تاریخ: ۲۰:۵۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
تصریح نگاه قرآن به محیط زیست در نشست دینی ایران و کره جنوبی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ایکنا؛ هفتمین گفت و گوی دینی مرکز اظهار کرد و گوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کنفرانس ادیان برای صلح کره جنوبی با عنوان «دین و محیط زیست» پس از ظهر امروز(۱۴ آذرماه) با حضور اندیشمندان مسلمان، مسیحی کاتولیک و بودایی […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ایکنا؛ هفتمین گفت و گوی دینی مرکز اظهار کرد و گوی ادیان و فرهنگ های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کنفرانس ادیان برای صلح کره جنوبی با عنوان «دین و محیط زیست» پس از ظهر امروز(۱۴ آذرماه) با حضور اندیشمندان مسلمان، مسیحی کاتولیک و بودایی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار گردید.

آیت الله محمد علی تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، اسقف اعظم «کیم هی جونگ»، ریاست کنفرانس ادیان برای صلح کره جنوبی، آیت الله سید مصطفی پژوهشگر داماد، ریاست گروه علم فرهنگستان علوم ايران، حجت الاسلام مهدی ایمانی پور، دستیار ارشد ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمد مسجد جامعی، مشاور دانشگاه ادیان و مذاهب و مانک جونگ گک، مسئول گفت و گوی بینادینی کنفرانس ادیان برای صلح کره جنوبی من جمله حاضران در این نشست بودند.

آیت الله تسخیری: تسبیح، سجود و خلافت آدم؛ حقیقتی قرآنی

آیت الله تسخیری، سخنران نخست مراسم با تصریح نگاه قرآن به محیط زیست گفت: یکی از نکات با اهمیت در قرآن مسأله تسخیر طبیعت برای تکامل انسانی هست، این با اهمیت هست که ما خودمان را موظف بدانیم که از همه زمینه های تعمیر(عمران) طبیعت استفاده نماییم و به سیر تکامل معنوی دست یابیم.

وی اضافه کرد: همه موجودات مخلوقات خداوند بوده و همه هماهنگ در تسبیح الهی می باشند. ما این تسبیح را شاید نفهمیم، اما باید بدانیم که تسبیح، سجود و خلافت آدم یک واقعیت قرآنی هست.

کیم هی جونگ: مسئول مراقبت از طبیعت هستیم

ریاست کنفرانس ادیان برای صلح کره جنوبی نیز گفت: خدای توانا به ما طبیعت را عطا کرد و ما نباید به آن آزار برسانیم، لکن مسئول مراقبت از طبیعت هستیم و خداوند ما را مسئول محافظت محیط زیست دانسته هست.

کیم هی جونگ در ادامه اضافه کرد: ما باید بدانیم ابزارهای مختلفی برای محافظت طبیعت در اختیار داریم و بدانیم که تفاوت توان دارد مبنایی باشد که ما را به تعادل و هارمونی سوق دهد، من اعتقاد دارم ادیان توان دارند با هم مشارکت کرده و جهانی زیبا بسازند.

پژوهشگر داماد: از نگاه قرآن خدا جدای از جهان نیست

در ادامه نشست آیت الله سید مصطفی پژوهشگر داماد سخنرانی نمود و گفت: دیدگاه قرآن به طبیعت این هست که خدا جدای از جهان نیست و جهان از نظر قرآن، آیت حق هست، آیه به معنای نمود حق هست نه نشانه، خدا طبیعت را می نمایاند، اگر طبیعت نمود حق باشد، این طبیعت برای ما مقدس هست، چون جلوه حق هست.

وی تصریح کرد: یک مؤمن خداپرست وقتی طبیعت را می بیند، گویی حق را می بیند و نگاه او قدسی هست، مؤمن عاشق طبیعت هست و آدم و طبیعت تسبیح حق می گویند، اگر این چنین ببینیم، مخرب و مفسد در ارض نخواهیم بود.

این مطلبو از دست ندید!  عکس/ مراسم افطار مردمی در پل طبیعت تهران

آیت الله پژوهشگر داماد تصریح نمود: فساد در زمین، هوا و دریا به دست بشریت دو از خدا که خود را به جای خدا نشانده و زندگی را بر خود ضیق(تنگ) کرده هست، صورت می گیرد، این در حالی هست که ما باید شاکر موهبت ها باشیم و به آن احترام بگذاریم و به آغوش خدا برگشته و سجده بر حق کنیم.

خلیفه ارامنه تهران: در مورد نقش دین در مقابل طبیعت عمیق تر بیندیشم

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران نیز که در نشست حضور داشت، در سخنانی گفت: طبق برداشت ما، آدم حافظ کل طبیعت هست و باید مواظب طبیعت باشد، در کتاب مقدس(کتاب مقدس مسیحیان)، آسمان و طبیعت، خلقت و بزرگی خدا را به نمایش می گذارند.

وی علاوه بر این اضافه کرد: در کتاب مقدس، خدا جهان را برای ما خلق کرده نه برای خودش، جهان آفریده گردید تا ما از آن استفاده نماییم.

سیبوه سرکیسیان در انتهاء تصریح کرد: مبحث نشست امروز ما را ودار می کند که در مورد نقش دین در مقابل طبیعت عمیق تر بیندیشیم.

حجت الاسلام ایمانی پور: راهکارهای عملی محافظت محیط زیست را دریابیم

حجت‌الاسلام مهدی ایمانی‌پور، دستیار ارشد رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنرانی خود در هفتمين دور گفت‌وگوی دینی ایران و کره‌ جنوبی، برپایی این دور از گفت‌وگوها را حاکی اعتقاد طرفین به آن دانست و گفت: خوب ترین سبب موفقیت بودن گفت‌وگوها، دوام آن هست.

وی پس از آن پیشنهاد داد که گفت‌وگوهای دينی با مبحث «دين و محيط زيست» علاوه بر بيان مشترکات موجود، به راهكار‌های عملی برای مراقبت از محیط زیست هم پرداخته گردد.

وی در انتهاء ابراز امیدواری نمود که در یک اقدام مشترک، تلاشی برای ارائه مبانی دینی در دفاع از محیط زیست و عکس العمل به موقع نسبت به خراب کردن و محیط زیست از سوی رهبران و شخصیت‌های بعضی کشورها صورت پذیرد.

مانک جونگ گک: دین در خط مقدم محافظت محیط زیست باشد

مانک جونگ گک، مسئول گفت‌وگوی بینادینی کنفرانس ادیان برای صلح کره‌ جنوبی نیز در نشست امروز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: طبق آموزه‌های دينی، ما نبايد فاتحان طبیعت باشیم؛ لکن باید در پی آن باشیم که از طبیعت مراقبت كنيم.

وی اضافه کرد: دین می‌تواند در خط مقدم مراقبت از محیط زیست باشد. ما می‌توانیم به مردم پیشنهاد دهیم که از مقولات انسان‌محور فاصله دریافت کنند و به سراغ عمل کردن به آموزه‌های دینی برای محافظت طبیعت بروند و مرزهایی را که وجود دارد، در این حوزه نابود کنند.

انتهای پیام