تاریخ: ۱۱:۱۴ :: ۱۳۹۷/۰۱/۱۸
تریل و ارزش آن در گردشگری مسئولانه

hgh724: hgh724: تریل طبق معمول به مسیری غیر از مسیر کلیدی گفته می گردد. در انگلیس و ایرلند زیادتر از واژه path و footpath برای مسیرهای پیاده روی استفاده می گردد. در آمریکای شمالی نیز واژه تریل را زیادتر برای مسیرهای پیاده روی در امتداد رودخانه، و یا مسیرهایی در منطقه های روستایی و حومه […]

hgh724: hgh724: تریل طبق معمول به مسیری غیر از مسیر کلیدی گفته می گردد. در انگلیس و ایرلند زیادتر از واژه path و footpath برای مسیرهای پیاده روی استفاده می گردد.

در آمریکای شمالی نیز واژه تریل را زیادتر برای مسیرهای پیاده روی در امتداد رودخانه، و یا مسیرهایی در منطقه های روستایی و حومه که به جاده کلیدی و بزرگراه ها منتهی می گردد، به کار می برند.

تریل چیست و چه اهمیتی در گردشگری مسئولانه دارد؟

بعضی از تریل ها تنها یک کاربرد دارند و تنها برای پیاده روی، یا دوچرخه سواری و یا اسب سواری استفاده می گردند و یا تنها مالرو می باشند؛ در حالتی که بعضی از تریل ها چند منظوره می باشند و میتوان از آن هم برای فعالیت های طبیعت کانون و یا ماجراجویانه و هم برای رفت و آمد احشام استفاده نمود.

در فرهنگ لغت تریل به مسیری ناهموار در منطقه های جنگلی و حومه شهرها گفته می گردد. در جایی دیگر، تریل شکل امتداد یافته ای از یک مسیر کلیدی هست که برای هدف خاصی ایجاد می گردد

تریل چیست و چه اهمیتی در گردشگری مسئولانه دارد؟

در جایی دیگر، تریل شکل امتداد یافته ای از یک مسیر کلیدی هست که برای هدف خاصی ایجاد می شودبیشتر کسانی که طبیعت گردی و کوهنوردی جزء جدانشدنی برنامه های زندگی آنان هست، قطعا برایشان پیش آمده که از فرسوده اقدامات ورزش خود و یا از مربیان خود شنیده اند که قطعا در یک پاکوب و پی در پی حرکت کنید.

شاید عبارت پاکوب ترجمه کاملی برای واژه Trail نباشد، اما لااقل در مسیرهای کوهستانی زیادتر به پاکوب شناخته می گردد.

در استرالیا زیادتر از واژه track برای این چنین مسیرها استفاده می کنند، این واژه برای مسیرهای کوهنوردی هم کاربرد دارد و وقتی که مسیری توسط GPS ثبت می گردد، به اصطلاح می گوییم track قله را ثبت کردیم.

تریل چیست و چه اهمیتی در گردشگری مسئولانه دارد؟

تریل ها را برطبق نوع کاربردی که دارند میتوان در مکان های مختلفی ایجاد کرد؛

در نواحی جنگلی با پوشش گیاهی انبوه، ایجاد تریل که عمدتا با استفاده از تخته ها و سطوح چوبی، نرده های چوبی، سنگ، تابلوهای راهنما و دیگر اجزاء سازگار با محیط زیست ایجاد می گردد، هم توان دارد به جلوگیری از گم شدن و سردرگمی طبیعت گردها کمک کند و هم به مراقبت از پوشش گیاهی و جلوگیری از خراب کردن بافت خاک و جنگل.

در دیگر نواحی نیز مثل کوهپایه ها و نواحی کوهستانی، دشت ها و مراتع، پارک ها ملی، حاشیه رودخانه ها و حتی سایت های تاریخی و باستانی مورد توجه گردشگران، ایجاد تریل لزوم دارد.

بسته به اینکه محیطی که تریل در آن ایجاد شده هست، محیط جنگلی و یا یک پارک ملی برای فعالیت های اکوتوریسمی باشد، و یا در دامنه کوهپایه ها و ژئوسایت ها و سایت هایی که به لحاظ زمین گردشگری دارای ارزش ملی و یا جهانی می باشند، تریل طراحی و ایجاد شده باشد، میتوان اصطلاح “اکوتریل” و “ژئوتریل” را برای آن به کار برد.

اما در حالت عمومی همان تریل عنوان شایسته ای برای این چنین مسیرهای هدفمند هست.

