تاریخ: ۱۴:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
بیم از کلیشه «سام و پژمان» در سینمای کمدی

هفته‌نامه همشهری شش‌و‌هفت – نیلوفر ذوالفقاری: از آن روزهایی که سام درخشانی با بازی در مجموعه شب زدگان به جمع بازیگران کشورمان ملحق شد بیشتر از ۱۷ سال می گذرد. سال های پر فراز و نشیبی که کارنامه بازیگری درخشانی را مملو از اسم فیلم ها و سریال های مکرر کرده هست. این روزها عکس […]

هفته‌نامه همشهری شش‌و‌هفت – نیلوفر ذوالفقاری: از آن روزهایی که سام درخشانی با بازی در مجموعه شب زدگان به جمع بازیگران کشورمان ملحق شد بیشتر از ۱۷ سال می گذرد. سال های پر فراز و نشیبی که کارنامه بازیگری درخشانی را مملو از اسم فیلم ها و سریال های مکرر کرده هست.

این روزها عکس این بازیگر بر سردر سینماها با فیلم «تگزاس» به چشم می خورد؛ فیلمی که بخشی از پرفروش ترین های جدول فروش سینماها هم هست. با سام درخشانی در حیاط سرسبز خانه اش در مورد مباحث متفاوت از دنیای بازیگری گرفته تا تفریح و داشتن حس خوب در زندگی گپ زده ایم.

آخرین کاری که در آن ایفای نقش کرده اید چیست؟

– – آخرین کاری که جدیدا تصویربرداری آن تمام گردید، فیلم سینمایی به اسم «پالتو شتری» هست که نویسندگی و کارگردانی آن را مهدی علی میرزایی عهده دار است و تهیه کننده آن شیخ انصاری هست. « «پالتو شتری» کار مخصوصی هست که داستان آن در فضایی دانشجویی و فلسفی می گذرد. دستمایه های طنز هم در آن وجود دارد اما فیلم یک اثر جدی محسوب می گردد کمدی نیست.

دستاویز های کوچک شادی را پیدا کرده ام

فیلم سینمایی پالتو شتری

آثاری که این اواخر از شما روی پرده سینما رفته همه کمدی بودند. دغدغه کلیشه شدن در نقش کمدی را ندارید؟

– دغدغه کلیشه شدن در نقش کمدی را ندارید؟- در کل این نوع بازیگری دغدغه من نیست. به طور اساسی بازیگر نقش های جدی بوده ام. البته بازیگری در فیلم های کمدی کار دشواری هست چون خنداندن تماشاگر ایرانی اصلا کار آسان ای نیست. مشکلات متفاوت موجب شده مردم روحیه چندان شایسته ای نداشته باشند. به همین سبب وقتی بازیگر قصد دارد نقش کمدی بازی کند، باید کار را نه از صفر لکن از منفی آغاز کند. به همین سبب هم بازیگران نقش های کمدی باید انرژی دو چندانی صرف کنند. با این وجود کمدی بازی کردن دغدغه کلیدی ام نیست. دوست دارم نقش هایی را بازی کنم که برایم چالش برانگیز باشد و بتوانم با ایفای آنان خودم را محک بزنم.

پس به چه سبب هنوز هم بازی در نقش های کمدی را می پذیرید؟

– – به هر حال هر بازیگری دوست دارد فیلمی را که در آن بازی می کند دیده شود. این روزها هم فیلم های کمدی می باشند که میتوان فروش آنان را ضمانت کرد. اگر جدول فروش سال گذشته و سال کنونی را ارزیابی کنید خواهید دید که بجز در ژانر کمدی، فیلمی که پر فروش و سودآور باشد نداشته ایم.

همبازی شدن با پژمان جمشیدی هم به مشخصه آثار کمدی که بازی می کنید تبدیل شده هست.

– – این معیت منحصرا در ۲ فیلم «خوب، بد، جلف» و «تگزاس» اتفاق افتاده، پخش سریال پژمان هم که به حدود ۵ سال پیش بازمی گردد. البته تعداد پیشنهادها برای حضور ما در فیلم های کمدی خیلی فراوان بوده و هر دو کوشش کرده ایم مانع این اتفاق شویم. اگر قصد داشتیم پیشنهادهای بیشتری را بپذیریم تا کنون حداقل ۱۵ فیلم کمدی با حضور ما روی پرده رفته بود. اما من و پژمان نمی خواستیم در دام کلیشه شدن در تقش زوج کمدی بیفتیم. حضورمان در «تگزاس» هم با اصرار من رخ داد چون پیش بینی می زدم تماشاگران از فیلم استقبال خوبی خواهند کرد و در کمال خوشبختی حدسم درست از آب در آمد. هر چند که خروجی این معیت جذاب بود و مورد توجه مخاطب های قرار گرفت، اما قصدی برای ادامه آن نداریم.

