گروه: اخبار
تاریخ: ۵:۰۶ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
تعیین سقف افزایش حقوق، کیفیت تعلیم و پژوهش را کاهش می دهد

دکتر بهزاد مهکی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: تعیین سقف ۵ میلیون تومان برای افزایش حقوق اعضای هیات علمی در کمیسیون تلفیق بی پشتوانه و کار کارشناسی انجام شده و معلوم نیست این مبلغ از کجا و با از چه مبنایی آمده هست .   وی دنبال کرد: مصوبه […]

دکتر بهزاد مهکی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: تعیین سقف ۵ میلیون تومان برای افزایش حقوق اعضای هیات علمی در کمیسیون تلفیق بی پشتوانه و کار کارشناسی انجام شده و معلوم نیست این مبلغ از کجا و با از چه مبنایی آمده هست . 

 وی دنبال کرد: مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در ارتباط با عدم افزایش حقوق اعضای هیات علمی بیشتر از ۵ میلییون تومان در طراز اول عوام فریبی هست چراکه مطالبات عمومی در جامعه چیز دیگری بود و نظر عموم مردم این بود که نهادهایی خاص که عملکرد متناسبی نداشته و جواب گو نیستند  و در بودجه قسمت عمده ای را به خود اختصاص می دهند بودجه کمتری دریافت کنند اما برای اینکه اذهان عمومی فریب داده گردد در حال حاضر این مبحث را به سمت  قشر هیات علمی سوق داده شده هست. 

 دکتر مهکی با اشاره به اینکه در مورد حقوق اعضای هیات علمی باید چند نکته را موردنظر قرار داد گفت:  اعضای هیات علمی اگر خیلی خوب و موفق عمل کرده باشند در ۳۰ سالگی خدمت را شروع می کنند و این یعنی اینکه نسبت به اصناف دیگر عمری را از دست داده اند و ۱۰ تا ۱۲ سال دیرتر شاغل می گردند.  

 وی دنبال کرد: نکته دیگر این هست که حقوق اشخاص هیات علمی ثابت هست و بجز اینکه هر ساله که دولت حقوق کارمندان را افزایش می دهد دربردارنده مسائلی از قبیل اضافه کار و مزایا و غیره نمی توان. در حالیکه زیادی از کارمندان نسبت به حقوق خود درصد قابل ملاحظه ای اضافه کار دریافت می کنند، اما اعضای هیات علمی رشته های علوم پایه چیزی به عنوان اضافه کار، مزایا و کارانه ندارند و حقوق و  مزایای غیر مستمر نیز مبلغ قابل ملاحظه ای نیست. 

 این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه گفت: بیشترین ضربه از این مصوبه کمیسیون تلفیق به اعضای هیات علمی وارد می گردد و مسئولان از این مسئله عارضه نمی بینند اما جالب هست که در این مصوبه اعضای هیات علمی به صورت غیر منطقی در کنار مسئولان قرار داده شده اند در حالیکه  اعضای هیات علمی به طور اساسی از نظر مدرک و طبقه بندی و جایگاه شغلی سنخیتی با مسئولان ندارند. 

 مهکی تصریح نمود: نکته دیگر این هست که مبلغ ۵ میلیون تومان که در این مصوبه به عنوان سقف افزایش حقوق هر ساله تعیین شده هست ایراد آسان کارشناسی دارد که حتی این مبحث را هم مسئولین مورد توجه قرار نداده اند و آن این هست که با تعیین این سقف ۵ میلیون تومان به صورت مثال یک عضو هیات علمی که دو تا سه سال پیشینه کار دارد و ۵ میلیون تومان حقوق میگیرد  افزایش حقوقی نخواهد داشت  در حالیکه همکار وی با پایه یک و پیشینه کار کمتر که  ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق میگیرد با افزایش ۱۰ درصدی دریافتی اش به ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می رسد که این یک ایراد بزرگ هست و نظم و رویه معقول فعلی را بر هم می زند. 

احتمال ایجاد موجی از درخواست بازنشستگی اعضای هیات علمی 

 وی با تاکید بر اینکه مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در مورد تعیین سقف افزایش حقوق به میزان ۵ میلیون تومان عوام فریبانه، فریبکارانه و غیرکارشناسی هست، گفت: حقیقت این هست که اگر بخواهند این روند را دنبال کردند شأن و وضع اقتصادی اعضای هیات علمی به سمت نابسامانی می رود و به جایگاه نامطلوبی خواهد رسید، وضعیتی که در حال حاضر برای معلمین به وجود آمده هست.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بر طبق این مصوبه علاوه بر اینکه جایزه محدود می گردد به سبب سقفی که قرار داده شده هست اگر بازنشستگی بعضی از اعضا هیات علمی در سال بعد اتفاق افتد حدود ۳۰۰ میلیون تومان خسارت خواهند دید در نتیجه این اشخاص درخواست بازنشستگی می دهند و موجی از بازنشستگی ایجاد می گردد که در عمل خسارت جبران ناپذیری به سامانه آموزشی وارد می گردد و زیادی از نیروهای خبره و مرجع در رشته های متفاوت را از دست خواهیم داد. 

بعضی در پی تضعیف ارتباط دولت با اعضای هیات علمی می باشند

 وی با بیان اینکه بعضی در پی تضعیف ارتباط دولت با اعضای هیات علمی می باشند گفت: یکی از پشتوانه های دولت اصلاحات و در حال حاضر دولت اعتدال اعضای هیات علمی بوده ، اما می باشند کسانی که از این طریق قصد دارند ارتباط نیروهای علمی، فرهنگی، دانشگاهی و نابغه را با دولت تضعیف کنند.

مهکی در ادامه تصریح نمود: در حل حاضر بنای اعتراض دانشگاهیان و اعضای هیات علمی به مدارا هست و بنا بر این هست که مشکلی پیش نیاید ولی گفت وگو هایی شده مبنی بر این که اگر این مصوبه کمیسیون تلفیق، در صحن علمی مجلس نیز تصویب گردد اعضای هیات علمی دانشگاه ها طبعا با محافظت احترام به ساختار قانونی کشور یک اعتراض عمومی انجام خواهند داد و به عنوان مثال یک هفته در کلاس های درس حاضر نشوند.  

    استاد علوم پایه دانشگاه اصفهان در انتهاء بیان کرد: امید داریم نمایندگانی که خود نیز از اعضای هیات علمی می باشند و با دردها زیادتر آشنا می باشند صدای ما را بشنوند و اذن ندهند که این مسئله مشکلی ایجاد کند. 

انتهای پیام