گروه: شغل
تاریخ: ۱:۴۸ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۳

فتح اله بیات در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: توجه به بخش روستایی و عشایری و درنظر گرفتن ابزارها و تسهیلات برای روستاییان اقدام پسندیده و مطلوبی هست چون هرچه به روستاها رسیدگی و مشکلاتشان را حل کنیم، در جلوگیری از رشد بیکاری و پدیده کوچ موثر هست. وی دنبال کرد: در سالهای گذشته […]

فتح اله بیات در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: توجه به بخش روستایی و عشایری و درنظر گرفتن ابزارها و تسهیلات برای روستاییان اقدام پسندیده و مطلوبی هست چون هرچه به روستاها رسیدگی و مشکلاتشان را حل کنیم، در جلوگیری از رشد بیکاری و پدیده کوچ موثر هست.

وی دنبال کرد: در سالهای گذشته علی رغم تلاشهای بسیاری که برای کاهش بیکاری و اشتغالزایی در منطقه های محروم و روستایی صورت گرفته اما همچنان شاهد خارج شدن روستاییان و توسیع کوچ و حاشیه نشینی در کلان شهرها هستیم که یکی از دلایل عدم موفقیت ما در فراهم نکردن زیرساختهای لازم و فقدان شغل پایدار بوده هست.

رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی تاکید کرد: اگر در طول این سالها شغل پایدار در روستاها ایجاد می کردیم و سرمایه گذاری در روستاها و منطقه های محروم مرزی و عشایری را رونق می دادیم بیکاری در این منطقه های کاهش یافته بود.

بیات در ادامه با اشاره به اجرای طرح اشتغال روستایی و استقبال تقاضا کنندگان برای دریافت این وام، گفت: پیش از هر چیز باید دید که آن منطقه استعداد ایجاد چه شغلی را دارد و طبق مزیتهای آن منطقه، طرح های اشتغال و به تناسب آن وام اشتغال را عرضه کرد.

این مقام مسئول کارگری تاکید کرد: هرگونه سرمایه گذاری در منطقه های روستایی و عشایری باید در مسیر اشتغال پایدار باشد تا هم به دوام و ماندگاری شغل و محافظت نیروی کار منتج گردد و درآمدزایی داشته باشد و هم پولی که برای ایجاد شغل مدنظر داشته می گردد به انحراف نرود.

رییس اتحادیه کارگران قراردادی با اشاره به نحوه پرداخت تسهیلات روستایی گفت: یکی از دغدغه های روستاییان در بحث دریافت وام این هست که میزان وام و درصد نفع و برگشت آن چه طور هست. طبیعتا وام پرداختی باید به شکلی باشد که آن اکتساب و کار را پوشش دهد. درصد نفع وام هم باید پایین باشد تا فرد بیکار به یک بیکار بدهکار مبدل نشود.

بیات گفت: در مورد مکانیسم برگشت وام و بازپرداخت اقساط، باید از نظر زمانی مهلت داده گردد چون روستاییان از توان مالی بالایی بهره مند نیستند و خوب تر هست تمهیداتی حدس گردد که بعد از رسیدن به بهره وری، اقساط وام را پرداخت کنند.

این فعال کارگری در انتهاء به تقاضا کنندگان تسهیلات روستایی توصیه نمود: اکتساب و کار مد نظر خود را در قالب شرکتهای سهامی یا تعاونی ایجاد کنند تا هم دوام و ماندگاری شغل را در پی داشته باشد و هم وام و تسهیلاتی که دریافت می کنند مورد تضمین قرار گیرد.

انتهای پیام