‌های جدیدتری می‌بینم!» پدر که از بحث‌های بی نتیجه خسته گردیده بود خودرو را روشن کرد و گفت: «حالا راه می‌افتیم، تا نگاه کنیم کجا قسمت می‌شود.» » همه در دلشان می‌دانستند که آخرش چه می‌شود.

مثل زیادتر شب‌ها چهار نفری پشت میز مملو از خوراکی‌های چرب یک فست فود نشستند و پس از این همه سخن و حدیث تنها نوآوری شان در انتخاب رستوران و نوع شام بود. مادر در میان لقمه‌های کشدار پیتزا با خودش فکر می‌کرد آیا همه وقت ها فراغت باید به رستوران و غذای بیرون ختم گردد؟ آیا نمی‌شود برنامه بهتری داشت تا همه از آن خشنود گردند و به مذاق جیب خانواده هم خوش بیاید؟ در دخل و خرج امروز چندین پیشنهاد تفریح و سرگرمی خانوادگی را ارزیابی می‌کنیم و برای این که حساب همه چیز دست تان بیاید، اهتمام کرده ایم هزینه هر کدام را دربیاوریم.

تنبلی را کنار بگذارید

  بسیاری از اشخاص، وقت ها فراغت و خوش گذرانی را با استراحت و بی تحرکی گره می‌زنند. در حالی که می‌توان از این زمان‌ها برای تزریق شادی و نشاط در خانواده استفاده نمود. منظور از تحرک، فعالیت‌های عجیب و غریب نیست. به طور مثال این که میان کوچه پس کوچه‌ها مثل پارکورمن‌ها بالا و پایین بپرید یا روی بند راه بروید! که البته اگر قدرت اش را دارید، خیلی هم تهی از لطف نیست.

تحرک در حقیقت از یک عزم آسان، اما مصمم برای پیاده روی در پارک آغاز می‌شود. در کمال خوشبختی در زیادتر منطقه های شهر، پارک‌ها و بوستان‌های بسیاری احداث شده است که بیشتر آن‌ها با وسایل اولیه ورزشی و بدن سازی تجهیز شده اند. این پارک‌ها از فرصت‌های شایسته ای برای گذران وقت ها فراغت با چاشنی ورزش بهره مند می باشند.

تنها خرجی که این نوع تفریح امکان دارد روی دست تان بگذارد، هزینه خرید یک جفت کفش ورزشی است. اگر می‌خواهید خیلی حرفه‌ای به نظر بیایید، باید هزینه خرید یک دست گرمکن ورزشی را هم به جان بخرید. اگر خیلی اهل برند پوشی نباشید و به کالای ایرانی اعتماد دارا باشید، می‌توانید کفش‌های مناسب ورزشی ایرانی را با نرخ ۶۰ تا ۱۰۰ هزار تومان تهیه کنید و الا کفش خارجی و مارک دار زیر ۲۵۰ هزار تومان در بازار پیدا نخواهید کرد. برای تهیه گرمکن ورزشی هم وضع به همین صورت است. لباس‌های ورزشی وطنی ۸۰ تا ۱۳۰ هزار تومان است در حالی که نرخ انواع برند آن سر به فلک می‌کشد و گاه تا ۴۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.

هر از گاهی تنی به آب بزنید

یادش به خیر قدیم‌ها همین که هوا گرم می‌شد راهی حیاط خانه می‌شدیم. اگر حوض داشتیم که نور علی نور بود و مثل این که یک استخر مخصوص داشته باشیم، جفت پا شیرجه می‌زدیم توی حوض، وگرنه یک تشت پر آب حکم همان حوض را برای مان داشت. آبتنی در زیر نور آفتاب حسابی می‌چسبید.

