تاریخ: ۱۵:۰۸ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
تبریز ۲۰۱۸ و مجال هایی که از دست رفته  اند

شهردار تازه نیک می‌‌داند که کلان شهر تبریز با چه چالش‌‌های بنیادی رو به رو هست. .. البته بی برنامه ماندن فرجام اداره شهری طی این مدت فرصت‌‌‌‌های بسیاری را در آستانه میزبانی تبریز از گردشگران دنیا اسلام در سال ۲۰۱۸ گرفت تا امیدها برای برپایی خوب و مناسب این مراسم کمرنگ گردد. مدیران استان […]

شهردار تازه نیک می‌‌داند که کلان شهر تبریز با چه چالش‌‌های بنیادی رو به رو هست. ..

البته بی برنامه ماندن فرجام اداره شهری طی این مدت فرصت‌‌‌‌های بسیاری را در آستانه میزبانی تبریز از گردشگران دنیا اسلام در سال ۲۰۱۸ گرفت تا امیدها برای برپایی خوب و مناسب این مراسم کمرنگ گردد.

مدیران استان آن‌ چنان که ضروری هست همدل و همرای نشدند تا کمبودها و نواقص در زیرساخت‌‌ها را جبران کنند و بعدها حسرت فرصت‌‌هایی را خواهند خورد که از دست دادند، فرصت‌‌هایی که شاید دیگر تکرار نشود.

به هر حال وقت کمی برای برپایی این مراسم باقی هست و به جای گرفتن کاسه چه کنم چه کنم خوب تر هست مدیران شهری و میراث فرهنگی با بسیج ابزارها و بکارگیری از ظرفیت‌‌های موجود آبرو داری کنند تا این مراسم در شان تبریز برگزار گردد. وجود اکثر از ۴۰۰ هزار حاشیه نشین آنهم در کمربندی اتوبان‌های پاسداران و کسایی تبریز معضلی هست که در تبریز ۲۰۱۸ خودنمایی خواهد کرد و چشم تیزبین گردشگران و میهمانان خارجی این رخداد را به خود خواهد گرفت.

این مطلبو از دست ندید!  گوشه ای از طبیعت دیدنی در «درازنو» + عکس ها

معضل حاشیه نشینی در حالی گریبان کلان شهر تبریز را گرفته هست که مدیران شهری اگر به هنگام و  قبل از توسیع آن در سال‌های سابق به تفکر حل معضل حاشیه نشینی می‌بودند حالا به دیوارکشی بتنی اقدام نمی‌‌کردیم تا هرگز میهمانان شاهد مناظر نازیبا از تبریز گردند. در کنار این معضل حل نشده ولی کلانشهر تبریز کاستی های دیگری دارد که قطعا گردشگران، آنان را در مدت اقامت لمس خواهند کرد.

زباله‌‌های انباشته شده‌‌ای که در گوشه گوشه شهر به چشم می‌‌خورد و علیرغم جمع آوری آن از طریق شهرداری باز صحنه هایی نازیبا از آشغال های ترک شده از طریق مردم رویت می گردد. تبریز از قدیم و در دوره‌های متفاوت تاریخی ، به " باغ‌شهر ایران " معروف بوده و در همه سفرنامه‌ها ، تذکره‌ها ، کتب تاریخی و نوشته‌ها و آثار مکتوب ‌ بر جای مانده از سیاحان و جهانگردان، تبریز شهری با آب‌و‌هوای دل‌انگیز و باغات و چشمه‌های مکرر و زیبا به عکس کشیده شده هست. 

مجید قنبر زاده