تاریخ: ۱۷:۳۰ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
تشییع پیکر امیر عسکری هنرمند عنبرآبادی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از عنبرآباد، با حضور مسئولان و اهالی فرهنگ هنر پیکر امیر عسکری شاعر، نویسنده، بازیگر و مستندساز عنبرآبادی بعد از ظهر امروز تشییع شد. مرحوم امیر عسکری، یکم آبان ماه سال ۱۳۵۷ در بحبوحه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در خانواده‌ای کشاورز و مذهبی در […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری فارس از عنبرآباد، با حضور مسئولان و اهالی فرهنگ هنر پیکر امیر عسکری شاعر، نویسنده، بازیگر و مستندساز عنبرآبادی بعد از ظهر امروز تشییع شد.

مرحوم امیر عسکری، یکم آبان ماه سال ۱۳۵۷ در بحبوحه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در خانواده‌ای کشاورز و مذهبی در روستای کویز سفلی از توابع شهرستان عنبرآباد دیده به جهان گشود.

وی دوران ابتدایی را در روستای زادگاهش در مدرسه شهید دارا خسروی و مقطع راهنمایی را در مدرسه شهید گلشنی شهر مردهک به پایان رسانید.

زنده یاد امیر عسکری، همزمان با مهاجرت والدینش به شهرستان عنبرآباد، دوران تحصیلی در مقطع دبیرستان را در مدرسه شهید معتمد در رشته ادبیات به پایان رسانید.

وضعیت نامناسب اقتصادی، وی را از ادامه تحصیل در مقطع دانشگاه باز داشت، اما از آن جایی که او شیفته ادبیات به ویژه شعر و نویسندگی بود، وی به سمت کانون‌های ادبیات کشیده شود.

مرحوم عسکری علاوه بر شعر در زمینه خطاطی، نقاشی، نویسندگی، بازیگری و مستندسازی ید قدرتمندی داشت و هوش سرشارش در زمینه شعر و متون ادبی موجب شد تا در هفته‌نامه‌هایی چون عبور، فراتر از چپ، کمنزیل قلم‌زنی کند و همزمان به عنوان سردبیری هفته نامه رودبار زمین مشغول به فعالیت خبری شد.

وی همچنین به عنوان نماینده هفته نامه سرای وطن در شهرستان سیرجان با این هفته نامه همکاری کرد.

زنده یاد امیر عسکری از خویش آثاری فاخر چون؛ بلوچ زنی به نام طلیح، رمان خون و خون بست، کتاب شعر، شش داستان کوتاه و کتاب شهید احمدیوسفی را بر جای گذاشت که به عنوان سند ادبی استان کرمان به ویژه شهرستان عنبرآباد محسوب می‌شود.

این مطلبو از دست ندید!  ضرورت انجام آمایش زیست محیطی برای استقرار کلبه های شناور در تالاب انزلی

وی همچنین در رساندن صدای محرومان جامعه که از خشکسالی‌های چند ساله منطقه سیلی خورده بودند در قالب خلق مستندهایی فاخر چون بلند همت، دوساری نگینی در دل ارت و مستند سیرجان زحمات زیادی را متحمل شد.

بازی وی در فیلم سینمایی معمای ارت که از شبکه آی فیلم و شبکه‌های استانی پخش شد، نمونه‌ای از هنر ماندگار این هنرمندی عنبرآبادی است.

وی مستندی در رابطه با مرکبات غنی خطه جنوب استان کرمان به مدت ۲۱ دقیقه تولید کرد که به علت مسائل مالی و عدم بودجه کافی این مستند هیچ‌گاه روی آنتن نرفت.

تلاش بی وقفه وی را می‌شود در ساخت مستند پنج تن مقدس که مکررا از شبکه کرمان پخش شد دید.

وی اواخر عمر خود توانست، مجوز کارگردانی را از انجمن سینمای جوان کشور اخذ کند و به کسوت ریاست انجمن شعر و عضو انجمن خوشنویسان ایران در آید از مرحوم چند کتاب ناتمام به یادگار مانده که عمر کوتاهش اجازه خلق این آثار را به او نداد.

مرحوم امیر عسکری این هنرمند خوش ذوق عنبرآبادی روز شنبه ۹ بهمن ماه جاری به علت عارضه ایست قلبی در دیده از جهان فروبست و به دیار باقی شتافت.