تاریخ: ۲۱:۰۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
تسبیح، سجود و خلافت آدم یک واقعیت قرآنی هست

وی در ادامه، اضافه کرد: مبحث محیط زیست و نگاه ادیان به محیط زیست، از نظر اسلام هم ارزش‌های اسلامی و هم بینش‌های جهانی اسلامی و هم قواعد کلیدی اسلام در مسأله محیط زیست درگیر می‌کند. آیت‎الله تسخیری تصریح نمود: در جهان بینی اسلام، مسأله خلافت آدم مطرح هست. در جاهای متفاوت در قرآن کریم […]

وی در ادامه، اضافه کرد: مبحث محیط زیست و نگاه ادیان به محیط زیست، از نظر اسلام هم ارزش‌های اسلامی و هم بینش‌های جهانی اسلامی و هم قواعد کلیدی اسلام در مسأله محیط زیست درگیر می‌کند.

آیت‎الله تسخیری تصریح نمود: در جهان بینی اسلام، مسأله خلافت آدم مطرح هست. در جاهای متفاوت در قرآن کریم نسبت به اینکه آدم خلیفه الله فی الارض هست و یکی از وظیفه ها اصالی آدم تعمیر زمین، تعمیر محیط زیست هست، اهتمام شده و اهتمام دارد از این عنوان نقشی برای طبیعت آدم و تکامل آدم بهره ببرد.

یکی از نکات با اهمیت در قرآن مسأله تسخیر طبیعت برای تکامل انسانی هست.

آیت‎الله تسخیری اضافه کرد: ارزش‌های اسلامی این نکته را مورد تفقد قرار می‌دهد و هم بینش‌های جهان اسلام این مسأله را مورد اهتمام قرار می‌دهد و هم قواعد رفتاری و فقهی این مسآله را اهتمام می‌کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام دنبال کرد: آدم و دین آدم با فطرت آدم هماهنگ هست و به صورت طبیعی با حرکت جهان هماهنگ می باشد و از آنجایی که جهان در تسخیر آدم هست، آدم باید به خوب ترین وجه از آن برای تحقق وظیفه ها انسانی بزرگ استفاده نماید.

این مطلبو از دست ندید!  افزایش سفر گردشگران عمانی به ایران

وی در اظهارات خود، گفت: در ادیان دیگر هم مسأله فطرت و تسخیر طبیعت برای آدم مطرح هست و یک حالت طبیعی هست که بین آدم عابد و طبیعت به خداوند رسید.

ما این تسبیح را شاید نفهمیم، اما اگر اعتقاد به این تسبیح مشترک ایمان دارا باشیم باید بدانیم که تسبیح، سجود و خلافت آدم یک واقعیت قرآنی هست. در روایات به صورت کامل از این سازگاری به فاز یک عاطفه خاص بین آدم و طبیعت برقرار می‌شود.

انتهای پیام