اما آیا این روز‌ها در خانه‌هایی که حیاط ندارند چه برسد به حوض و علی رغم بحران کم آبی باید فکر این تفریح کم هزینه و مفرح کودکی را از سر بیرون کرد؟ جواب این است که خیر. خوب ترین جایگزین حوض‌های قدیمی استخر‌ها و مجموعه‌های آبی است که در کمال خوشبختی در مشهد تعدادشان کم نیست. تنوع استخر‌ها و مجموعه‌های آبی دست شما را برای انتخاب انواع استخر‌ها از نظر خوب ترین، با کیفیت ترین، تمیز ترین، خلوت‌ترین، ارزان‌ترین و بزرگ‌ترین آن‌ها باز می‌گذارد.

نرخ ورودی استخر‌ها از ۱۷ تا ۲۵ هزار تومان است. در حالی که بلیت یک مجموعه آبی حدود ۲۰ تا ۴۶ هزارتومان هزینه دارد. علاوه بر مبلغ بلیت، باید هزینه خرید احتمالی امکانات شنا مثل مایو، کلاه، عینک و دماغی را نیز موردنظر قرار دهیم. پیشنهاد ما به شما این است که کار خرید وسایل مورد احتیاج را تا لحظه آخر و هنگام ورود به استخر به دیرکرد نیندازید.

چون که قدرت انتخاب تان به سبب نبود تنوع، بسیار کم می‌شود و مثل کسی که در گردنه گیر افتاده باشد به هر نرخ و هر جنسی رضایت خواهید داد. در مشهد خوب ترین منطقه‌ای که می‌توان امکانات ورزشی را خریداری کنید، انتهای خیابان سعدی است. تنوع مغازه‌ها و قیمت‌ها در این منطقه، مجال شایسته ای برای یک خرید هوشمندانه و اقتصادی را فراهم آورده است.

شهربازی ها، آدرنالین و هیجان

حقیقت این است که دنیای بدون هیجان، زیادتر از آن که برای آدم‌ها کسالت بار و یکنواخت باشد، ضرر دارد. کودکانی که بیشترین تجربه هیجان شان در طول روز مربوط به بردن یک فاز از صد‌ها فاز بازی‌های تبلت شان است، قطعا از هوش هیجانی مطلوبی بهره مند نیستند.

بدن این کودکان نیز متاسفانه در سال‌های آینده و در شرایط هیجانی و استرس زا، واکنش شایسته ای نخواهد داشت و گاه مخاطرات جدی برای تندرستی آن‌ها به وجود می‌آورد. متاسفانه یکی از عاملان افزایش قابل ملاحظه میزان سکته‌های مغزی در میان جوانان، نداشتن قدرت هماهنگی بدن آن‌ها با شرایط هیجانی است.

این مساله در حالی است که می‌توان به سادگی بدن را در این زمینه تقویت کرد. آسان‌ترین راه برای افزودن چاشنی آدرنالین به خون رفتن به شهربازی هاست. شهربازی‌ها با تنوع وسایل بازی و سرگرمی، می‌توانند رضایت طیف بسیاری از اشخاص را به دست آورند. به شما به عنوان والدین سفارش می‌کنیم، دست کم در ماه یک بار فرزندان تان را به شهر بازی ببرید.

بگذارید در دستگاه‌های استاندارد، بیم و هیجان را تجربه کنند، آدرنالین به خون شان ترشح گردد، رگ هایشان منبسط و گشادتر از همیشه گردد و قلب شان با سرعت بیشتری بتپد. با این کار شما بدن فزرندان تان را برای موقعیت‌های استرس زای حقیقی آماده می‌کنید تا اگر روزی به هر دلیلی قلب شان سریعتر از همیشه زد، اصطلاحا آخ نگویند! و اگر رگ هایشان منبسط گردید، دچار خون ریزی‌های مغزی نشوند.