در ایجاد تریل ها از هر نوعی که باشند چند نکته وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد:

تریل چیست و چه اهمیتی در گردشگری مسئولانه دارد؟

از عناصر سازگار با محیط زیست استفاده گردد:

اینکه در ساخت یک تریل یا مسیر از عناصر موجود در طبیعت مثل سنگ و چوب استفاده گردد برای این منظور هست، که این ساخت و ساز، خود برای بافت طبیعی منطقه ایجاد مشکل نکند و اصل مراقبت از محیط زیست مورد توجه قرار گیرد.

در ایجاد یک تریل اجزاء باید سازگار با محیط طبیعی و بافت گیاهی منطقه باشد. و خوب تر هست از عناصر موجود در همان منطقه ای که قرار هست تریل در آن ایجاد گردد، بهره برداری گردد.

تریل چیست و چه اهمیتی در گردشگری مسئولانه دارد؟

از ایجاد مسیرهای مکرر جلوگیری گردد:

اینکه هر گردشگری بخواهد بنا به سلیقه خود مسیری را برای رسیدن به مقصد انتخاب نماید

و با ایجاد ده ها مسیر پاکوب، به پوشش گیاهی منطقه و بافت خاک عارضه برساند، شاید با اهمیت ترین سبب ایجاد یک تریل باشد.

این تفاوت سلیقه علاوه بر اینکه با خراب کردن پوشش گیاهی بنابراین گام برداری های غیر اصولی، استفاده از ابزارهایی چون باتوم، کلنگ و … آن هم بدون محافظ سخمه و یا استفاده

از کفشهای عاج دار که خود باعث خراب کردن پوشش گیاهی می گردد، به خراب کردن پوشش گیاهی منطقه می انجامد، علاوه بر آن فرسایش خاک منطقه را باعث شده و

به سبب نابود شدن مراجع غذایی جانوران گیاه خوار، جمعیت گونه های جانوری را نیز در فراروی نابود شدن و انقراض قرار می دهد.

استفاده از باتوم گرچه به هنگام فرود توان دارد به کوهنوردان برای جلوگیری از صدمات وارده به زانوها کمک کند، اما در زیادی مورد ها دیده شده که در مواقعی که احتیاج نبوده از باتوم استفاده شده هست،

در حالی که سخمه باتوم صدمات جبران ناپذیری به پوشش گیاهی و بافت خاک منطقه های کوهستانی وارد ساخته و بنابراین آن جمعیت گونه های جانوری را در فراروی خطر نابود شدن قرار میدهد.

تریل چیست و چه اهمیتی در گردشگری مسئولانه دارد؟

استفاده از تابلوهای راهنما:

در ایجاد یک تریل قطعا باید از تابلوهای راهنما استفاده نمود. اسم مسیر و یا مقصد را بر روی تابلو قید کرد و مسافت زمانی تقریبی تا مقصد را به تفکیک نوع فعالیت متذکر گردید.

این مطلبو از دست ندید!  لحظه شماری گردشگران برای بازدید از قلعه سردار اسعد بختیاری + تصاویر

اگر در طول مسیر زیرساخت هایی چون استراحتگاه های موقت و سرویس های بهداشتی تعبیه شده هست، با انتصاب تابلوهای راهنما موقعیت مکانی آن را نیز خبر داد.

تریل چیست و چه اهمیتی در گردشگری مسئولانه دارد؟

استفاده از تابلوهای تفسیری (تفسیر میراث) در آغاز مسیر و یا در طول تریل:

معرفی منطقه ای که به آن وارد می گردیم از لحاظ اهمیت محیط زیستی و یا تنوع گونه های گیاهی و جانوری و داشتن دانش کافی در این مورد هم توان دارد گردشگران را نسبت به مراقبت از گونه های گیاهی و جانوری حساس کند و هم اینکه سفری که همراه با دانش باشد لذت بخش تر می باشد.

به عنوان مثال اگر مورد جنگل های منطقه شمال کشور این حسایت که این جنگل ها تنها گونه های گیاهی بر جای مانده از عصر یخبندان می باشند و به لحاظ قدمت به “فسیل های زنده” سرشناس می باشند، تنها انتصاب چند تابلو تفسیر میراث، توان دارد از زیادی صدمات متاثر از نا آگاهی مردم پیشگیری کند.

تریل چیست و چه اهمیتی در گردشگری مسئولانه دارد؟

ایجاد تریل در منطقه های حساس چه طور به توسعه گردشگری مسئولانه کمک می کند؟

گردشگری مسئولانه که خوب ترین نمونه آن به عنوان “اکوتوریسم” شناخته می گردد، نوعی از گردشگری هست که به نحو آسان با آگاهی اجتماعی و فرهنگی اشخاص نسبت به سفری که در پیش دارند همراه می گردد و کمک می کند تا اثرها منفی متاثر از حضور گردشگران به دست کم ممکن برسد.

