تاریخ: ۸:۴۷ :: ۱۳۹۷/۰۸/۱۶
ترفندهای جالب برای تصفیه آب در طبیعت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛؛در سفر به طبیعت هر رخدادی امکان دارد پیش آید که یکی از ضروری‌ترین این مورد ها تهیه آب شرب سالم هست و با از دست دادن ذخیره آب به آن احتیاج پیدا می‌کنیم. روش‌های تصفیه آب در طبیعت کمک می‌کند در شرایطی […]

ترفندهای جالب برای تصفیه آب در طبیعتبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛؛در سفر به طبیعت هر رخدادی امکان دارد پیش آید که یکی از ضروری‌ترین این مورد ها تهیه آب شرب سالم هست و با از دست دادن ذخیره آب به آن احتیاج پیدا می‌کنیم.

روش‌های تصفیه آب در طبیعت کمک می‌کند در شرایطی که احتیاج به آب دارید، مراجع آبی مثل رودخانه، دریا، جویبار که در بر دارنده املاح، انگل و جانداران میکروسکوپی هست را تصفیه کنید و با خیالی آسوده از این مراجع آبی استفاده کنید.

تصفیه آب در طبعیت ۱۲ روش کلی دارد که دربردارنده جوشاندن آب، استفاده از فیلتر آب، قرص یا قطره تصفیه آب، استفاده از روش تبخیر آب، تقطیر، دستگاه‌های کوچک تصفیه آب، تصفیه آب با انرژی خورشید، کلراین، استفاده از گیاهان، استفاده از ید، جوشاندن سنگی، استفاده از پیراهن خودتان برای تصفیه آب می‌شود.

جوشاندن آب یکی از روش‌های مرسوم هست و زمان‌های متفاوتی برای آن پیشنهاد شده هست که متداول‌ترین آن ۱۰ دقیقه جوشاندن آب هست که ۵ دقیقه انتهایی آن باید حباب‌های آب را در سطح ظرف ندید تا مطمئن گردید از شرور انگل و مواد آلوده رها شده‌اید. این روش برای آب‌هایی تاثیر دارد که واضح هستند، آب‌هایی که دارای گل و لای بوده و بعد از جوشاندن با درست کردن فیلتر شنی می‌توان گل و لای آن را گرفت و آب سالمی را تهیه کرد.

فیلتر آب یکی از با اهمیت ترین راه‌ها برای تصفیه آب و از میان فیلترها، فیلتر شنی یکی از ساده‌ترین فیلترها هست. قدری سنگ‌ریزه نیز به قسمت تیزی مخروط اضافه کنید تا مانع از مخلوط شدن آب با ریگ گردد و باقی فضای بطری را مملو از شن و ریگ کنید با گذر آب از قسمت تیزی مخروط در بطری دیگر آبی واضح داده می‌شود.

قرص و قطره تصفیه آب در لوازم کوهنوردی به فروش می‌رسد. این قرص‌ها به آسانی پیدا می‌شوند و به سبب داشتن پتاسیم پرمنگنات، ید و کلرین که با اهمیت ترین ماده برای تصفیه آب هست، مورد استفاده قرار می‌گیرد، قرص یا قطره بر طبق راهنمایی که روی آن نوشته شده هست میزان استفاده از آن نسبت به آب داده می‌شود. در استفاده از این روش لازم هست ۱۰ ثانیه بطری در بر دارنده قرص یا قطره را تکان دهید تا به خوبی حل گردد و ۲۰ دقیقه بعد آب را مورد استفاده قرار دهید.

این مطلبو از دست ندید!  همه مسئولان به جد دغدغه کاهش تصادفات را دارند

زیادتر بخوانید:نوشیدن آب مقطر مضر هست؟

علاوه بر این دستگاه‌های تصفیه آب ابزار لاکچری در سفر به طبیعت هست که احتیاج نیست کار چندانی انجام دهید و منحصرا لازم هست دستگاه را درون آب قرار دهید و بعد از ۱ دقیقه استفاده کنید، این دستگاه با مارک‌ها و انواع متفاوت علاوه بر این با قیمت‌های گوناگون در لوازم کوهنوردی می‌توان تهیه کرد.

تصفیه آب با انرژی خورشیدی در سفری که آفتاب بسیار دارید مورد استفاده هست. این روش از روش‌های دیگر تصفیه آب به مدت طولانی‌ طول می‌کشد تا آب را تصفیه کند. لازم هست از بطری واضح که اشعه uv را گذر می‌دهد استفاده نماییم و گام بعدی آب آلوده را در بطری پر کنیم بعد از چند روز آب آماده خوردن هست.

یک بطری کلراین استفاده زیادی در تصفیه آب در سفر دارد که برای استفاده از این روش به یک لوله احتیاج دارید که از هر ۲ طرف این لوله در آن را بتوانید باز کنید. این که چه میزان کلراین اضافه کنید، به دما و آلوده بودن آب بستگی دارد؛ به صورت مثال برای آبی که رنگش تیره هست ۴ قطره و آب زلال ۲ قطره لازم هست. حدود ۶ سانت از آب را دور بریزید و پس از ان در ظرف را بسته و ۳۰ دقیقه در محیط تاریک قرار دهید پس از ان آب آماده آشامیدن هست.

استفاده از ید در تصفیه آب روش دیگر شیمیایی بوده که به تهیه آب آشامیدنی سالم کمک می‌کند. در این روش بعد از پر کردن ظرف آب در حالتی که آب واضح هست ۵ قطره در غیر اینصورت ۱۰ قطره ید اضافه کنید. در این روش آب اندکی طعم می‌گیرد که ممکن طعم آن آزار دهنده باشد که با افزودن ویتامین c می‌توانید طعم آب را خوب تر کنید.

مرجع:ایسنا