تاریخ: ۰:۴۰ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۴
بی توجهی به مأمن گونه های در فراروی تهدید پرندگان در تالاب دوستی ایران و آذربایجان+عکس ها

– خبر ها استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم از اردبیل، ، در ۵۰ کیلومتری شهرستان پارس آباد و سه کیلومتری شهر اصلاندوز تالابی واقع شده که یکی از جاذبه‌های طبیعی کم مثل در حول رود مرزی ارس هست.این اثر طبیعی نه فقط به واسطه  وقوع در مرز دو کشور […]

– خبر ها استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم از اردبیل، ، در ۵۰ کیلومتری شهرستان پارس آباد و سه کیلومتری شهر اصلاندوز تالابی واقع شده که یکی از جاذبه‌های طبیعی کم مثل در حول رود مرزی ارس هست.این اثر طبیعی نه فقط به واسطه  وقوع در مرز دو کشور دوست ایران و آذربایجان لکن به وسیله مامن گونه‌های در فراروی تهدید پرندگان از زیبایی و اهمیت کم نظیری بهره مند هست.

تالاب میل مغان در سال‌های موخر به سبب خشکسالی‌های مدت زمان طولانی در فراروی تهدید بوده و از طرفی تحولات میزان آب ورودی از رود ارس حیات آن را با چالش‌هایی رو به رو ساخته هست اما بررسی‌ها نشان می‌دهد، در کنار چالش طبیعت، این تالاب با چالش برنامه‌های صیانتی نیز رو به رو هست.

تالاب میل مغان در کنواسیون بین‌المللی رامسر به ثبت می‌رسدشکار در تالاب‌های مغان مطلقا ممنوع گردیددستگاه پالایش آنلاین در سد میل مغان انتصاب می‌شود

صیانت از استراحتگاه ۶۰ گونه حیوانی با پایین ترین ابزارها

یک سوم از تالابی که پشت سد مرزی مغان شکل گرفته در خاک ایران و دو سوم در خاک آذربایجان واقع شده هست اما به تعبیر کارشناسان و علاقه مندان به محیط زیست، وضع قسمتی از تالاب که در کشور همسایه واقع شده به مراتب خوب تر هست.

تالاب میل مغان که در پشت سد میل مغان شکل گرفته محلی برای استراحت پرندگان مهاجر و مامن گزینی آنهاست. به گفته محیط‌بان شهر اصلاندوز، این تالاب محل پناهگیری و کوچ گونه‌های مکرر حیوانی بویژه پرندگان هست.

 

 

وی اضافه کرد: در بین این پرندگان غاز پیشانی سفید کوچک در لیست پرندگان در فراروی تهدید IUCN( اتحادیه بین المللی مراقبت از طبیعت) بوده و از سیبری به این تالاب کوچ می‌کند.

جهانگیرزاده متذکر گردید: مراقبت از این پرنده در برنامه های حفاظتی اداره کل مراقبت از محیط زیست استان گنجانده شده اما ضروری هست خود مردم و بومیان منطقه نیز یاریگر ما باشند.

این محیط بان با اقرار به اینکه بیشتر از ۶۰ گونه در این منطقه شناسایی شده هست، دنبال کرد: علاوه بر این گونه‌های ماهی دربردارنده گربه ماهی، کپور، سیاه ماهی، ماهی آزاد و  موش نوتریا که از آن به عنوان بزرگترین موش ایران یاد می‌شود بومی این تالاب می باشند.

اهمیت طبیعت این تالاب هر چند مقبول مسئولین هست اما کم بودن ابزارها و محیط بان ها باعث شده تا بعضی مخربان محیط زیست تندرستی آن را تهدید نمایند.

انتظار چندین ساله جهت ثبت در کنوانسیون رامسر

کم بودن ابزارها سطح  خراب کردن چالش‌های طبیعی را را نیز تشدید کرده هست.در سال‌های موخر خشکسالی باعث شده بود تا سطح آب تالاب کاهش یابد به به صورتی که بارش مطلوب باران در پاییز سال گذشته خبر خوش احیای دو مرتبه تالاب را دست به دست کرد.

این مطلبو از دست ندید!  صفر تا صد نحوه شکایت از طریق "سامانه ثبت‌ شکایت مردمی از مدارس"

مدیرکل مراقبت از محیط زیست استان با اقرار به اینکه ۴۶ تالاب در سطح استان وجود دارد، اضافه کرد: به سبب اهمیت تالاب میل مغان، پیگیر ثبت آن در لیست کنوانسیون بین المللی رامسر هستیم.

محمد خداپرست که به آرزوی چندین ساله برای رهایی قسمتی و اجرای برنامه‌های وسیع صیانتی از این تالاب اشاره دارد، معتقد هست این تالاب با ۹۹۶ هکتار یک جاذبه مرزی هست و لازم هست با دقت و مراقبت و مشارکت گروه های مردمی نسبت به صیانت از آن اقدام کرد.

وی با بیان اینکه در این منطقه شکار پرندگان ممنوع بوده و بعضی گونه ها به طور مخصوص مورد پشتیبانی قرار می گیرند، دنبال کرد: من جمله غاز پیشانی سفید کوچک گونه مهاجر تالاب هست که هر ساله جمعیت آن کاوش و پایش می‌شود.

  مدیرکل مراقبت از محیط زیست استان تاکید کرد: ضروری هست سایر نهادها نیز در معرفی و صیانت از این تالاب یاریگر ما باشند.

پرنده نگری در تالاب میل مغان برنامه ریزی گردد

برنامه جامع معرفی و صیانت از این تالاب آرزوی دوستداران محیط زیست هست تا جایی که در خلا کارهای نهادهای متولی، این جاذبه طبیعی جدیدا مورد توجه تورهای گردشگری قرار گیرد.

علیرضا قانع با تاکید به اینکه طبیعت و تنوع گونه های پرندگان در میل مغان کم مثل هست، دنبال کرد: ضروری هست با صیانت از جاذبه های طبیعی این منطقه نسبت به تشریح تورهای پرنده نگری اقدام کرد و این با اهمیت نیازمند مشارکت و پشتیبانی دستگاه‌های متولی هست.

وی اضافه کرد: با توجه به وقوع این تالاب در مرز کشور ایران و آذربایجان انتظار می‌رود نسبت به معرفی وسیع این جاذبه طبیعی مرزی برنامه ریزی‌هایی صورت گیرد.

این تاکیدات در حالی هست که مبحث پرنده نگری از ایده‌های جدید مطرح گردیده در استان اردبیل هست و هنوز برنامه جامعی نسبت به اجرای آن شروع نشده هست.
دوستداران طبیعت اعتقاد دارند پرنده نگری از حساسیت بهره مند بوده و باید با رعایت جوانب صیانت یک جاذبه طبیعی و زیستگاه پرندگان عملیاتی گردد؛ با این حال تالاب میل مغان یک حجم کمتر معروف طبیعی هست و برنامه های لاک پشتی بر سرعت خراب کردن آن پیشی گرفته هست.

گزارش از ونوس بهنود و بهرام آدشیرین پور