تاریخ: ۱۱:۴۱ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
ترامپ و سگ های اطرافش حقوق بگیر منافقان می باشند/ توان ندارند غلطی بکنند

کلانتری با اشاره به اینکه آذربایجان غربی یکی از پرآب‌ترین استان‌های کشور هست عنوان نمود: ضریب بهره وری از مراجع آب تجدیدپذیر ۷۰ درصد هست و این در حالی هست که در سایر منطقه های اینچنین نیست. وی با اشاره به اینکه در سال ۷۶ نسبت به بهره برداری بی رویه از مراجع آبی و […]

کلانتری با اشاره به اینکه آذربایجان غربی یکی از پرآب‌ترین استان‌های کشور هست عنوان نمود: ضریب بهره وری از مراجع آب تجدیدپذیر ۷۰ درصد هست و این در حالی هست که در سایر منطقه های اینچنین نیست.

وی با اشاره به اینکه در سال ۷۶ نسبت به بهره برداری بی رویه از مراجع آبی و احداث سد‌ها اخطار داده بود، تصریح نمود: در آن زمان نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه اخطار دادم و حتی چند بار نیز در سال‌های آینده به دولت‌های وقت در این زمینه نامه نگاری کرده ام.

معاون ریاست جمهور و ریاست سازمان مراقبت از محیط زیست کشور با بیان اینکه خشک شدن دریاچه ارومیه بیشتر از پنج میلیون نفر را در فراروی تهدید قرار می‌دهد، گفت: مشخص نیست با خشک شدن دریاچه ارومیه با توجه به تحولات اقلیم و درجه حرارت از نظر ژنتیکی چه اتفاق می‌افتد.

کلانتری با اشاره به اینکه متاسفانه با مراجع آبی خود مشی درستی نداشته ایم، تصریح نمود: بهره برداری بی رویه از مراجع آبی یکی از این مباحث هست و حالا طبیعت به ما درباره اقدام نادرست پاسخ می‌دهد.

وی اضافه کرد: متاسفانه امروز از حوضه دریاچه ارومیه برای کارخانجات سایر استان‌ها مثل اصفهان و خراسان چغندر ارسال می‌کنیم و با توجه به آب بر بودن چغندر، این در واقع به این معنی هست که به جای چغندر، آب جابه جایی می‌دهیم.

معاون ریاست جمهور و ریاست سازمان مراقبت از محیط زیست کشور به وضع دریاچه ارومیه نیز اشاره نمود و گفت: در ۳.۵ ۵ سال گذشته سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در حوضه دریاچه ارومیه هزینه شده هست.

کلانتری با بیان اینکه خط لوله دوم جابه جایی آب از زرینه رود میاندوآب به تبریز منتفی شده و این خط از تبریز تا ملکان به طور پدافند ایجاد می‌شود، گفت: دریاچه ارومیه دیگر توان این را ندارد که حتی یک قطره از آن آن کم گردد.

این مطلبو از دست ندید!  برپایی سفره افطاری ساده بر روی پل طبیعت تهران + فیلم و عکس

معاون ریاست جمهور و ریاست سازمان مراقبت از محیط زیست کشور با بیان اینکه ۱.۵ ۵ سال از برنامه عقب هستیم، گفت: افق احیای دریاچه ارومیه و رسیدن به تراز اکولوژیک تعیین شده از سال ۱۴۰۴ به ۱۴۰۶ دست یافته هست.

کلانتری تصریح نمود: بر خلاف گفته سازمان زمین شناسی مبنی بر عدم احیا دریاچه ارومیه، هم حالا دریاچه ارومیه بین شش تا ۲۸ سانتی متر عمیق شده هست و این یعنی عمق پیدا کرده و دریاچه هیچگاه خشک نمی‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه در اجرای برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با اولویت میاندوآب باید ارزش مناسب اختصاص یابد اضافه کرد: عدالت در توزیع اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه مراعات گردد.

جهانبخش محبی نیا اضافه کرد: معیشت زیادتر مردم آذربایجان غربی بویژه میاندوآب به کشاورزی منسوب هست و احیای دریاچه ارومیه نیز یکی از مطالبه‌های با اهمیت مردم آذربایجان غربی هست، ولی نباید در زمینه احیای دریاچه ارومیه کشاورزی این شهرستان عارضه ببیند، زیرا این شهرستان با تولید نزدیک به یک میلیون تن انواع فرآورده ها کشاورزی به کشاورزی استان هویت بخشیده هست.

وی گفته بود: تخصیص ارزش ناکافی برای ایجاد شبکه تألیف فاضلاب شهری به منظور جابه جایی پساب‌ها پس از تصفیه به پیکره دریاچه من جمله مورد ها مشهود در عدم تخصیص اعتبارات احیای دریاچه ارومیه به میاندوآب هست.

نماینده مردم شهرستان‌های میاندوآب، شاهین دژ و تکاب اضافه کرد: در جابه جایی خط دوم آب زرینه رود به تبریز کلانتری ایستادگی کرد و این جای تقدیر دارد، زیرا دیگر آب مازاد برای جابه جایی به تبریز وجود ندارد و حالا هم حرف‌هایی در این باره شنیده می‌شود که در بین مردم و جامعه این شائبه را ایجاد می‌کند که احتمال جابه جایی آب میاندوآب به تبریز از خط دوم آبرسانی وجود دارد.