بیکاری؛ مسئله‌ای که دولت‌ها از حل آن عاجز شدند

0
اشتراک

بیکاری؛ مسئله‌ای که دولت‌ها از حل آن عاجز شدند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، بیکاری، معضلی که جامعه امروزی ما با آن دست و پنجه نرم می‌کند و این بحرانی شدن به حدی است که دل رهبر انقلاب را نیز به درد آورد و ایشان در ماههای اخیر در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس دهم فرمودند "شرمندگی این حقیر از اینکه جوانی بیکار با دست خالی به خانه می‌رود، کمتر از خود او نیست".

اشتغال عاملی مهم که می تواند، روزنه‌های امید را برای جوانان روشن سازد تا آنها بتوانند زندگی را بی دغدغه سپری کنند بی آنکه شرمنده خانواده خویش شوند. متاسفانه امروزه نداشتن شغل، برای جوانان به یک معضل حاد تبدیل شده چراکه تمام برنامه ریزی‌ها برای آینده شان از جمله ازدواج و تشکیل خانواده با داشتن یک منبع درآمد گرده خورده است.

شهرستان خنداب به دلیل دارا بودن ظرفیت عظیم در بخش کشاورزی و اشتغال بیشتر جوانان در این حوزه، بیکاری نهفته فراوانی دارد؛ بیکاری که در آمار جایی ندارد، این جوانان با بیکاری شدن در فصل پائیز منبع درآمد دیگری برای تامین مخارج خانواده خود ندارند و مجبور هستند تا برای کار به شهرهای بزرگ تر مهاجرت کنند.

استقبال مجلس از اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار برای اشتغال مناطق محروم

علی اکبر کریمی نماینده مردم شهرستان‌های اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تدوین قانون جذب نیروی بومی در برنامه ششم گفت: ما برای ایجاد اشتغال در مجلس طرح هایی را مطرح کردیم که یکی از آنها اختصاص یک‌و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به امر اشتغال روستائیان است، با تصویب این طرح، گشایش خوبی برای ایجاد اشتغال در روستاها اتفاق خواهد بود.

کریمی اظهار کرد: در ماده ۵۸ قانون برنامه ششم، دستگاه های دولتی مثل وزارت نفت و سازمان انرژی اتمی موظف شدند تا در محیط فعالیت خود پیمانکار و نیروی بومی جذب کنند، این موضوع در شهرستان خنداب در مورد سایت آب سنگین مصداق دارد و می تواند برای توسعه اشتغال موثر باشد، این تلاش ها در حوزه قانونگذاری انجام شده اما در حوزه اجرا، دستگاه های اجرایی بایستی پاسخ دهند که چه کار انجام داده و پروژه های سرمایه گذاری چه پیشرفتی داشته است.

نداشتن تحصیلات عالیه و تخصص بهانه ای در دست بسیاری از مسئولین تا از زیر بار ایجاد فرصت اشتغال برای جوانان فرار کند؛ هستند در این بین جوانانی که به رغم داشتن تحصیلات هنوز نتوانسته اند شغلی متناسب با رشته تحصیلی خود داشته باشند.
بیکاری از منظر یک جوان نخبه:

قفل جذب تحصیل‌کرده‌ها در بازار کار/مخترع خندابی با درآمد روزی ۱۰ هزار تومان!

 عبدالله احمدی فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی از دانشگاه ثامن الحج مشهد و از جوانان مخترع شهر خنداب است، او یکی از هزاران جوان بیکاری است که به رغم تحصیلات عالیه هنوز موفق نشده تا به بازار کار ورود کند.

نظر این جوان نخبه خندابی در خصوص بیکاری این چنین است: هضم بیکاری در شهری که کشاورزی و صنعت بزرگی مثل آب سنگین دارد، کمی برای من و دوستانم که بیکار هستند سخت است. 

وی ادامه داد: ۱۵ نفر از دوستانم با وجود تحصیلات عالیه در آزمون‌هایی که برای جذب نیرو در پتروشیمی و پالایشگاه برگزار شد، قبول نشدند. متاسفانه شرایطی را برای نیروهای بومی در نظر نگرفته‌اند که شانس موفقیت آنان را برای جذب و ورود به بازار کار در این دو صنعت بزرگ مستقر در منطقه افزایش دهد.

او از تلاش‌های خود برای یافتن کار می گوید: تاکنون ۲۱۰ رزومه به شرکت‌های مختلف ارسال کرده‌ام، ولی هنوز نتوانسته‌ام شغل مناسبی را به دست آوردم.

وی با گله مندی از عدم توجه به ظرفیت بومی در استان گفت: عدم توجه به جذب نیروی بومی از سوی بسیاری از مدیران یک مشکل بوده و از سوی دیگر شرایط سنی این مشکلات را دو چندان کرده است.

