تاریخ: ۱۶:۳۸ :: ۱۳۹۶/۱۲/۰۵

سید چمران موسوی امروزه من جمله فرصت‌های جدید اشتغال و توسعه که دارای جنبه‌های مکرر اقتصادی، اجتماعی و اکولوژیکی بوده و در عین حال به سبب نیازهای جهانی بشدت در حال رشد و گسترش هست، صنعت گردشگری هست. این صنعت از شاخه‌های مکرر هتلداری، گردشگری تاریخی تا طبیعت گردی و اکوتوریسم را دربردارنده می‌شود. کشور […]

سید چمران موسوی
امروزه من جمله فرصت‌های جدید اشتغال و توسعه که دارای جنبه‌های مکرر اقتصادی، اجتماعی و اکولوژیکی بوده و در عین حال به سبب نیازهای جهانی بشدت در حال رشد و گسترش هست، صنعت گردشگری هست. این صنعت از شاخه‌های مکرر هتلداری، گردشگری تاریخی تا طبیعت گردی و اکوتوریسم را دربردارنده می‌شود. کشور ایران به سبب دارا بودن پتانسیل قابل توجه از عرصه‌های دارای اعتبار گردشگری، به طور مستمر به عنوان یکی از کانون‌های این صنعت در قلمرو سرزمینی مطرح بوده هست. با این وجود، فرصت‌های گردشگری موجود در کشور من جمله جاذبه‌های طبیعی زیاد و چشم‌اندازهای بکر و آب و هوای مناسب و گستره‌های اقلیمی متنوع، زمینه را برای توسعه اکوتوریسم یا بعبارتی طبیعت گردی، بیشتر از دیگر جنبه‌های صنعت گردشگری مثل گردشگری تاریخی تقویت می‌کند.

درعین حال نباید از نظر دور داشت که دستیابی به این با اهمیت تنها در سایه شناخت صحیح مراجع و حجم برد آنان، برنامه ریزی و مدیریت صحیح عرصه‌های طبیعت گردی و تعلیم و فرهنگ‌سازی مناسب در میان مخاطب های این صنعت امکان پذیر خواهد بود؛ در غیر اینصورت گردشگری و من جمله طبیعت گردی می‌تواند هم سطح سایر پروژه‌ها و فعالیت‌های عمرانی مخرب محیط زیست، منتج به خراب کردن زیستگاه‌ها و نابود شدن جاذبه‌های طبیعی منطقه های باشند.

در عین حال ارزیابی عاملان مؤثر بر این فعالیت، خود من جمله موضوعاتی هست که در ساسیت گذاری‌های کلان این صنعت بایستی موردنظر قرار گیرد. در سال‌های موخر یکی از مهم‌ترین مسائلی که جنبه‌های متفاوت زندگی انسانی و محیط زیست رارا تحت اثرگذاری قرارداده هست؛ پدیده تغییر اقلیم می‌باشد که خود متاثر از فعالیت‌های غلط انسانی تلقی می‌گردد. دانش و درک ذی ربط به تحولات اقلیم در دهه گذشته بطور چشمگیری افزایش یافته هست. اثرها تحولات اقلیمی بصورت طیف گسترده ای از تحولات من جمله افزایش دما، کاهش سطح پوشش برف ها، ذوب شدن یخچال ها، خشک شدن دریاچه‌ها و تالاب ها، تحولات شدید الگوهای بارندگی، افزایش سطح آب دریاها و بروز دوره‌های خشکسالی با شدت و تواتر بیشتری در حال واقع شدن هست.

این مطلبو از دست ندید!  حال و هوای فصل پاییز در روستای فور + عکس ها

این دگرگونی‌ها از طرف دیگر باعث بروز تحولاتی در سیستم بیولوژیک طبیعت می‌شوند که عواقب معلوم آن تغییر توزیع و پراکندگی جمعیت گیاهان و جانوران و تحول تنوع زیستی هست. پژوهش‌های علمی بر روی روند تحولات اقلیمی و واکنش زمین در ۱۵۰ سال گذشته نشان می‌دهد در حال حاضر شتاب تحولات سریع‌تر از دوره‌های تاریخی گذشته هست. به همین علت کوشش برای حدس تحولات و نیز شناسایی جنبه‌های گوناگون عاملان محیطی و نیز فعالیت‌های انسانی که از آن اثرگذاری می‌پذیرند به سوژه ای جدی و در رتبه نخست اولویت‌های بین المللی مبدل شده هست. اگر چه ارزیابی اثرها تغییر اقلیم بر فعالیتی مثل گردشگری، به وسیله وابستگی آن به عاملان متفاوت ومتعدد انسانی به نظر پیچیده می‌رسد اما رشد روز افزون این صنعت و احتیاج جوامع بشری به پناه بردن در آغوش طبیعت با هدف برطرف خستگی و روزمرگی و خلاصی از زندگی‌های پر تنش کلان شهرها، موردی نیست که صرفاً به وسیله پیچیدگی از نظر دور بماند و یا دارای اولویت نباشد؛ به ویژه اینکه طبق بررسی‌های صورت گرفته، خیز طبیعت گردی نه فقط در کشورهای توسعه یافته لکن در اغلب کشورهای در حال توسعه نیز رو به رشد بوده و در حال مبدل شدن به یکی از پایه‌های درآمدهای اقتصادی در سطح ملل متفاوت هست.

گردشگری به وسیله ماهیت خود، فعالیتی پیچیده و‌ترکیبی شمرده می‌شود. موفقیت در آن لازمه همکاری بخش‌های متفاوت و مکرر جامعه بوده و به همان میزان نیز اثرها گسترده‌ای در بردارد. از همین رو، گردشگری در هر فاز و در هر گام نیازمند برنامه ریزی و سازگاری و نیز پایش عاملان تأثیرگذار بر آن هست. در غیر این صورت گردشگری می‌تواند به نحوی غیرعقلایی و مخرب توسعه یابد و به خراب کردن یا نابود شدن همان چیزهایی منتج گردد که بر آنان استوار هست.