گروه: بلیط
تاریخ: ۱۶:۳۰ :: ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
تئاتر برای من ورزش هست/ از هر سه نفر یک نفر دوست دارد بازیگر گردد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگارحوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛شبنم قلی خانی بازیگر، نویسنده و کارگردان خوش ذوق ایرانی هست که در عرصه‌های تئاتر، سینما و تلویزیون فعالیت می‌کند. پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی، در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نمود که توانست در گرایش کارگردانی تئاتر قبول گردد و […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگارحوزه تئاتر گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛شبنم قلی خانی بازیگر، نویسنده و کارگردان خوش ذوق ایرانی هست که در عرصه‌های تئاتر، سینما و تلویزیون فعالیت می‌کند. پس از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی، در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نمود که توانست در گرایش کارگردانی تئاتر قبول گردد و ادامه تحصیل دهد.

شبنم قلی خانی نخستین بار فعالیت هنری خود را در سن بیست سالگی در سال ۱۳۷۶ و با ایفای نقش در تئاتر آنتیگونه در تئاتر شهر تهران آغاز کرد. همان جا بود که توجه شهریار بحرانی را به خود جلب کرد و برای ایفای نقش در فیلم مریم مقدس انتخاب گردید.

شبنم قلی خانی نقش مریم، مادر حضرت عیسی مسیح را بازی کرد و توانست در این فیلم بسیار بدرخشد. با ایفای نقش در سریال مریم مقدس در بین مردم شناخته گردید و محبوبیت بسیاری کسب کرد.

وی در فیلم سینمایی عطش به کارگردانی محمد حسین فرح بخش در نقش ندا جلوی دوربین رفت و با بازیگران به نامی مثل فریبرز عرب نیا، بهرام رادان و شهرام واقعیت دوست به ایفای نقش پرداخت.پس از آن در سال ۱۳۸۴ برای نخستین بار به وی برای حضور در یک مجموعه‌ تلویزیونی به اسم «اولین شب آرامش» پیشنهاد داده گردید که کارگردانی این فیلم را احمد امینی به عهده داشت.

شبنم قلی خانی با ایفای نقش در این سریال در کنار بازیگرهایی مثل آتیلا پسیانی، پرویز پورحسینی، یکتا ناصر و مهدی پاکدل به خوبی درخشید و دیگربار موفق شد توجه مخاطب های را به سمت خود جلب کند.

قلی خانی در سینما و تلویزیون در آثاری مثل سال‌های «برف و بنفشه»، «نردبام آسمان»، «خاطره»، «پنجمین خورشید»، «هشت و نیم دقیقه» به ایفای نقش پرداخته هست.

وی تاحالا تجربه نویسندگی و کارگردانی چندین فیلم کوتاه را در کارنامه‌ی هنری خود دارد. او در سال ۲۰۰۴ کارگردانی نخستین فیلم کوتاه خود را به اسم «واقعیت یک فروشنده‌ خیابانی» به عهده داشت. از دیگر فیلم‌های کوتاه او می‌توان فیلم کوتاه «زندگی» را اسم برد که نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی آن را تمام و نهایت خودش به عهده داشت.

شبنم قلی خانی این روز‌ها مشغول بازی در نمایش «بولدوزر» به کارگردانی آرش سنجابی هست. به همین دستاویز مصاحبه ای با او داشتیم که در ادامه مطالعه می کنید:

خیلی‌ها مثل بولدوزر روح مرا زیر گرفتند ///این تیتر خودش پیشنهاد داد میشه بمونه

در مورد حضورتان در نمایش «بولدوزر» بفرمایید

به همین دستاویز مصاحبه ای با او داشتیم که در ادامه مطالعه می کنید:تئاتر برای من ورزش هست، به هنرجویانم می‌گویم که در سال دست کم یک یا دو نمایش را قبول می‌کنم زیرا از همان روز اول تمرین و خلق یک کاراکتر نوعی ورزش در وجود یک بازیگر تئاتر ایجاد می گردد. تمرین‌های بدن، بیان و بعد هم خود نقش موجب شده که در حوزه بازیگری فعالیت دارا باشم البته دوست دارم نقش‌های متفاوتی را تجربه نمایم.

در نمایش «بولدوزر» نقش متفاوتی را ایفا می‌کنم. این نقش یک حالت روحی و روانی خاصی دارد و من از قبل دوست داشتم در ژانر سبک رئالیسم جادویی فعالیت نمایم به همین علت این اثر برای من تجربه خوبی بود البته آقای آرش سنجابی کارگردان نمایش، دو سال قبل فیلم همین کار را ساختند و من در فیلم هم همین نقش را بازی کردم. وقتی که این نقش به من پیشنهاد گردید احساس می‌کردم این نقش برای خودم هست چون که یکبار هم آن را بازی کرده بودم البته این روز‌ها که اجرا داریم در صحنه نمایش این نقش را زیادتر شناختم و با ابعاد وجودی این شخصیت آشنا گردیدم.