معیارهای ذهنی شما برای انتخاب نقش نسبت به وقتی که بازیگری را تازه آغاز نموده بودید تفاوت کرده اند؟

– – از همان ابتدا دوست داشتم نقشی را بازی کنم که مردم آن را دوست دارا باشند و مخاطب داشته باشد. نمی خواستم منحصرا بازی در فیلم هایی را انتخاب نمایم که تجربه شخصی خوبی می باشند یا طبق ارتباطات کاری پیشنهاد می گردند. سبب اینکه نزدیک به ۸ سال از سینما فاصله گرفتم همین بود. این اصطلاح بین سینمایی ها رایج هست که برخی بازیگران فروش فیلم را ضمانت می کنند و برخی دیگر هم نفروش می باشند. نمی خواستم تن به بازی در هر فیلمی بدهم. هم حالا می خواهم خودم را به عنوان بازیگری که مخاطب دارد و مردم به علت دیدن بازی او بلیت می خرند اثبات کنم بعد توان دارم با پیشنهاد بازی در فیلم های ویژه هم رو به رو شوم و تجربه های متمایز کسب نمایم.

دستاویز های کوچک شادی را پیدا کرده ام

تا کنون از انتخاب نقشی پشیمان شده اید؟

– – این تجربه امکان دارد برای هر بازیگری اتفاق افتد. گاهی به اقتضای شرایط مالی و جایگاه شغلی ناچار می گردیم نقش هایی را بازی کنیم که بعدا از انتخاب آنان پشیمان خواهیم گردید. در کمال خوشبختی در سال های موخر این اتفاق برایم نیفتاده هست. تنها اتفاق تلخ در دنیای بازیگری این سال ها برای من، سفری بود که همراه با گروهی دیگر از هنرمندان به جام جهانی برزیل داشتیم. طرحی که از ابتدا ابهاماتی در آن وجود داشت و همین مبحث موجب گردید به تجربه ای تلخ در سال های بازیگری تبدیل گردد.

نقشی هم بوده که دوست داشته اید به جای بازیگر کلیدی، شما آن را بازی کنید؟

– – چنین نقش هایی خیلی فراوان بوده. نقشی که با این خصوصیت زیادتر در ذهنم باقی مانده، نقش محمدرضا فروتن در فیلم قرمز هست. به یاد دارم وقتی این فیلم را در سینما نگاه کردم بسیار تحت اثرگذاری نقش او جای گرفتم که خیلی هم خوب آن را بازی کرده و نقطه عطفی در کارنامه بازیگری اش بود. تعداد نقش های درخشان که پس از ان در فیلم ها نگاه کردم و دوست داشتم بازیگر آنان بودم بی شمار هست. این خاصیت و البته جذابیت دنیای بازیگری هست که تنوع آن هرگز تمام نمی شود.

این مطلبو از دست ندید!  فعالیت ۱۵۰۰ واحد بوم گردی در کشور / کردستان مهد تمدن ایران زمین است

علاقه دارید با کدام بازیگر که تجربه همبازی شدن با وی را ندارید در یک فیلم یا سریال حضور داشته باشید؟

– – دوست دارم با پرویز پرستویی همبازی شوم. البته بازیگران دیگری هم می باشند که با آنان همبازی نبوده ام و دوست دارم کار کردن در کنارشان را تجربه نمایم. می اندیشم هنوز راه طولانی در دنیای بازیگری در پیش دارم.

چند سال هست که وارد دنیای بازیگری شده اید؟

– – زیادتر از ۱۷ سال هست که بازیگری را آغاز کرده ام. اما دنیای بازیگری آنقدر وسیع هست که برای کشف آن، مجال زیادی لازم هست همیشه موقعیت خوب تر شدن در جایگاه بازیگری برای بازیگر وجود دارد.

چشم اندازی برای بازیگری خود تشریح کرده اید که با رسیدن به آن احساس رضایت داشته باشید؟

–  دوست دارم در دنیای بازیگری به جایگاهی برسم که مردم فراموشم نکنند و دوستم دارا باشند.

اهل تماشای فیلم با مخاطب های در سینما هستید؟ چه بازخوردی از تماشاگران می گیرید؟

– – اصلا فیلم دیدن منحصرا در سینما و در کنار مردم مفهوم پیدا می نماید به ویژه در سال های موخر که اکران مردمی فیلم ها رایج شده زیادتر تجربه دیدن فیلم های خودم را در کنار مخاطب های دارم. خدا را سپاس می کنم که به ویژه در مورد فیلم های موخر، نظرات مثبتی از جانب مخاطب های به من انتقال یافت. نمی دانم نظرات منفی هم در مورد بازی من وجود داشته یا نه اما هیچگاه مخاطب های در مورد آن با من گفت وگو نکرده اند.

