تاریخ: ۱۷:۴۳ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
تضعیف صادرات خراسان رضوی با بخشنامه‌های دولتی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پرستوها، فیروز ابراهیمی دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: بخش عمده‌ای از معضلات اقتصادی ما ناشی از مشکلات کشوری است و عمدتاً تصمیمات در پایتخت گرفته می‌شود. وی بابیان اینکه اگر بخواهیم صادرات […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پرستوها، فیروز ابراهیمی دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: بخش عمده‌ای از معضلات اقتصادی ما ناشی از مشکلات کشوری است و عمدتاً تصمیمات در پایتخت گرفته می‌شود.

وی بابیان اینکه اگر بخواهیم صادرات غیرنفتی‌مان رونق بگیرد باید کالای قابل‌رقابت داشته باشیم و برخی از بخشنامه‌ها به این مشکل اضافه می‌شوند، افزود: بخشنامه‌ای که معاون اول رئیس‌جمهور برای برگشت ارز حاصل از صادرات از طریق نظام بانکی برای استان ما مشکل ایجاد کرده است.

ابراهیمی تأکید کرد: استان خراسان رضوی دارای شرایط ویژه‌ای است و بخشنامه تنها برای شرکت‌های نفتی و پتروشیمی کاربردی است و برای صادرت خراسان رضوی منفعتی ندارد.

دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی ادامه داد: زمانی که تجارت در خراسان رضوی عمدتاً با کشورهای همسایه و تجار خارجی به‌صورت نقدی و حضوری است و برگشت ارز حاصل از صادرات به حوزه صادرات خراسان رضوی شدیداً آسیب می‌زند.

ابراهیمی افزود: بنا بود ۱۶ هزار میلیارد تومان برای واحدهایی که دارای مشکل بودند واریز شود و طبق گفته مسئولین قرار بود ۵ درصد یارانه از سوی سازمان برنامه‌وبودجه پرداخت شود.

وی افزود: سازمان برنامه بودجه پس از ثبت‌نام‌ها و تشکیل کارگروه‌ها اعلام کرده از ابتدای کار بنایی برای پرداخت یارانه نبوده و این اطلاعات به‌غلط منتشرشده است.

ابراهیمی ادامه داد: درنهایت اعلام شد برای حمایت از تولید تسهیلاتی با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار به واحدهای تولیدی داده شود که در این صورت نیاز به درگیر شدن این واحد نبود زیرا با همین نرخ می‌توانستند از بانک‌ها دریافت کنند زیرا تنها مزیتش برخورداری از یارانه بود.

دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی بیان داشت: تسهیلات حمایت از تولید دارای دو مزیت دیگر بود که یکی پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان داری چک برگشتی و یا معوقه‌های بانکی بود.

وی خاطرنشان کرد سهم استان از تسهیلات ۷۶۳ میلیارد طبق آخرین اطلاعات به‌دست‌آمده نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخته‌شده و مابقی در فرایند پیگیری و پرداخت است.

ابراهیمی با تأکید بر اینکه از روند کند پرداخت تسهیلات به صنایع انتقاد داریم، بیان داشت: درحالی‌که روزهای انتهای سال نزدیک می‌شویم انتظار داشتیم با تسهیل واگذاری روند پرداخت تسهیلات سرعت پیدا کند.

دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی با اشاره به اینکه نرخ سود بانکی تسهیلات بالاست، گفت: حاشیه سود در صنعت به صورتی نیست که توانایی پرداخت سود ۱۸ درصد وجود داشته باشد و برخی از بانک‌ها با روش‌های غیرقانونی بخشنامه‌های بانک مرکزی را دور می‌زنند و گران‌تر تسهیلات را به صنعت پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد: دریافت اقساط زودتر از موعد و یا دریافت بخشی از وام به نام سپرده‌گذاری ازجمله روش‌های غیرقانونی بانک‌ها است که در تسهیلات حمایت از تولید برخی از بانک‌ها از آن استفاده کرده‌اند.

ابراهیمی تصریح کرد: آمار هشت ماه سال ۹۵ به نسبت ۹۲ مبین رشد ۲ درصدی صادرات است و بعد از دو سال روند منفی به این نتیجه رسیده‌ایم.

وی افزود: در حوزه صادرات دو زخم کهنه داریم و هرسال این دمل‌های چرکین سرباز می‌زند و به سال بعد منتقل می‌شود.

دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی بیان داشت: در چند سال گذشته مشکل کبود واگن داشتیم و هرسال این اتفاق می‌افتد و یک برنامه زیربنایی برای آن وجود ندارد و این‌یکی از موانع جدی ما بوده است و این امسال به چشم خورد.

ابراهیمی ادامه داد: در کشورهای منطقه مرسوم است جوایز صادراتی داده می‌شود و امسال این جوایز به صادر کندگان پرداخت‌نشده از سویی هم هزینه‌های سربار تولید به‌گونه‌ای است که توانایی رقابت در بازار وجود ندارد.

وی ادامه داد: نرخ تأمین مالی به‌عنوان یک پارامتر مؤثر در تولید کالا در کشور ما ۵ برابر کشورهای منطقه است و این توان رقابت را از صادرکنندگان می‌گیرد.

دبیر خانه صنعت و معدن خراسان رضوی گفت: بخش عمده‌ای از معضلات اقتصادی ما ناشی از مشکلات کشوری است و عمدتاً تصمیمات در پایتخت گرفته می‌شود.

وی در انتها بیان داشت: سیاست خارجی نقش مهمی در صادرات و تجارت دارد البته استان خراسان رضوی باوجود مسائلی بازهم در ۵ رتبه اول صادرات کشور قرار داشته است.