این مطلبو از دست ندید!  تغییر ساعت مراکز تفریحی و گردشگری ناژوان اصفهان در ماه مبارک رمضان

 

خیلی‌ها مثل بولدوزر روح مرا زیر گرفتند ///این تیتر خودش پیشنهاد داد میشه بمونه

کدام دیالوگ را در نمایش «بولدوزر» دوست داشتید؟

وضع این روز‌های تئاتر را چه طور بررسی می‌کنید؟

تئاتر ما شرایط متفاوتی دارد، بعضی کار‌ها مخاطب خاص خود را دارد و بعضی کار‌ها کمتر دیده می‌شود. خدا رو شکر کار ما تا به امروز جزءکار‌های پرمخاطب بوده هست البته این بازخورد بستگی به تبلیغات دارد چون که تبلیغات در دنیا سخن اول را می‌زند و به شکلی موفقیت کار را ضمانت می‌کند، به سبب جمعیت فراوان تهران سلیقه‌های متفاوت برای کار‌های هنری وجود دارد و این روز‌ها تئاتر مخاطب خاص خود را دارد.

افزایش نرخ بلیت حاشیه‌هایی را به وجود آورده در این مورد نظرتان را بفرمایید؟

  قیمت بلیت تئاتر را مؤلفه‌های مختلفی مثل بازیگران، سالن اجرا، صحنه‌ای که طراحی شده و… تعیین می‌کند. اگر مخاطب تئاتر حقیقی باشد دنبال اثری که دوست دارد می‌رود و هر کاری مخاطب خود را پیدا می‌کند.

خیلی‌ها مثل بولدوزر روح مرا زیر گرفتند ///این تیتر خودش پیشنهاد داد میشه بمونه

بین تئاتر، سینما و تلویزیون کدام یک برای شما در اولویت هست؟

اولویت من نقش خوب و متمایز هست به همین علت در تابستان فیلمنامه‌های زیادی قرائت کردم اما ترجیح دادم کار نکنم و تئاتر بولدوزر را پذیرفتم.

در مورد سریال نمایش خانگی «ریکاوری» نظرتان  را بفرمایید؟

این سریال نخستین تجربه نمایش خانگی‌ من بود که پخش آن از آخر آبان ماه آغاز می‌شود، این فیلم، قصه روز و جوان پسند دارد و نقش خودم را دوست داشتم.

برای علاقمندان عرصه بازیگری، تئاتر را پیشنهاد می‌کنید؟

همیشه به هنرجویانم می‌گویم کار بازیگری را از تئاتر آغاز کنید، به این سبب که در وهله اول خودتان را خوب تر پیدا می‌کنید، اینکه شما هنرجوی صفر کیلومتر باشید و جلوی دوربین قرار بگیرید سخت هست اما اگر با تئاتر آغاز کنید پله پله به نقش می‌رسید و نتیجه بهتری کسب خواهید کرد.

وضع علاقمندان جوان به بازیگری را چه طور می‌بینید؟

می‌توانم بگویم مستعد می باشند علاقه به بازیگری نسبت به ۲۰ سال پیش که خودم آغاز کردم خیلی زیادتر شده هست شاید آن زمان از هر بیست نفر یک نفر دوست داشت بازیگر گردد اما در حال حاضر از سه نفر یک نفر دوست دارد بازیگر گردد.

خیلی‌ها مثل بولدوزر روح مرا زیر گرفتند ///این تیتر خودش پیشنهاد داد میشه بمونه

در مورد کار‌های آینده بفرمایید؟

اولویت کاری این روز‌های من کاری هست که خودم کارگردانی می‌کنم و هنرجویانم بازی می‌کنند که در دی ماه نمایشی را بهمراه آن‌ها روی صحنه می بریم.

تولدتان را هم تبریک میگوییم؛ در مورد جشن تولد‌هایی که گرفتید برایمان صحبت کنید؟

آرزوی شما در روز تولدتان؟

کلام پایانی؟

تبلیغات برای تئاتر محدود هست و زیادتر در فضای سایبری شاهد این تبلیغات هستیم با توجه به اینکه تئاتر هنری هست که بحث مادی آن فراوان مطرح نیست شهرداری می‌تواند برای تبلیغات مکان‌هایی را اختصاص بدهد تا مخاطب های با نرخ ارزان، بلیت بگیرند که این برای ما تئاتری‌ها بسیار خوب هست و هر اثر هنری احتیاج به تبلیغات دارد.

صحبت از الهام قبادی