تاریخ: ۱۶:۴۶ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
تاراج طبیعت در کهگیلویه و بویر احمد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج ؛ ؛ بوته کنان از روی طمع و یا از سرنداری گیاهان کوهی را از سفره سبز استان می چینند تا نانی بر سر سفره خود نهند، بی آنکه بدانند روزی می رسد که کوهها را با سنگ ها تنها می گذارند. از یک ماه […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج ؛ ؛ بوته کنان از روی طمع و یا از سرنداری گیاهان کوهی را از سفره سبز استان می چینند تا نانی بر سر سفره خود نهند، بی آنکه بدانند روزی می رسد که کوهها را با سنگ ها تنها می گذارند.

از یک ماه پیش تاحالا کوههای بویراحمد و دنا ومیدانها و خیابانهای مرکزی شهریاسوج و جاده های منتهی به این شهر مملو از زنان، مردان و حتی کودکانی هست که چوب حراج به طبیعت سبز زاگرس مرکزی زده اند.

چویل، درمنه، بومادران، پونه کوهی، برنجاسب، آویشن، زرآبی یا چای کوهی، بابونه، چوبک، جلپه، خاری، پشموک، توت سهری، میخک، انگیون، کارده، ریواس، پیاز وحشی یا تره، ختمی وحشی، بن سرخ، کتیرا، گل گاوزبان، بیلهر، خاکشیر، پرسیاوشان و چندین گونه گیاهی دیگر از با اهمیت ترین گیاهان دارویی و خوراکی این منطقه می باشند.

خریدارانی که حتی از دیگر استانها می آیند تا از سفره سبز دنا بی نصیب نمانند.

 

تاراج طبیعت در کهگیلویه وبیراحمد

گیاهی تلخ به اسم بیلهرشیرین به کام خراب کردن کنندگان

گیاه بیلهر یکی از گونه‌های با ارزش طبیعت کهگیلویه و بویراحمد هست که در یک دهه گذشته به سبب برداشت بی رویه، رویشگاه این گیاه دچار افت پوشش شده و در خطر انقراض قرار گرفته هست.

این مطلبو از دست ندید!  بهار ۹۸| راهنمای جامع گردشگری اراک؛ پایتخت صنعتی کشور+فیلم

بعضی مردم کهگیلویه و بویراحمد از این گیاه برای استفاده غذایی و نیز ترشیجات استفاده می‌کنند.

صیانت از رویشگاه‌های گیاه بیلهر و برخورد قضایی با بوته کنی این گیاه می‌تواند به احیای رویشگاه این گیاه قیمتی کمک کند.

تاراج طبیعت در کهگیلویه وبیراحمد

برخورد با متخلفان دشوارتر از گذشته

ریاست اداره مراجع طبیعی و آبخیزداری بویراحمد گفت: ریشه کنی گیاهان مرتعی از قبیل بیلهر، کرفس کوهی، تره کوهی و امثال این گیاهان ممنوع هست و با متخلفان برخورد قانونی خواهد گردید.

و ما توان نداریم به خوبی از مراجع طبیعی مراقبت کنیم.

به نظر می آید برای مراقبت از مراجع ملی و گیاهان خوراکی و دارویی کهگیلویه و بویراحمد تنها فرهنگی سازی ، ایجاد اشتغال برای جوانان بیکار و تامین معیشت مردم توان دارد تا حدود بسیاری از پدیده نامبارک ریشه کنی گیاهان که از سالهای موخر تاحالا به جان این استان افتاده هست راهگشا باشد تا دیگر شاهد تاراج طبیعت استان نباشیم.

در کهگیلویه وبویراحمدبیش از ۲هزار گونه گیاهی  وجود دارد که ۴۵۰ گونه آن دارویی وخوراکی هست که این امر باعث شده هست تا هر فردی که این گیاهان را می شناسد یا نمی شناسد برای ریشه کردن انها اقدام نماید. به به صورتی که هم حالا ۲۵ گونه از گیاهان کوهی در فراروی انقراض اند.. 

گزارش ازذوالفقار دیودل