۷۰۰ جوان خندابی در صف بیکاران

من برای کار حتی به دفتر فرماندار هم مراجعه کردم تا شاید بتوانند کمکم کنند اما جوابی که شنیدم این بود که در حال حاضر ۷۰۰ نفر جوان خندابی دیگر رزومه خود را به دفتر فرماندار ارسال کرده‌اند و من جزو اولین‌ها نیستم.

به خاطر نداشتن یک منبع درآمد پایدار هنوز ازدواج نکرده‌ام

یک جوان دیگر از اهالی روستاهای شهرستان خنداب از دغدغه‌هایش برایمان چنین گفت:

 محمود باقری اهل روستای شاوه در شهرستان خنداب، یکی از این جوانان ۳۳ساله روستای شاوه که به دلیل بیکاری هنوز موفق به تشکیل یک زندگی مشترک نشده است.

باقری ادامه داد: چند سال پیش در موتورآب پدرم اشتغال داشتم ولی الان بیکار هستم. وقتی نمی توام مخارج شخصی خودم را تامین کنم تضمینی برای تامین مخارج و معیشت یک زندگی مشترک را می‌توانم داشته باشم.

وی با تاکید بر این موضوع که نتیجه بیکاری، افزایش افراد مجرد و آسیب‌های اجتماعی در روستاها است، گفت: امروز شاهدیم سن ازدواج رو به افزایش است، و خیلی از کارشناسان هم ریشه اصلی اعتیاد را بیکاری جوانان مطرح کرده‌اند.

برای خواندن ادامه خبراینجا کلیک کنید

با فرماندار شهرستان خنداب در خصوص اشتغال‌زایی و ایجاد زیرساخت‌های اشتغال برای جوانان به گفت‌وگو نشستیم.

حمید غیاثی فرماندار شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب درخصوص فرصت‌های شغلی ایجاد شده در این شهرستان برای جوانان گفت: با همکاری بسیج سازندگی، بخشداری‌ها و ساکنین روستا ظرفیت موجود در روستاها را شناسایی و برای آن‌ها شناسنامه صادر کردیم.

وی افزود: بر‌اساس ظرفیت و پتانسیل روستاها، افرادی برای فعالیت در بخش کشاورزی، حفظ و ایجاد دامداری، کارگاه قارچ و زنبور عسل به بسیج سازندگی برای دریافت تسهیلات معرفی شدند.

ایجاد یک‌هزار فرصت شغلی در شهرستان خنداب

غیاثی از ساخت دو پروژه گلخانه در شهرستان خنداب خبر داد و گفت: در روستای ایجان و شهر خنداب با مطالعات صورت گرفته و رفع مشکلات موجود با همکاری مسئولین ذی‌ربط، با تامین اعتبار  و بهره‌برداری از این دو پروژه بیش از یک‌هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

وی افزود: چندین پروژه در خصوص بسته بندی کشمش، توسعه حجاری و تولید مصنوعات سنگی و تزئینی، ایجاد کارگاه تولید ذغال و تولید صنایع چرم برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده اند. همچنین با تامین سهم آب مورد نیاز مجتمع سوارکاری و کارگاه فراوری کشمش با همکاری کارگروه شورای حفاظت از آب شهرستان، این دو پروژه فعال می‌شود.

بیکاری ۴.۷ درصدی شهرستان خنداب/ایجاد ۳۱۷ فرصت شغلی

فرماندار خنداب تصریح کرد: براساس طرح آمایش سرزمین استان مرکزی آمار بیکاری در شهرستان خنداب ۴/۷ برآورد شده است، البته این آمار نتیجه بیکاری نهفته و خاموش در این شهرستان است.

غیاثی در پایان خاطرنشان کرد: براساس طرح آمایش در کارگروه توسعه اشتغال استان مرکزی، سهمیه شهرستان خنداب ۳۹۱ نفر اعلام شده بود که از این تعداد با کمک جهادکشاورزی، شرکت شهرک‌های صنعتی، صندوق کارآفرینی امید برای ۳۱۷ نفر ایجاد اشتغال شد.

انتظاری ۴ ساله؛ با وعده‌های خشکیده مسئولین

 آمار بیکاری در شهرستان خنداب حدود ۵ درصد عنوان شده است، این عدد در حالی مطرح می شود که بسیاری از جوانان تحصیل کرده خندابی در انتظار شغل هستند و تعدادی که در صنعت اشتغال داشتند، بیکار شده اند.

جوانان فارغ التحصیل بسیاری در شهرستان خنداب منتظر تدبیر ۴ ساله دولت هستند تا وارد بازار کار شوند، این جوانان اکثرا در کار کشاورزی مشغول هستند و جزء آمار بیکاری شهرستان حساب نمی شوند.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.