این مطلبو از دست ندید!  لایحه نرخ کرایه تاکسی، مترو و اتوبوس به شورا رسید

تعداد شهربازی‌های دارای فضای باز در مشهد بسیار کم است حتی به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. اما خبر خوش آن که در فصل تابستان، همین شهر بازی‌های اندک برای رقابت در جلب مشتری، جشنواره‌های تخفیفی خوبی برپا می‌کنند. بجز نرخ بلیت ورودی که تقریبا در تمام شهر بازی‌ها یکسان است، در مورد هزینه‌ای که تفریح در شهربازی‌ها بر سبد خانواده تحمیل می‌کند، نمی‌توان اظهار نظر دقیقی داشت. اما به صورت متوسط می‌توان هزینه یک خانواده چهار نفره در شهربازی را که هرکدام از اعضا دست کم سه دستگاه بازی را تجربه کرده باشند معادل ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان تخمین کرد.

شهربازی‌های سر پوشیده نیز می‌توانند به افزایش آدرنالین خون کمک کنند، البته به میزان کمتر. در کمال خوشبختی تعداد این نوع شهر بازی‌ها در قیاس با انواع بازشان بسیار فراوان است، اما دارای محدودیت‌ها و ایراداتی می باشند. به طور مثال بجز تعداد اندکی از دستگاه‌ها در این نوع شهربازی، بقیه برای بازی کردن احتیاج به تحرک ندارند.

سرو صدای این شهربازی‌ها هم واقعا سرسام آور است. آلودگی صوتی در این مکان‌ها را می‌توان یکی از دلایل شایع سردرد پس از بازگشتن از آن‌ها دانست. گران بودن بازی با دستگاه‌ها با توجه به زمان اندک بازی قابل ملاحظه است. هزینه یک ساعت وقت گذرانی در شهربازی‌های سرپوشیده برای چهار نفر حدود ۱۴۰ هزار تومان می‌شود.

راکت به دست بگیرید

اگر دوست دارید چشمه‌ای از هنر‌های مخفی ورزشی تان را به رخ خانواده بکشید، ورزش هایی، چون بدمینتون و پینگ پنگ گزینه‌های خوبی به شمار می‌آیند. بدمینتون به عنوان ورزش مفرحی که احتیاج به زمین و امکانات خاصی ندارد مثل آن چه در تنیس باید وجود داشته باشد، بسیار مناسب است.

داشتن یک جفت راکت و یکی دو تا توپ پری، همه آن چیزی است که برای این ورزش پر جست و خیز احتیاج دارید. اگر به جنس درجه دوم رضایت می‌دهید مژدگانی دهید که تنها ۵۰ تا ۶۰ هزارتومان، پول لازم دارید تا وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید. اما اگر به دنبال راکت حرفه ای‌ها هستید باید خدمت تان بگویم که برای خرید یک جفت راکت چیزی حدود ۱۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان باید در نظر بگیرید.

پینگ پنگ هم ورزش شایسته ای است، به شرطی که در بوستان‌های مد نظرتان، میزش را تعبیه کرده باشند. در کمال خوشبختی در زیادتر فضا‌های سبز مشهد، میز‌های بتنی قرار دارد که علاقه‌مندان به پینگ پنگ را بی نصیب نمی‌گذارد. شما برای انجام این ورزش محبوب تنها به یک جفت راکت و چند توپ تخم مرغی احتیاج دارید.

دنیای راکت‌های پینگ پنگ خلاف شکل آسان شان، بسیار متنوع است و برند‌های بسیاری دارد. شاید برای شما هم جالب باشد که نرخ این راکت که تقریبا اندازه کف دست تان است، گاهی به ۶۰۰ هزار تومان هم می‌رسد. اما از آن جایی که شما خودتان را برای مسابقات تیم ملی آماده نمی‌کنید، خوب تر است از مدل‌های ۲۰ تا ۴۰ هزار تومانی این راکت‌ها تهیه کنید و از ورزش پینگ پنگ لذت ببرید.

با کلاس‌تر ورزش کنید

چند سالی می‌شود که پای ورزش‌های پیشرفته و فرنگی به باشگاه‌های ورزشی باز شده است. افرادی نیز در این میان با فهم مجال اقتصادی این ورزش ها، به ایجاد و راه اندازی باشگاه و مکان‌های چند منظوره برای پر کردن همزمان جیب خود و وقت ها فراغت جوانان اقدام کرده اند. ورزش هایی، چون بولینگ، بیلیارد و دارت در میان جوانان هواداران بسیاری پیدا نموده است.

