تاریخ: ۱۷:۱۳ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۶
تاکید بر تاسیس پایگاه پژوهشی جاده ابریشم در قزوین

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید محمد بهشتی در سومین اجلاس شبکه بین‌المللی کشورهای عضو پروژه جاده ابریشم در باکو، قزوین را یکی از مهمترین شهرهای واقع در مسیر جاده ابریشم در گذشته دانست و گفت: شواهد باستان‌شناسی‌ نشان می‌دهند سابقه […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید محمد بهشتی در سومین اجلاس شبکه بین‌المللی کشورهای عضو پروژه جاده ابریشم در باکو، قزوین را یکی از مهمترین شهرهای واقع در مسیر جاده ابریشم در گذشته دانست و گفت: شواهد باستان‌شناسی‌ نشان می‌دهند سابقه این جاده مهم به پیش از قرن سوم پیش از میلاد برمی‌گردد.

او افزود: این در حالیست که مارکوپولو حدود ۷۰۰ سال پیش به چین سفر کرده و تا پیش از او هیچ اروپایی‌ دیگری چینی‌ها را ندیده بود و هیچ چینی نیز اروپایی‌ها را ندیده بود با این حال کالای اروپایی در این ۱۶۰۰ سال به چین و محصولات چین به اروپا می‌رفت.

بهشتی با اشاره به حضور فرهنگ کهن ایرانی و زنده بودن آیین نوروز و پرپایی این جشن از روزگار دور گفت: شواهد نشان می‌دهد، در آن دوران ساکنان سرزمین پهناوری که قلمرو فرهنگ ایرانی به شمار می‌رود، یعنی مردم ساکن آسیای مرکزی، افغانستان، ایران، قفقاز، ترکیه و عراق، ارتباط شرق و غرب جهان را برقرار می‌کردند.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی موفقیت جاده ابریشم نوین را در گرو بازشناسی و فهم عمیق جاده ابریشم تاریخی دانست و افزود: مردم این منطقه با توجه به ریشه‌های فرهنگی خود باید در این دوران که شاهد احیای مجدد جاده ابریشم هستیم بار دیگر نقش تاریخی خود را بازیابند و در برقراری این ارتباط ایفای نقش کنند.

او با اشاره به تجربه معاصر راه‌سازی در ایران گفت: بیشتر راه‌های معاصر ایران در مسیرهای تاریخی واقع شده‌اند و تعداد کمی از این راه‌ها منطبق بر مسیرهای تاریخی نیستند که این راه ها معمولا به دلایل مختلفی مشکل داشته و پرهزینه هستند.

وی در پایان بازخوانی جاده ابریشم تاریخی را کلید اصلی پروژه جدید احیای این شبکه بین‌المللی دانست.

راه‌های گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران با آذربایجان و کره‌جنوبی

براساس این گزارش، بهشتی همچنین در حاشیه این اجلاس با شاهین مصطفایی، معاون مؤسسه‌ی شرق‌شناسی آکادمی علوم آذربایجان برای توسعه‌ی همکاری‌های علمی-پژوهشی گفت و گو و تبادل نظر کرد.

او در این نشست، ضرورت استفاده از ظرفیت‌های موجود در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و مؤسسات وابسته به آکادمی علوم آذربایجان از جمله مؤسسه هنر و معماری در حوزه میراث فرهنگی برای گسترش همکاری های دو جانبه مورد تاکید قرار گرفت.

کیم جونگسوک، موزه‌دار ارشد، و مسؤول روابط فرهنگی و مطبوعات موزه ملی کره نیز در دیدار با بهشتی با اشاره به تفاهم نامه بین موزه ملی کره و موزه ملی ایران برای توسعه همکاری‌ها با موزه و آغاز همکاری با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ابراز تمایل کرد.

انتهای پیام