در گردشگری مسئولانه خبری از ازدحام و شلوغی نیست. قرار بر این هست که در انتخاب مقصد سفر دقت کنیم و از همان اوائل مسیر اثرها منفی خود را به دست کم برسانیم. در واقع افزایش توجه به اثرها زیانباری که بعضی از انواع گردشگری در محیط زیست و طبیعت ایجاد می کند،

در واقع افزایش توجه به اثرها زیانباری که بعضی از انواع گردشگری در محیط زیست و طبیعت ایجاد می کند،باعث بوجود آمدن رویکرد مسئولانه به گردشگری شده هست.

یکی از با اهمیت ترین اصول گردشگری مسئولانه کاهش اثرها منفی بر طبیعت و محیط زیست هست.

باید یاد دریافت کنیم که مراجع طبیعی که امروز در اختیار داریم امانتی هست در دست ما که باید آن را به نحو صحیح برای آیندگان حفظ نماییم.

طراحی و ایجاد تریل ها در منطقه های گردشگری حساس و ملزم ساختن گردشگران به استفاده از آن و اعمال قوانین و نظارت بر اجرای آن توان دارد تا حد بسیار مطلوبی به مراقبت از مراجع طبیعی و تنوع زیستی منطقه های مورد بازدید کمک کرده و تا حد ممکن اصول گردشگری مسئولانه را اجرا سازد.

همچنین محدود شدن حضور گردشگران در منطقه های طبیعی به وسیله ایجاد تریل ها به رعایت حجم برد (carrying capacity) منطقه های منتج شده و از گردشگری انبوه و ازدحام گردشگران در منطقه های مورد بازدید و صدمات متاثر از آن جلوگیری می نماید.

به صورت کلی ایجاد تریل ها در منطقه های گردشگری طبیعی نتیجه های زیر را در پی خواهد داشت:

جلوگیری از خراب کردن جنگل ها به وسیله پیشگیری از حضور انبوه گردشگران
کاهش انواع آلودگی متاثر از احداث جاده در رویشگاه های طبیعی و زیستگاه حیات وحش
همکاری گردشگران در مراقبت از گونه های گیاهی و جانوری منطقه
استفاده درست از مراجع: آب، زمین، غذا
کاهش فرسایش خاک متاثر از پیاده روی، وسایط نقلیه، کوه پیمایی
افزایش سطح آگاهی گردشگران و دانش زیست محیطی و افزایش سفرهای هدفمند

تریل چیست و چه اهمیتی در گردشگری مسئولانه دارد؟

و اما در ایران چه می گذرد؟

حال طبیعت کشور عزیزمان ایران خوب نیست. خیلی پیشترهای باید برای طبیعت رنجور کشورمان فکری می کردیم. مراجع زیرزمینی آب که به علت اتلاف آن چه توسط مردم و چه در بخش های صنعتی و کشاورزی (کشاورزی بدون فکر) و از سویی کاهش بارندگی در سال های اخیر، روز به روز کمتر می گردد، در کنار بی فرهنگی و خراب کردن ناآگاهانه طبیعت به دست خودمان، تنها بر رنج مادر طبیعت اضافه می کند.

در حالی که ایجاد تریل ها و پاکوب های مشخص در منطقه های اکوتوریسمی و سایت های با ارزش زمین گردشگری، و انتصاب چند تابلو راهنمای تفسیری و تاکید بر اهمیت و ارزش و قدمت آن و محدود کردن ورود گردشگران به نواحی گردشگری و توجه به حجم برد منطقه های، توان دارد در مراقبت از سرمایه های طبیعی ملی ما موثر بوده و نه فقط آن را حفظ نماید که با مدیریت و برپایی تورهای بازدید هدفمند از این نواحی به اکتساب درآمد نیز منتج گردد.

متاسفانه نگاه خودخواهانه ما به نعمت طبیعت و گمان نادرست نامحدود بودن مراجع، ما را بر آن داشته که وجود مواهب طبیعی را ابدی گمان کنیم و نه فقط هیچ تلاشی برای حفظ آن نداشته باشیم که همیشه انگشت اتهام را به سمت دیگران اشاره کنیم.

قدمت و تاریخ تنها ذی ربط به عتیقه جات بر جای مانده از نیاکان ما نیست. لکن وقتی قسمتی از طبیعت یک کشور به لحاظ قدمت به “فسیل زنده” تشبیه می گردد، همین گویای تاریخ طولانی آن هست.