گروه: اخبار
تاریخ: ۱۵:۲۷ :: ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
بیمه پایه، محرک آشتی کشاورزان با صندوق حمایت است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، خدمات بیمه به عنوان آخرین ابزار حمایتی دولت از کشاورزان هنگام بروز خسارت های طبیعی از بهره برداران کشاورزی و دامداری است که وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد با اجرای بیمه پایه حداقل ۷۰ درصد جامعه هدف خود را تحت پوشش قرار دهد.عضو هیات مدیره […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، خدمات بیمه به عنوان آخرین ابزار حمایتی دولت از کشاورزان هنگام بروز خسارت های طبیعی از بهره برداران کشاورزی و دامداری است که وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد با اجرای بیمه پایه حداقل ۷۰ درصد جامعه هدف خود را تحت پوشش قرار دهد.
عضو هیات مدیره صندوق بیمه محصولات کشاورزی ایران روز سه شنبه در جلسه ستاد بیمه کشاورزی استان کردستان با دستور کار بررسی آخرین تغییرات بیمه محصولات کشاورزی و معرفی بیمه پایه گفت: هم اکنون ۳۰ درصد بهره برداران کشاورزی مشتریان صندوق بیمه هستند که با اجرای بیمه پایه، این میزان را می توان به ۷۰ درصد رساند.
تورج سعیدی با اشاره به اینکه بیمه پایه لازمه داشتن بیمه های دیگر است، افزود: بهره برداران در بیمه پایه حداکثر ۱۵ درصد حق بیمه را پرداخت می کنند اما میزان غرامت آن حدود ۵۰۰ برابر است.
به گفته وی، شرایط پرداخت غرامت این نوع بیمه در صورت گستردگی، تواتر و خسارت شدید در مناطق مختلف است که این شرایط طبق مدیریت بحران، هواشناسی و ستاد بیمه ای استان ها اعلام می شود.
سعیدی ادامه داد: هم اکنون برخی از محصولات از جمله گندم، انگور آبی، پسته و سیب در حوزه باغ و زراعت و انواع دام صنعتی، عشایر و گاوهای بومی آمیخته و گاو اصیل در واحدهای سنتی بهداشتی شامل این بیمه می شود.
وی تاکید کرد: سایر فعالیت های کشاورزی که تولید آن در گروه محصولات استراتژیک و امنیت غذایی قرار می گیرند نیز در آینده طبق مطالعات کارشناسان بیمه صندوق به این گروه اضافه می شوند.
وی افزود: انوع خدمات بیمه ای قبلی برای سایر محصولات نیز همچنان در صندوق بیمه ای کشور انجام می شود.
مدیرشعب بانک کشاورزی کردستان نیز در این جلسه گفت: در سال زراعی گذشته، ۱۶۰ هزار هکتار مزارع و هفت هزار هکتار از باغ های استان دچار خسارت حوادث طبیعی شدند.
اسعد فهیمی ادامه داد: خسارت متحمل شده به کشاورزان استان بر اثر این حوادث حدود ۵۱۸ میلیارد ریال برآورده شده است و تاکنون تنها برای خسارت دیدگان بخش دام ۱۸۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری ۵۱۹ هزار تن گندم در استان به ارزش ۶ هزار و ۷۹۴ میلیارد ریال خریداری شده است، یادآور شد: حدود ۵۰ درصد از این مبلغ یعنی سه هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به گندمکاران پرداخت نشده است.
فهیمی تاکید کرد: با توجه به سردسیر بودن استان کردستان، لازم است غرامت بهره برداران برای حمایت کشاورزان و تشویق آنان به ادامه کشت محصولات به صورت ویژه پرداخت شود.
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، کردستان بدلیل داشتن بیش از یک میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور به شمار می رود البته ۱۱۰ هزار هکتار از این اراضی به صورت آبی کشت می شود.
باغات کردستان نیز از اراضی آبی سهم ۳۸ هزار هکتاری دارند که سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن انواع محصولات باغی در آنها تولید می شود.
خبرنگار: حسن حسین زاده ** انتشار: مجید سلیمانی
۳۰۳۴/۹۱۰۲