تاریخ: ۱۲:۴۱ :: ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
بوشهر|یک قلاده پلنگ ایرانی در طبیعت شهرستان دشتستان رها گردید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از دشتستان، فرهاد قلی‌نژاد صبح امروزدر رهاسازی یک قلاده پلنگ ایرانی در دشتستان گفت: یک قلاده پلنگ ایرانی که به‌واسطه تعارض به دام‌های روستاییان در شهرستان دشتستان زنده‌گیری شده بود، صبح امروز در یکی از زیستگاههای با استعداد این شهرستان رهاسازی گردید. وی بیان کرد: […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از دشتستان، فرهاد قلی‌نژاد صبح امروزدر رهاسازی یک قلاده پلنگ ایرانی در دشتستان گفت: یک قلاده پلنگ ایرانی که به‌واسطه تعارض به دام‌های روستاییان در شهرستان دشتستان زنده‌گیری شده بود، صبح امروز در یکی از زیستگاههای با استعداد این شهرستان رهاسازی گردید.

وی بیان کرد: این عملیات زنده‌گیری پلنگ و پس از آن رهاسازی در زیستگاهی دیگر من جمله انگشت شمار عملیاتهای همانند در کشور هست که در کمال خوشبختی با موفقیت کامل نیز همراه گردید.   

سرپرست اداره کل مراقبت محیط زیست استان بوشهر اضافه کرد: اهالی روستای شکرک  چند روز پیش خبر دادتد که یک قلاده پلنگ به دام‌ها آنان حمله می‌کند پس از اطلاع از مبحث، یگان مراقبت اداره کل مراقبت محیط زیست استان بوشهر  به  محل اعزام گردیدند و چند شبانه روز وضع منطقه را پایش و کنترل نمودند.

قلی‌نژادبا بیان اینکه پس از اطمینان از  وجود پلنگ در منطقه که از جنس نر و جوان هست قفس زنده‌گیری در محل مستقر گردید بیان کرد: ساز و اقدامات لازم  برای جلب توجه پلنگ برای ورود به قفس اندیشیده و درنهایت سه شنبه شب ۱۷ مهرماه، این پلنگ ایرانی با کوشش پرسنل تلاشگر و ساعی اداره محیط زیست دشتستان و مشارکت مردم محلی زنده گیری گردید.

    وی بیان کرد: پس از زنده گیری، پلنگ از منطقه ارم و روستای شکرک، به منطقه شکار ممنوع در بخش بوشکان دشتستان جابه جایی داده گردید و با حضور کارشناسان اداره کل محیط زیست و شهرستان دشتستان و  بعضی مسئولین صبح امروز در طبیعت رها گردید.

سرپرست اداره کل مراقبت محیط زیست استان بوشهر اضافه کرد: دلیل انتخاب این منطقه برای رهاسازی پلنگ ایرانی، وجود طعمه‌های باکیفیت و شکار طبیعی برای این چنین نادر و مراقبت شده ایرانی بوده هست.

  قلی‌نژاد از انتصاب دوربین تله‌ای در کاوش زیست پلنگ ایرانی در کوه‌های استان بوشهر اطلاع داد و تصریح نمود: کوه‌های دشتستان من جمله در منطقه های

وی از اهالی روستای شکرک که از  عشایر قشقایی‌ می باشند برای اطلاع رسانی از حمله های پلنگ به محیط زیست و عارضه نرساندن به این پلنگ ایرانی تشکر نمود.

سرپرست اداره کل مراقبت محیط زیست استان بوشهر ضمن اشاره به برنامه‌های آموزشی و ترویجی و طرح مراقبت از گونه نادر پلنگ ایرانی در استان و به‌ویژه در شهرستان دشتستان از سایر دامداران و اهالی این منطقه  و روستاییان و عشایر در مجاورت منطقه های کوهستانی و زیستگاههای پلنگ ایرانی خواست در صورت رویت چنین رخدادهایی و حمله پلنگ به دام‌های‌شان، از عارضه رساندن به آن دوری کرده و مبحث را به محیط زیست اطلاع دهند.