تاریخ: ۱۷:۲۵ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۸
تالاب بهشت معصومه صرفا تالاب مدامی قم

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛   اگر چنین گمانی از شهر قم دارید خطا می کنید، ضروری هست بدانید که استان شهر قم یکی از تالابی ترین استان های کشور هست که برخورداری حجم های عظیم زیست محدودهی هست و هر ساله پرندگان مهاجر بسیاری را به سوی این تالاب ها کوچ می کنند […]

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان؛   اگر چنین گمانی از شهر قم دارید خطا می کنید، ضروری هست بدانید که استان شهر قم یکی از تالابی ترین استان های کشور هست که برخورداری حجم های عظیم زیست محدودهی هست و هر ساله پرندگان مهاجر بسیاری را به سوی این تالاب ها کوچ می کنند تا مناظر دیدنی وصف ناپیری خلق شود.

سطح تالاب های استان شهر قم با برخوردار بودن شش تالاب فصلی و مدامی، چهار برابر میانگین کشوری هست. یکی از این تالاب ها، تالاب بهشت معصومه هست.

این تالاب در واقعیت مجموعه چشمه های کویری هست که آب این چشمه ها به هم می پیوندند و آبگیر های مدامی را احداث می کنند.

نوع های گیاهی تالاب دربردارنده فیتوپلانکتون ها و جلبک های بنتیک، گیاهان نی، بن در آب و گراسس هاست

در این تالاب، ماهی ها بصورت مدامی زندگانی می کنند.

تالاب بهست معصومه صرفا تالاب مدامی شهر قم هست که در همه فصول آب دارد. این تالاب از حجم های گردشگری استان شهر قم شمرده می شود که هر ساله طبیعت دوستان بسیاری را به سوی خود جذب می کند. تالاب بهشت معصومه منطقه ای دشتی و در قسمت هایی تپه ماهوری و البته نفت خیز هست که آثار نفت در گودال های بزرگ در این منطقه و در حاشیه تالاب دیده می شود و به سبب نزدیکی به سایت پسماند البرز، پرندگان شکاری بسیاری در حول تالاب به سر می برند.

این مطلبو از دست ندید!  برگزاری نمایشگاه هنرجویان عکاسی در بجنورد

علی رغم اینکه دیگران تالاب ها در راستای میزبانی از پرنده های مهاجر چندان فعال نیستند، این آبگیر در راستای پرنده های مهاجر زیاد فعال هست و پرنده های بسیاری از نوع های متفاوت را جذب می کند. تپه های ماهوری حوالی تالاب به علاقه مندان این امکان را می دهد تا به تالاب نزدیک تر گردند و نوع ها پرنده های مهاجر (مرغابی، آبچلیک ها، کاکایی و حواصیل و دم جنبانک) را که در تالاب های شمالی در آبگیر معصومه استراحت می کنند را از نزدیک نگاه کنند.