تاریخ: ۲۱:۰۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۵
تسبیح، سجود و خلافت آدم یک واقعیت قرآنی هست

وی در ادامه، اضافه کرد: مبحث محیط زیست و نگاه ادیان به محیط زیست، از نظر اسلام هم ارزش‌های اسلامی و هم بینش‌های جهانی اسلامی و هم قواعد کلیدی اسلام در مسأله محیط زیست درگیر می‌کند. آیت‎الله تسخیری تصریح نمود: در جهان بینی اسلام، مسأله خلافت آدم مطرح هست. در جاهای متفاوت در قرآن کریم […]

وی در ادامه، اضافه کرد: مبحث محیط زیست و نگاه ادیان به محیط زیست، از نظر اسلام هم ارزش‌های اسلامی و هم بینش‌های جهانی اسلامی و هم قواعد کلیدی اسلام در مسأله محیط زیست درگیر می‌کند.

آیت‎الله تسخیری تصریح نمود: در جهان بینی اسلام، مسأله خلافت آدم مطرح هست. در جاهای متفاوت در قرآن کریم نسبت به اینکه آدم خلیفه الله فی الارض هست و یکی از وظیفه ها اصالی آدم تعمیر زمین، تعمیر محیط زیست هست، اهتمام شده و اهتمام دارد از این عنوان نقشی برای طبیعت آدم و تکامل آدم بهره ببرد.

یکی از نکات با اهمیت در قرآن مسأله تسخیر طبیعت برای تکامل انسانی هست.

آیت‎الله تسخیری اضافه کرد: ارزش‌های اسلامی این نکته را مورد تفقد قرار می‌دهد و هم بینش‌های جهان اسلام این مسأله را مورد اهتمام قرار می‌دهد و هم قواعد رفتاری و فقهی این مسآله را اهتمام می‌کند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام دنبال کرد: آدم و دین آدم با فطرت آدم هماهنگ هست و به صورت طبیعی با حرکت جهان هماهنگ می باشد و از آنجایی که جهان در تسخیر آدم هست، آدم باید به خوب ترین وجه از آن برای تحقق وظیفه ها انسانی بزرگ استفاده نماید.

این مطلبو از دست ندید!  ۶۵۰ پستاندار و پرنده در کردستان رها سازی شد

وی در اظهارات خود، گفت: در ادیان دیگر هم مسأله فطرت و تسخیر طبیعت برای آدم مطرح هست و یک حالت طبیعی هست که بین آدم عابد و طبیعت به خداوند رسید.

ما این تسبیح را شاید نفهمیم، اما اگر اعتقاد به این تسبیح مشترک ایمان دارا باشیم باید بدانیم که تسبیح، سجود و خلافت آدم یک واقعیت قرآنی هست. در روایات به صورت کامل از این سازگاری به فاز یک عاطفه خاص بین آدم و طبیعت برقرار می‌شود.

انتهای پیام