برای شما حس و حال خوب چه تعریفی دارد؟

– – حال خوب داشتن به احساس های هر فرد باز می گردد. گاهی همین که قدم در ایوان می گذاری و نسیم خنک بهاری روی صورتت بنشیند حال خوبی پیدا می کنی. هر چند داشتن حال خوب به مجموعه ای از رخدادهای بر می گردد اما این روزها آسان ترین دستاویز خرسندی، بهار و آب و هوای خوب آن هست. باران و هوای پاک بدون هیچ هزینه ای و خیلی راحت حس خوبی در ما ایجاد می کند.

دستاویز های کوچک شادی را پیدا کرده ام

سام درخشانی و همسرش

پس طبیعت روحیه شما را خوب می کند.

– – طبیعت خیلی راحت توان دارد احساس سرزندگی و شادابی را در من زنده کند و مرجع ایجاد حال خوب باشد. می اندیشم برای زیادی از ما طبیعت در دسترس ترین راه برای انرژی گرفتن باشد.

به نظر شما داشتن حال خوب هزینه مادی دارد؟

– – نمی توان گفت وضعیت مالی روی حال روحی اشخاص بی اثرگذاری هست. به هر حال بخش زیادی از زندگی روزمره ما در گرو داشتن پول هست، اما به این مفهوم نیست که منحصرا پول توان دارد حس خوب را در ما ایجاد کند. اشخاص پولدار زیادی را می شناسم که حال روحی آنان خوب نیست و داشتن پول هم کمکی نکرده هست. پول جای تهی زیادی از چیزها را پر نمی کند. کافی هست عشقی در زندگی نباشد، کسی را دوست نداشته باشیم یا دیگران دوستمان نداشته باشند یا سلامتی را از دست داده باشیم.

آن وقت شاهد هستیم هیچ کدام از اینها با پول به دست نمی آیند. مهمتر از همه این که با پول نمی شود زمان را خرید. همه خاطرات خوب گذشته ما و لحظاتی که با هم آنان را مرور می کنیم، ذی ربط به روزهایی هست که اتفاقا بی پول بودیم اما حال خوبی داشتیم، ساندویچ دو نانه می خوردیم، روی پشت بام خانه تئاتر تمرین می کردیم و با یک ماشین رنوی کوچک دسته جمعی راهی جاده شمال می گردیدیم. آن روزها اذن نمی دادیم پول نداشتن مانع ساختن خاطرات خوب شود.

پس به نظر شما میتوان با هزینه کم هم تفریح کرد و شاد بود؟

–  نمی خواهم مخاطبانی که گفتگوی ما را مطالعه می کنند حس کنند من بی خبر از مشکلات اقتصادی که این روزها همه به شکلی درگیر آن هستیم، برای همه نسخه واحدی می پیچم. امید دارم تماشاگران فیلم ها باور نمایند که بازیگر هم یکی از خود مردم هست.

حقیقت این هست که همه ما در کنار هم مشکلات و روزهای سخت را تجربه می نماییم اما می شود دستاویز های کوچک شاد بودن را هم پیدا نمود. انسان ها با توجه به گروه سنی و خصوصیات اخلاقی راه های مختلفی برای تفریح کردن انتخاب می نمایند. به طور مثال نوجوانان همین را که با دوچرخه راهی بستنی فروشی گردند یک تفریح آسان می دانند یا جوانان برای تفریح، چادر زدن در طبیعت را انتخاب می کنندو توان نداریم برای همه شهروندان راه حل یکسانی برای تفریح مد نظر داشته باشیم اما سر انجام همه توان دارند راهی برای گریز از روزمرگی و روحیه متن پیدا نمایند.

تفریح کردن برای بازیگران و چهره های معروف چه تفاوتی با بقیه شهروندان دارد؟

– – من ناچارم تنها مواقعی از خانه بیرون بروم و تفریح کنم که روحیه شایسته ای دارا باشم. رفتن به مکان های تفریحی نظیر رستوران و مرکز خرید برای بازیگران لازمه صرف انرژی زیادتر هست چون مردم مشی آنان را زیر نظر دارند. وقتی با خانواده راهی رستوران می شوم انگار وارد یک ضیافت بزرگ شده ام که باید در آن انرژی با بقیه سلام و احوالپرسی کنم و عکس بیندازم. به همین سبب دوست دارم مردم چهره شاداب و پرانرژی از من نگاه کنند و اگر حال خوبی نداشته باشم، از خانه بیرون نمی روم.