از آن جایی که در این مکان‌های چند منظوره خدمات مربوط با خورد و خوراک نیز عرضه می‌شود، شما می‌توانید با رفتن به آن جا تا ساعت‌ها خوش بگذرانید. برخلاف نظر عده ای، در این نوع باشگاه‌ها می‌توان به صورت خانوادگی حضور یافت و لحظه های شیرینی را رقم زد. انجام یک ورزش جدید بسیار جالب و مفرح است.

البته خدا را چه دیده اید شاید استعداد نهفته یکی از اعضای خانواده هم در یکی از این ورزش‌های تازه وارد، شکوفا بشود! ورزش هایی، چون بولینگ و بیلیارد احتیاج به امکانات خاصی ندارد یا بگذارید خوب تر بگویم، امکانات خاص این ورزش‌ها توسط متولی باشگاه‌ها تهیه گردیده است و نیازی به خرید و اجاره به صورت مجزا آن‌ها نیست.

اما اگر این ورزش از یک تفریح و سرگرمی جدید مبدل به دغدغه مورد علاقه تان گردید، باید توجه دارا باشید که هزینه‌های سرسام آوری برای خرید امکانات آن پیش رو دارید. به طور مثال خرید یک میز بیلیارد به انضمام تمام وسایلش حدود ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان هزینه دارد یا لذت داشتن یک توپ شخصی بولینگ خرجی برابر با ۱۱۰ هزار تومان روی دست تان می‌گذارد.

هزینه وقت گذرانی در این باشگاه ها، تقریبا فراوان است و طبق میزان ساعتی که در آن جا هستید و حتی ورزشی که انتخاب می‌کنید، متغیر است. بماند که هر باشگاهی برای خود نرخ متفاوتی تشریح کرده است. اما به صورت متوسط می‌توان گفت: هزینه یک ساعت بازی بولینگ حدود ۸ تا ۱۰ هزار تومان، یک ساعت بیلیارد حدود ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان و یک دور مسابقه دارت ۸ نفره ۶ تا ۸ هزارتومان می باشد.

وقت ها فراغت با چاشنی تحرک

حقیقت این است که میزان تحرک بدنی اشخاص در قیاس با دهه‌های قبل کاهش بسیار بسیاری پیدا نموده است. این معضل، مسببان ابدی، چون خانه‌های آپارتمانی، زندگی شهری و تغییر سبک زندگی دارد. قربانی این اتفاق هم، سلامتی اشخاص است. سلامتی که متاسفانه با خطر خطر مبتلا شدن به چاقی، فشار خون، چربی خون و حتی انواع سرطان‌ها تهدید می‌شود. زیادتر کارشناسان از تغییر سبک زندگی به عنوان مهم‌ترین عامل در بهبود وضع تندرستی اشخاص یاد می‌کنند.

تغییراتی که باید همراه با تحرک، نشاط و انرژی زیادتر باشد. وقت ها فراغت خانواده ها، خوب ترین زمان برای تغییر سبک زندگی خانوادگی است. با یک برنامه ریزی اصولی و کاربردی می‌توان این خوش گذرانی‌های دسته جمعی را هدفمند کرد و با یک تیر چند نشان زد. نشان‌هایی چون: برداشتن گام‌هایی برای افزایش بهداشت روانی و تندرستی جسمانی در خانواده، نزدیک شدن اعضا و افزایش ابعاد همدلی در خانواده و سر انجام قرار گرفتن اعضا در نقش‌های جدید که باعث افزایش قدرت آن‌ها می‌شود. مثل پدری که در بیرون از شهر آشپزی را به عهده می‌گیرد یا فرزندی که مثل یک معلم شیوه یک بازی جدید را به بقیه تعلیم می‌دهد.

مرجع:خراسان